ULTIMA COMPETITIE DE CARP-FISHING LA DARVARI

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

Scrie răspuns
Darius Handrea
Mesaje: 110
Membru din: Mie Sep 06, 2006 1:20

Mesaj de Darius Handrea »

Ar fi mare pacat ca un incident izolat sa ne priveze pe viitor de emotiile concursurilor de la Darvari.Eu unul personal ma declar satisfacut de organizare si daca se mai poate imbunatatii ceva sunt sigur ca nea Victor cu ajutorul nostru al celor interesati de soarta carp fishingului din Romania va fi cooperant astfel incat pe viitor asemenea probleme sa nu mai apara.E balta mea norocoasa Nea Victore ce naiba aici am avut cele mai bune rezultate de pana acum si nu vreau sa se sfarseasca acum.In speranta unei reveniri asupra deciziei va doresc Nea Victore multa sanatate putere de munca si un Open Darvari la anul cu cele mai mari capturi ca peste e si mult si mare slava Domnului.

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Mesaj de petre iulian »

parerea mea este ca pana nu se face un "lot" de arbitrii care sa cunoasca bine regulile acestui minunat sport si care sa si raspunda in enventualitatea unui "blat" o sa iasa discutii mereu! dar asa oricine se poate inscrie ca arbitru pe net si poate face orice-i trece prin cap. la un concurs la care am participat si eu mi-a explicat arbitrul ca daca ar fi macar o banuiala ca a facut un aranjament ar fi exclus din lotul de arbitrii (era vorba de un arbitru vechi in breasla). cu rivalitatea asta intre asociatiile de pescuit de crap a dus si la lipsa arbitrilor de valoare ca ce se zice: nu-l chem pe ala ca este de la APCR sau ca ala e de la PELICANUL ...etc.. pana una alta cel mai bine este sa se faca un lot de arbitrii capabili care sa fie platiti de toate asociatiile de crap si cluburi care organizeaza concursuri . dupa mine APCR ul are ce-i mai buni arbitrii dar nici nu se zcarcesc la bani... SPER CA NU AM SUPARAT PE NIMENI SI ESTE DOAR O PARERE A UNUI PESCAR CARE E LA INCEPUT DE DRUM CU ACESTE COMPETITII DE CRAP ! SANATATE SI FIR INTINS ! P.S senzorilor mai stati tata si voi pe acasa ca daca veniti peste tot eu cand mai iau locul 1? :wink: :wink:

Avatar utilizator
vali dumitru
Mesaje: 908
Membru din: Vin Apr 06, 2007 21:05
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

dreptul la replica

Mesaj de vali dumitru »

In primul rand vreau sa-i raspund lui Iorgos, cand am spus ca nu vreau decat banii eram extrem de nervos, nu banii le arati la prieteni. Deci am gresit.I-ti dau si un exemplu fiind 2 cupe de aur iar nai am fost 3 concurenti eu cu Floraru am hatarat sa platim contravaloarea in bani celui de-al treilea coechipier si nu numai atat l-am rugat pe Nea Victor sa ne mai comande un trofeu pentru locul 1 pe sector platindu-l din banii nostri . In al doilea rand Piciule noi Vali & Floraru am castigat 3 concursuri pe davari pe 3 locuri diferite si daca te mai documentezi putin o sa afli ca si castigatorii de anul trecut au beneficiat de acelasi tratament, cantarirea doar cu arbitrii fiind aceeasi problema de distanta, dar daca te tine te provocam la un pescuit, aviz si lui Zvonco. In al treilea rand Nea Cornele aici nu e vorba de experienta, treaba mea nu era sa alerg dupa martori, singura mea obligatie era sa prind peste. In al patrulea rand nu stiu de ce s-a ofensat Zvonco ca a avut pandar in spate in ultimele 12 ore ca noi am avut pandar din primul minut pana in ultimul. Am avut trei motive sa ne simtim amenintati : standul lui Zvonco era in strada, standul lui Cipica era in stanga in conditiile in care B4 s-a mutat din primul minut, iar la cantarirea de sambata seara cand a fost prezent si Zvonco si nici macar atunci nu a semnat ca si martor pe fisa noastra a spus ca pana dimineata ne face. In al cincilea rand Nea Victore eu zic sa revii asupra deciziei ca nu ai muncit 3 ani degeaba sa faci din acest concurs cel mai mediatizat din tara. Eu zic sa va apucati mai repede de treaba si sa faceti federatia, sa angajati arbitrii instruiti cu masini de servici ca sa poata duce martori la cantarire. Acum ca incheiere va spun ca am fost extrem de suparati la premiere cand 53 de echipe i-ti contesta rezultatul chiar si unul cu mult peste urmatorul urmaritor.Dar din greseli se invata si cand te arzi sufli si in iaurt.
PS: rog arbitrul din sectorul A care apare in emisiunea lui Florentin si care a venit la noi in stand intamplator si ne-a filmat in timp ce aveam 3 mincioage pline cu pesti pe saltea sa posteze filmarea pe site.
Valentin Dumitru

