Boiles pentru TEN

Cum pescuim la cteno? Cum prindem amur mare?
Madalin Dirla
Pescar de competitie
Mesaje: 2194
Membru din: Sâm Oct 04, 2008 9:45
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Boiles pentru TEN

Mesaj de Madalin Dirla »

Si mai si spui de porumb uscat !! Daca ar fi dupa mine, daca te-as prinde ca pescuiesti cu porumb uscat, te-as da afara de pe balta ! :evil: Dar probabil ca sunt mai importanti banii... :oops:[/quote]

Din cate stiu eu pe firul de par poti sa folosesti orice porumb fie el si uscat,fiert,plastic,etc........la nadit este problema cu porumbul uscat...........asta sa nu se inteleaga ca nu ai voie sa folosesti pe firul de par porumb uscat.
Toate cele bune si fire intinse!!

Avatar utilizator
cipica
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1044
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boiles pentru TEN

Mesaj de cipica »

incearca niste bile cu aroma de pruna. daca-mi amintesc bine prietenul meu Vali Voicu a facut o partida cu multi teni prinsi la bile cu pruna :wink:

Avatar utilizator
razvan u.
pescar de competitie
Mesaje: 2954
Membru din: Mie Iul 30, 2008 15:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Boiles pentru TEN

Mesaj de razvan u. »

dajackal scrie:Salut,

imi recomanda cineva un boiles ready-made pentru ten? Pescuiesc pe tancabesti balta din spate si tot incerc sa prind un "tub de oxigen" dar fara succes pana acum.

Am incercat cu porumb (2 boabe uscate cu un flotant intre) dar fara succes.

ms.
Ai facut ceva gresit de nu ai prins ten. Localizarea zonelor cu fund tare, cantitatea de nada(multa :D ), tipul de nada, prezentarea monturi.....
Tenul pe Tancabesti se prinde la porumb. Poti incerca si la bile, iar daca vrei ready made-uri, incerca boilesuri din gama Nutrabaits(pineapple&banana, tutti frutii nutrafruit). Putin probabil insa sa prinzi la boiles ten, dar tu incearca.
P.S. Ai inteles total gresit postarile lui Cezar si esti obraznic. Prin ianuarie intrebai cat porumb uscat sa nadesti pe Tancabesti la o partida de 24 de ore . Ai idee ce efect are porumbul uscat asupra digestiei la crap?
C. S. PELICANUL

Avatar utilizator
Dan Badarcea
Mesaje: 881
Membru din: Lun Mai 19, 2008 11:19
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Boiles pentru TEN

Mesaj de Dan Badarcea »

@ razvan

Ai idee ce efect are porumbul uscat asupra digestiei la crap?

dar la raci razvan?poate nada era pentru raci! :lol: :lol: :lol:
Ovidius Constanta

dajackal
Mesaje: 153
Membru din: Mie Mar 26, 2008 19:25

Re: Boiles pentru TEN

Mesaj de dajackal »

Razvan Ulmeanu scrie:
dajackal scrie: P.S. Ai inteles total gresit postarile lui Cezar si esti obraznic. Prin ianuarie intrebai cat porumb uscat sa nadesti pe Tancabesti la o partida de 24 de ore . Ai idee ce efect are porumbul uscat asupra digestiei la crap?
Care parte din "mai nerusinatule" si din ironia ieftina expusa in cele 2 replyuri crezi ca am inteles-o gresit? Da, nadirea cu porumb uscat poate afecta o jumatate de balta daca e folosita incorect si tocmai pt ca cineva de pe forum mi-a explic asta nu am nadit pe Tancabesti niciodata cu porumb uscat.

PS: merci pentru info in ceea ce priveste nada, acum ca momeala e scoasa din ecuatie si in conditiile in care ii vad sarind pe langa patul de nada facut problema pare sa fie montura/prezentarea. Din experienta ta, deci 4 cm la care las porumbul flotant sunt indeajuns? E ceva similar cu ceea ce prezenta Mircea in ultimul SuperPescar.

