S-a pozat cu pestele altuia si a castigat marele premiu.

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: S-a pozat cu pestele altuia si a castigat marele premiu.

Mesaj de Dan Mitranescu »

iulius_gherase scrie:Domnule dan de ce alegeri sa imi dati replica doar la anumite chestiuni...tare mult as vrea sa stiu parerea dumneavoastra in litera regulamentului cu aceasta situatie,expusa mai devreme:
intr-o interpretare extensiva si riguroasa a regulamentului ca daca mi se rupe coloana,de la nodul inaintasului, cu pestele la doi metri de mal si apuc sa prind de textil si sa-l trag la minciog,nu pot sa il trec in clasament...sau pestele se elibereaza cand sa-l pun in minciog si totusi apuc sa il prind cu minciogul..situatie reala(tenul s-a eliberat de carlig dar nu si- a dat seama si se zbatea pe loc si am bagat dintr-o miscate capul la minciog sub el si l-am prins)tot nu il pun in clasament ca nu era prins la carlig de fapt,nu avea carligul in gura cand l-am pus pe saltea
Sunt niste lucruri simple, fara asa mare relevanta in actualul topic.
Daca se rupe firul si reusesti sa il prinzi, atunci singura solutie este sa legi firul de linia rupta si sa scoti pstele cu lanseta. Nu are nimeni nimic impotriva.
Daca aduci doua fire, il rupi pe al tau si il legi pe celalalt ca sa scoti pestele si te filmeaza cineva, ... pleci. Maradona, cel care a si dat nume cazului :D , a dat gol cu mana valabil. Cu toate astea ramane unul dintre cei mai mari fotbalisti ai planetei. Inca nu s-a gasit niciun practicant de miuta sa il acuze de furt. :wink:

Atunci cand bagi un peste in minciog cu ajutorul lansetei, nu precizeaza nimeni cand sa ii scoti acul.
Putem sa ne scremem acum creierii cu diferite cazuri de luare a pestelui in minciog fara legatura cu lanseta, dar cu toata increderea, arbitrii au posibilitatea lejer de a judeca diferentele dintre furt si corectitudine in aceasta situatie.

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: S-a pozat cu pestele altuia si a castigat marele premiu.

Mesaj de pescarusull »

Foarte complicat ganditi.
De ce nu se intreaba nimeni cum s-au inscris la concurs ?
Daca s-au inscris ca echipa, si eu banuiesc ca asa a fost ca doar nu l-a luat pe prieten cu el pe post de chibit, premiul apartine echipei. Caz in care Vijelie e acuzat cam pe nedrept. Spun "cam" pt ca ar fi fost corect sa se pozeze amandoi cu captura.
Daca s-au inscris "fiecare cu parcela lui" asta e alta treaba.
Parerea mea e ca asta trebuie aflat.
P.S.
Pe site-ul cu rapitori, de unde vine subiectul discutiilor de fata e liniste totala.
Aici e telenovela in regula. :)
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Avatar utilizator
iulius_gherase
Mesaje: 309
Membru din: Mie Dec 12, 2012 19:50
Puncte: 0
Localitate: Botosani, jud.Botosani

Re: S-a pozat cu pestele altuia si a castigat marele premiu.

Mesaj de iulius_gherase »

Dan Mitranescu scrie:
iulius_gherase scrie:Domnule dan de ce alegeri sa imi dati replica doar la anumite chestiuni...tare mult as vrea sa stiu parerea dumneavoastra in litera regulamentului cu aceasta situatie,expusa mai devreme:
intr-o interpretare extensiva si riguroasa a regulamentului ca daca mi se rupe coloana,de la nodul inaintasului, cu pestele la doi metri de mal si apuc sa prind de textil si sa-l trag la minciog,nu pot sa il trec in clasament...sau pestele se elibereaza cand sa-l pun in minciog si totusi apuc sa il prind cu minciogul..situatie reala(tenul s-a eliberat de carlig dar nu si- a dat seama si se zbatea pe loc si am bagat dintr-o miscate capul la minciog sub el si l-am prins)tot nu il pun in clasament ca nu era prins la carlig de fapt,nu avea carligul in gura cand l-am pus pe saltea
Sunt niste lucruri simple, fara asa mare relevanta in actualul topic.
Daca se rupe firul si reusesti sa il prinzi, atunci singura solutie este sa legi firul de linia rupta si sa scoti pstele cu lanseta. Nu are nimeni nimic impotriva.
Daca aduci doua fire, il rupi pe al tau si il legi pe celalalt ca sa scoti pestele si te filmeaza cineva, ... pleci. Maradona, cel care a si dat nume cazului :D , a dat gol cu mana valabil. Cu toate astea ramane unul dintre cei mai mari fotbalisti ai planetei. Inca nu s-a gasit niciun practicant de miuta sa il acuze de furt. :wink:

Atunci cand bagi un peste in minciog cu ajutorul lansetei, nu precizeaza nimeni cand sa ii scoti acul.
Putem sa ne scremem acum creierii cu diferite cazuri de luare a pestelui in minciog fara legatura cu lanseta, dar cu toata increderea, arbitrii au posibilitatea lejer de a judeca diferentele dintre furt si corectitudine in aceasta situatie.
Multumesc pentru raspuns..."mana lui Dumnezeu" a zis ca a fost..cu toate acestea pentru golul acela a fost condamnat...si nu datorita golului acela trisat a fost un mare fotbalist
Oricum mi se pare ca va contraziceti...de ce as fi eu hot daca nu s -a sesizat nimeni, dar Maradona a dat gol valabil cu mana...ahh sau regulile sunt mai blande cu vedetele
Oricum am mers departe de topic cu conversatia noastra
Bucovina Carp Club
C.M.M.C. 21,425 kg M.V.2

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: S-a pozat cu pestele altuia si a castigat marele premiu.

Mesaj de Dan Mitranescu »

pescarusull scrie:Foarte complicat ganditi.
De ce nu se intreaba nimeni cum s-au inscris la concurs ?
Daca s-au inscris ca echipa, si eu banuiesc ca asa a fost ca doar nu l-a luat pe prieten cu el pe post de chibit, premiul apartine echipei. Caz in care Vijelie e acuzat cam pe nedrept. Spun "cam" pt ca ar fi fost corect sa se pozeze amandoi cu captura.
Daca s-au inscris "fiecare cu parcela lui" asta e alta treaba.
Parerea mea e ca asta trebuie aflat.
P.S.
Pe site-ul cu rapitori, de unde vine subiectul discutiilor de fata e liniste totala.
Aici e telenovela in regula. :)
Cand faci un abonament TV , trebuie sa mearga si sa fie trecuta toata familia in contract?

Daca un membru al familiei castiga un concurs promovat pe TV , nu poate sa ia premiul pentru ca nu are un abonament pe numele lui ?

Macar daca prevedea cineva asa ceva ( legat de concursul de pescuit ). Dar nu s-a gandit nimeni niciodata ca se poate ajunge la o astfel de ineptie :
Sa judeci doi oameni cum aleg sa-si imparta meritele unei reusite in functi de avantajele pe care le au si din a prinde cel mai frumos peste, sa ii transformi in hoti.

Fac pariu ca multi mergeau si pe post de vasla intr-un asemenea anturaj :wink: , numai sa participe la o astfel de reusita . Conteaza cine a tras de un peste de un kg , nu vede nimeni un clean capital.
Nu intreaba nimeni la ce a tras, fire, echipament , perioada , adancime. Important este sa facem pipi pe ce stim ca nu vom reusi niciodata si sa ridicam in slavi ce ne satisface ( drilul ), chiar daca lucrul asta este la indemana oricui.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: S-a pozat cu pestele altuia si a castigat marele premiu.