Avatar utilizator
Florentin Iuga
Mesaje: 554
Membru din: Sâm Oct 07, 2006 0:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Florentin Iuga »

Filmarea se gaseste aici http://86.121.28.17:8880/secvente/ dar nu dovedeste nimic din pacate iar pentru ca trebuie sa fiu obiectiv, am pus si filmarea de la standul lui Zvonko. Acestea sunt filmarile integrale, neprelucrate (aviz parintilor, limbajul este mai colorat), copiate de pe caseta arbitrului. Altele nu mai sunt. Aveti si poze din concurs pe site-ul emisiunii si in albumul de pe forumul Darvari.
"Mens agitat molem" (Virgiliu)

Avatar utilizator
al. trentea
Mesaje: 35
Membru din: Mie Mai 09, 2007 9:18

Mesaj de al. trentea »

Cred ca o data cu infiintarea Federatiei se impune existenta unui corp de arbitri competenti, care sa raspunda cerintelor unor concursuri de anvergura. Trebuie sa existe o baza de date cu arbitri impartiti pe diferite categorii, ca si in diviziile de fotbal, sa zicem. Arbitri incepatori vor trebui testati in concursuri interne in cadrul asociatiilor, unde vor capata experienta necesara, iar cei mai buni vor fi promovati in concursurile tari, cu miza mare. Arbitrajul trebuie sa fie impartial, corect (in limitele stricte ale regulamentului) vigilent si totodata discret, fara a stanjenii concurentii.
Un exemplu: in pregatirea Cupei Mondiale din '99, domnul Raduta a solicitat pregatirea arbitrilor, lucru care s-a si intamplat in doua sesiuni de simulare de concurs si sedinte tehnice. Iar cei selectionati si-au facut in general bine datoria.
De asemenea ar trebui sa existe in cadrul Federatiei o Comisie Tehnica. Aceasta comisie impreuna cu administratorul pistei de concurs vor stabili de comun acord dispunerea standurilor, iar regulamentul de desfasurare va trebui sa fie in armonie cu CIPS si FIPS.
Sper ca domnul Oana, pe care il stiu un om inimos si cu dragoste pentru pescari, sa revina asupra deciziei, pentru ca ar fi pacat de atata munca depusa, si o pierdere mare pentru pescarii de competitie.
Piste de crap precum Darvari sunt rare in Romania.

Cu respect,

al. trentea

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

Mai mult arbitrii trebuie scoliti si apoi atestati.
Deocamdata numai in cadrul AGVPS un viitor arbitru poate sustine examene si primii atestera de arbitru international.
Eu am lansat aceasta idee inca de acum 2 ani. Din pacate nu am gasit inca 10 doritori sa faca aceasta scoala de arbitraj.
Regretatii Matasaru si Liviu Ghiorghiu, dumnezeu sa-i odihneasca, aveau atestare de arbitrii internationali. Cei doi nu au fost contestati niciodata.
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Mesaj de oanavictor »