Avatar utilizator
razvan u.
pescar de competitie
Mesaje: 2954
Membru din: Mie Iul 30, 2008 15:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Boiles pentru TEN

Mesaj de razvan u. »

dajackal scrie:
Razvan Ulmeanu scrie:
dajackal scrie: P.S. Ai inteles total gresit postarile lui Cezar si esti obraznic. Prin ianuarie intrebai cat porumb uscat sa nadesti pe Tancabesti la o partida de 24 de ore . Ai idee ce efect are porumbul uscat asupra digestiei la crap?
Care parte din "mai nerusinatule" si din ironia ieftina expusa in cele 2 replyuri crezi ca am inteles-o gresit? Da, nadirea cu porumb uscat poate afecta o jumatate de balta daca e folosita incorect si tocmai pt ca cineva de pe forum mi-a explic asta nu am nadit pe Tancabesti niciodata cu porumb uscat.

PS: merci pentru info in ceea ce priveste nada, acum ca momeala e scoasa din ecuatie si in conditiile in care ii vad sarind pe langa patul de nada facut problema pare sa fie montura/prezentarea. Din experienta ta, deci 4 cm la care las porumbul flotant sunt indeajuns? E ceva similar cu ceea ce prezenta Mircea in ultimul SuperPescar.
Cei mai mici teni pe Tancabesti au vreo 7-8 kiograme. Sigur ai vazut teni sarind sau erau crapi? Porumbul flotant in nici un caz nu se pune la 4 centimetri de carlig, ci aproape lipit de el. Asta e unul din motivele pentru care nu ai prins. :wink:
Daca vrei, cand merg pe tancabesti iti dau un semn si vedem cum facem sa prindem un ten. Avand in vedere ca de regula merg cu Cezar, iti garantez eu ca nu va fi nimic din "te prind si te rup manca-ti-as".
C. S. PELICANUL

dajackal
Mesaje: 153
Membru din: Mie Mar 26, 2008 19:25

Re: Boiles pentru TEN

Mesaj de dajackal »

Scuze, nu am fost destul de clar. Ma refeream la 4 cm fata de pamant nu fata de ac - stiu ca trebuie sa stea lipit porumbul de ac pt ca tenul "musca" momeala nu o absoarbe. Acul sta ... in picioare daca pot sa zic asa:).
In ceea ce priveste prezenta tenului in zona, am vazut (si am presupus ca e ten) niste valuri in cerc facute la suprafata apei si sarituri in care mi s-a parut ca vad forma alungita a tenului. Acum na... nu pot sa spun cu certitudine ca erau teni pana cand nu ii si prind :)

PS: merci pt invitatie, sper sa ne cunoastem pe lac in curand. Eu vin destul de des in wk, dar in timpul saptamanii deloc din cauza jobului. Oricum la un moment dat tot ii dau de cap.

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Boiles pentru TEN

Mesaj de petre iulian »

bila ce-a mai buna la cten este porumbul. :wink: Pe Tancabesti il pacalesti mai repede totusi cu felii de pop/upuri galbene si rosii cu aroma de ananas. Binenteles cu saculetul din "dotare" pt. cteno. :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
cea mai buna
Mesaje: 193
Membru din: Sâm Dec 19, 2009 23:23

Re: Boiles pentru TEN

Mesaj de cea mai buna »

Reteta care nu da gres ar fi: saculet solubil cu spartura de porumb preparata, grau fiert si "Amix". Ingredientul irezistibil si la nada si la momeala e uleiul de anason: la fel de bine merg si bilele galbene de banana cu seminte si tutti frutti portocalii. Oricum, pregateste-te pt. un dril f. spectaculos, cu sarituri din apa.
When nothing is sure, everything is possible.

Avatar utilizator
cipica
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1044
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boiles pentru TEN

Mesaj de cipica »

si pentru ten CAPITAL ai vreo reteta??? :lol: :lol: :lol:

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Ten”