Mesaj de Dan Mitranescu »

iulius_gherase scrie: Multumesc pentru raspuns..."mana lui Dumnezeu" a zis ca a fost..cu toate acestea pentru golul acela a fost condamnat...si nu datorita golului acela trisat a fost un mare fotbalist
Oricum mi se pare ca va contraziceti...de ce as fi eu hot daca nu s -a sesizat nimeni, dar Maradona a dat gol valabil cu mana...ahh sau regulile sunt mai blande cu vedetele
Oricum am mers departe de topic cu conversatia noastra
Hot v-am facut eu aici, fiind amandoi personaje intr-o poveste data ca exemplu. Deci fictiune.
Daca chiar ati facut asta cu adevarat, atunci ati gresit prin necunoasterea regulamentului si in niciun caz nu o sa va strige nimeni pe strada "hotul" sau "furaciosul" , asa cum este strigat Vijelie pentru ceva in care nu exista nici cea mai mica dovada de premeditare sau de incalcare a regulamentului.

Avatar utilizator
Lao
pescar de competitie
Mesaje: 1183
Membru din: Lun Noi 16, 2009 11:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: S-a pozat cu pestele altuia si a castigat marele premiu.

Mesaj de Lao »

Hai ca deja ne-ai plictisit cu posturile tale lungi si lipsite de substanta, avocatu lu peste!
Mai bine dute pe topicul tau de reclama pt hacuio si fa acolo valuri daca duci asa lipsa mare de atentie.

Avatar utilizator
iulius_gherase
Mesaje: 309
Membru din: Mie Dec 12, 2012 19:50
Puncte: 0
Localitate: Botosani, jud.Botosani

Re: S-a pozat cu pestele altuia si a castigat marele premiu.

Mesaj de iulius_gherase »

Cand faci un abonament TV , trebuie sa mearga si sa fie trecuta toata familia in contract?

Daca un membru al familiei castiga un concurs promovat pe TV , nu poate sa ia premiul pentru ca nu are un abonament pe numele lui ?
Mi se pare destul de similara situatia cu exemplul dat de mine cu sotia...despre care dumneavoastra spuneati ca nu poate sa mearga sa revendice premiul de captura fiindca ea nu e trecuta pe bon ci eu sunt...ea fiind doar insotitoare cu drept de pescuit
Bucovina Carp Club
C.M.M.C. 21,425 kg M.V.2

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: S-a pozat cu pestele altuia si a castigat marele premiu.

Mesaj de Dan Mitranescu »

iulius_gherase scrie:Cand faci un abonament TV , trebuie sa mearga si sa fie trecuta toata familia in contract?

Daca un membru al familiei castiga un concurs promovat pe TV , nu poate sa ia premiul pentru ca nu are un abonament pe numele lui ?
Mi se pare destul de similara situatia cu exemplul dat de mine cu sotia...despre care dumneavoastra spuneati ca nu poate sa mearga sa revendice premiul de captura fiindca ea nu e trecuta pe bon ci eu sunt...ea fiind doar insotitoare cu drept de pescuit
Nu, eu spun ca daca atat sotia cat si copilul, nu pot sa ridice premiul datorita unor conjuncturi, asta nu inseamna ca ceilalti care au contribuit la reusita ( dvs. cu echipament, momeala, ... , iar in cazul celalalt parintele cu abonamentul si cu educatia data copilului ) , nu pot sa beneficieze de premiu.
Nimeni normal la cap nu poate sa aiba ceva impotriva.
Asta numai daca nu va cauta cu disperare un tampit care doreste sa va sicaneze, asa cum ni se intampla multora dintre noi.

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: S-a pozat cu pestele altuia si a castigat marele premiu.

Mesaj de pescarusull »

Din ce spui tu, vis-a-vis de educatie, eu trag concluzia ca pot,si e normal, sa beneficiez de banii primiti ca bursa de merit de fimea. Ca doar eu am educat-o.
Serios ?
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: S-a pozat cu pestele altuia si a castigat marele premiu.

Mesaj de Dan Mitranescu »

pescarusull scrie:Din ce spui tu, vis-a-vis de educatie, eu trag concluzia ca pot,si e normal, sa beneficiez de banii primiti ca bursa de merit de fimea. Ca doar eu am educat-o.
Serios ?
Poti sa ii ridici, cu acordul domnisoarei. Inclusiv poti sa ii cheltuiesi, cu acelasi acord.

Cam asta se intampla cu 90% din alocatiile copiilor, care au dreptul la bani, dar nu au dreptul sa ii ridice , si inca nu s-a gandit nimeni ca parintii respectivilor sunt hoti si ca fura statul.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”