EU CRED CA INAINTE DE A TESTA SI A ATESTA ARBITRII,AR TREBUI TESTATI LA CAP UNII CONCURENTI CARE SUNT VESNIC NEMULTUMITI ATUNCI CAND NU CASTIGA ,DAND VINA PE VECINI, VANT,PASARI,LIBELULE SI MAI ALES PE ARBITRII,CREZAND CA DACA AU ACHITAT O TAXA DE PARTICIPARE POT CALCA IN PICIOARE MUNCA SI PASIUNEA UNOR PARTENERI[ARBITRII SI ORGANIZATORI]
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Mesaj de oanavictor »

Scurt istoric al celor trei locuri care fac scopul asa zisei contestatii .

CUPA PELICANUL -MAI 2006
GARD-RUDEANU-GUGUIANU
PODUL RUPT-COSTICA EMILIAN-MADALIN OLARIU
GUNOI-VAL PANGICA-CRISTI COSER .
REZULTATE FINALE -GARD-LOCUL 1 SI MARELE PREMIU
PODUL RUPT -LOCUL 3 PE SECTOR
GUNOI-LOCUL 2 PE SECTOR LA CATEVA KG DE LOCUL 1
INTREBARE :?: DE CATE ORI A FOST LA CANTAR RUDEANU LA PODUL RUPT,VAL PANGICA LA PODUL RUPT,MADALIN LA GARD SAU LA GUNOI ?
ROG PE CEI CE AU OCUPAT LOCURILE RESPECTIVE SA INTERVINA SI SA RASPUNDA LA INTREBARE ,DAR PANA ATUNCI VA SPUN EU SIGUR CA NU AU FOST NICIODATA DIN CAUZA DISTANTEI PREA MARI [DE LA GARD LA PODUL RUPT 385 M,IAR DE LA GUNOI LA PODUL RUPT 300 M.
DE CE NU AU RESPECTAT REGULAMENTUL ,LASAND ARBITRII SINGURI SA FACA CANTARUL DECLARAND CA AU INCREDERE IN ARBITRII CARE AU FOST IN NUMAR DE 3?


CUPA PESCAR4EVER SEPTEMBRIE 2006

GARD-ZVONKO-CIPICA
PODUL RUPT -GUGUIANU
GUNOI -LIVIU MIHAESCU

DE CATE ORI A FOST LA CANTAR ZVONKO LA PODUL RUPT ,GUGUIANU LA GARD ,GUGUIANU LA GUNOI,LIVIU LA PODUL RUPT?????????????
I-I ROG PE CONCURENTI SA INTERVINA SI SA SPUNA ,DAR PANA ATUNCI VA SPUN EU SIGUR-NICIODATA ,DAR DOMNUL ZVONKO NU A CONTESTAT NIMIC ,DEOARECE A FOST CASTIGATORUL SECTORULUI .
CANTARUL A FOST FACUT TOT DE CATRE 3 ARBITRII ,FIECARE CONCURENT IMPLICAT DECLARAND CA AU INCREDERE IN ARBITRII.

OPEN DARVARI OCTOMBRIE 2006

GARD -TOMULESCU-STANESCU-
PODUL RUPT -NITU -SORIN
LOCUL NOU -VLADEANU -MATEIANU-ROSIORU
DE CATE ORI A FOST LA CANTAR TOMULESCU LA NITU,NITU LA TOMULESCU,VLADEANU LA NITU,NITU LA VLADEANU ?????????????
I-I ROG SA INTERVINA SI SA SPUNA ,DAR PANA ATUNCI VA SPUN EU SIGUR CA NU AU FOST NICIODATA ,DECLARAND CA AU INCREDERE IN ARBITRII .

IN TIMPUL CUPEI PELICANUL DE ACUM CATEVA ZILE ,DOMNUL ZVONKO A FOST LA TOATE CANTARELE DE VINERI SI SAMBATA ,DAR NU A SEMNAT NICI O FOAIE SPUNAND CA NU TREBUIE SA SEMNEZE EL,CA TOATA LUMEA ARE INCREDERE IN ARBITRII ,FIIND ACEEASI ARBITRII CARE CANTAREAU SI LA EL .
DE CE PE FOAIA DE ARBITRAJ A LUI ZVONKO ESTE ACEEASI NEREGULA CARE A GENERAT CONTESTATIA ,NEFIIND SEMNATA DE CATRE VECINI,EA FIIND SEMNATA DE ACEEASI ARBITRII CARE FACEAU CANTARIRILE SI LA PODUL RUPT .
DE CE SA GANDIT SA FACA ACEEASTA CONTESTATIE DOAR DUMINICA ,CAND A AVUT DESTUL DE MULT TIMP SA SESIZEZE ACEEASTA NEREGULA [DACA A FOST]EL STIIND MODUL DE CANTARIRE CAT SI REZULTATELE IN FIECARE MOMENT AL CONCURSULUI.
DE CE MI SA PROPUS SA IMPART PREMIUL INTRE CELE 2 LOCURI ,CAND DIFERENTA DINTRE CELE 2 ECHIPE ESTE DE 123KG???????????????????
DE CE NU ACCEPTA REALITATEA CAND EXISTA 20 DE FILMARI IN DIRECT LA FLORENTIN?????????????
DE CE NU ACCEPTA REALITATEA CAND LA UNUL DIN CANTARE TVR2 A FILMAT 15 CAPTURI ??????????????????????????????
DE CE NU ACCEPTA REALITATEA CAND LA TOATE CANTARELE LA CARE A ASISTAT ,DAR NU A SEMNAT AU FOST FOARTE MULTE CAPTURI???????????
DACA ERA O DIFERENTA DE CATEVA KG ,POATE ERA UN LUCRU SERIOS ,DAR LA 123 KHG........................ :!: SA MA IERTE DUMNEZEU ,DAR TREBUIE SA FII NEBUN SA CONTESTI ASA CEVA .
BANUL I-A MINTILE MULTOR ASA ZISI OAMENI,IAR CAND UN NEBUN ARUNCA O PIATRA INTR-UN PUT 1000 DE SCAFANDRI NU MAI POT SA O SCOATA .
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

@Victore

Eu am mai spus-o, ca si la noi in sector, daca Zvonco avea dubii trebuia sa participe personal la cintar. Din ce spui tu a facut-o. diferenta e prea mare asa ca nu mai au rost discutiile.
Dar sa ne amintim si de alte concursuri, CC, Peris, Tincabesti, tot Zvonco a facut contestatii.
Eu zic ca e un pescar bun, dar nu stie sa piarda.
Problema-i alta, pe viitor trebuie micsorat nr. de echipe, iar acolo unde este cazul balizat. Asa nu mai are nimeni de contestat nimic.
Iar problema celor 3 locuri departate, ori toata lumea accepta sa faca cintarul 3 arbitrii, ori arbitrul de sector sa duca si aduca martorii cu masina.
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

@Victor Oana

intervin deoarece m-ati mentionat in cele scrise mai sus .

Chiar daca am pierdut la 9 kg - locul 1 pe sector , niciodata nu mi-a trecut prin minte sa ma duc sa asist la cantar la Zambaccian ( imi cer scuze dar nu te stiam pe vremea aia ! ) sau - mai rau - sa ma duc la Piticu si Gogu in stand . Nici la Marcel si Podaru (cei care au luat locul 1 pe sector) nu am fost la nici o cantarire .
Asa cum fair play trebuie sa recunosc ca nici ei nu au facut-o la mine in stand . Ce dracu - la ce s-au inventat arbitrii ? Si diferenta era de 9 kg nu de de 128 kg .

Eu zic ca discutiile sunt fara rost si asa cum bine vezi banii au luat mintile la multi . Bine spune Cornel - Zvonco e rau la pierdere - si are antecedente la multe competitii ( stiu o faza pe Peris cu Mateianu - tare de tot :lol: ) .

Atit am vrut sa spun - ca daca exista respect - restul vine de la sine , fara contradictii si certuri .

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”