MTX14 sau Prologic C2

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: MTX14 sau Prologic C2

Mesaj de Vladut Mateianu »

Cum ti-am scris si mai sus, poti deschide un topic la sectiunea magazine (senzor) si iti voi oferi acolo orice detaliu...
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Florin Vasii
Mesaje: 369
Membru din: Dum Noi 25, 2012 11:34
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: MTX14 sau Prologic C2

Mesaj de Florin Vasii »

Florin Vasii scrie:Nu stiu daca sunt MTX14 dar aveau langa mine 2 colegi acum vreo 2 sapt. niste lansete MTX de 3,9m de 4 lbs cu care aruncau foarte departe. Il rog pe Dl MItranescu sa ne spuna daca erau MTX14 sau nu...

De scos peste au scos cam tot ce le-a tras... am vazut o singura ratare si am vazut si ce s-a intamplat - nu a fost vina lansetei. Mentionez ca eram pe Sulimanu (standul 8 eu si 7 ei)si aruncau cam la 5-10 m de malul opus(aveau firul prins in clips ca daca nu ar fi dat pe mal cu siguranta).
Unul dintre ei a aruncat cu lanseta mea Cormoran Eliminator ES 3,6m 3,5 lbs si nu avea nici o sansa sa arunce cat dadea cu MTX-urile.
MTX-urile mi s-au parut foarte rigide... nu stiu cum o fi in drill dar in momentul ala mi-as fi dorit macar un bat din ala...

Sarbatori fericite!
M-am mai documentat intre timp si se pare ca baietii despre care va spuneam mai sus aveau MTX 12... bune lansete..

Atat de curios sunt acum de diferenta dintre Prologic si MTX incat mi-as dori sa le cumpar pe amandoua si sa va spun dupa ce dau un pic cu ele, diferentele pe care le voi constata...

MTX 14 3,9 m 3,75lbs - 370 RON
Prologic C2 3,9 m 3,5 lbs - 350 RON.

Daca stiti preturi mai mici va rog sa scrieti aici...

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MTX14 sau Prologic C2

Mesaj de Dan Mitranescu »

Florin Vasii scrie: M-am mai documentat intre timp si se pare ca baietii despre care va spuneam mai sus aveau MTX 12... bune lansete..

Atat de curios sunt acum de diferenta dintre Prologic si MTX incat mi-as dori sa le cumpar pe amandoua si sa va spun dupa ce dau un pic cu ele, diferentele pe care le voi constata...

MTX 14 3,9 m 3,75lbs - 370 RON
Prologic C2 3,9 m 3,5 lbs - 350 RON.

Daca stiti preturi mai mici va rog sa scrieti aici...
MTX 14 nu trebuie cumparat pentru a fi probat . In baza unei garantii lanseta se poate imprumuta pentru teste.
La concursul de casting se poate proba chiar si fara garantie ... :wink: O sa existe lansete MTX14 "libere" pentru cine doreste sa le incerce. ( in afara intrecerii de aruncari )

mimisikuuu
Mesaje: 445
Membru din: Lun Noi 22, 2010 19:58
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: MTX14 sau Prologic C2

Mesaj de mimisikuuu »

E posibil ca la concurs sa fie testate si cobrele de carbon? Credeti ca o sa le aveti pe stoc pina atunci?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MTX14 sau Prologic C2

Mesaj de Dan Mitranescu »

mimisikuuu scrie:E posibil ca la concurs sa fie testate si cobrele de carbon? Credeti ca o sa le aveti pe stoc pina atunci?
Transportul cu cobrele sigur nu ajunge pana la concurs. Sper totusi sa ajunga cele trimise cu DHL-ul. Aprox.10 buc .

Avatar utilizator
AND1
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iul 08, 2010 0:48
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: MTX14 sau Prologic C2

Mesaj de AND1 »

Am citit si eu acest topic deoarece acum 3 ani am ales , in urma testelor , Hakuyo MTX12 in loc de Prologic Tournament.
Explicatia e simpla...am facut o partida de pescuit in Ungaria , la Ohat , pentru cine stie.Am avut 2 MTX 12 si 2 Prologic Tournament...imprumutate...(eu pescuiam cu Cormoran Eliminator pana atunci).Intr'adevar nu lansetele prind peste DAR...se stie prea bine intre pescarii de crap ca pentru o sporire a sanselor este indicat sa se pescuiasca cu saculet solubil sau cu cateva bile pe fir solubil(nu mai zic de momitoare) si nu mai zic de pasta de pe plumb in unele cazuri.Am abordat bineinteles pescuitul cu saculet solubil deoarece aveam vant foarte puternic din fata si era foarte greu sa nadesc la distanta unde era nevoie sa pescuiesc.Ideea este ca Hakuyo a facut fata cu brio in momentul in care a fost incarcat cu saculet(aveam nevoie de distanta)...si nici macar nu este varful de gama si anume MTX 14.Prologic e mai bland dar nu cred ca este un ALLROUNDER.
Stiu ca la inceputul topicului era vorba de alte 2 bete ale producatorilor despre care vorbim.Ce am vrut sa evidentiez:

Este mai bine sa ai un bat putin mai rigid , care sa poata fi incarcat si sa faca fata in caz de nevoie decat sa vrem sa ajungem undeva si sa nu 'avem cu ce'.

Cred ca sunt niste bete placute in drill(am pescuit cu Century SP , FMJ , SHIMANO BEASTMASTER , GREY'S PRODIGY , FOX WARRIOR ELITE) si cred ca in mare parte noi suntem vinovati de pierderea pestelui in timpul drilului,nu batul.

Nu voi spune niciodata ca un bat nu e bun si doar Hakuyo e bun , dar pentru noi...romanii , care cautam sa le impacam pe toate , aceste bete sunt unele care ne pot satisface intreaga sfera de stiluri de pescuit , fie el plantat , la distanta , la semidistanta sau in mal.Cu saculet , cu momitor sau in multe cazuri chiar si pe post de spod.

Multumesc.

Doru Voican
Mesaje: 138
Membru din: Sâm Ian 08, 2011 10:43
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: MTX14 sau Prologic C2

Mesaj de Doru Voican »

Atunci hai sa ne luam cu totii spoduri din dragoane si am terminat cu polemicile. :)
Nume utilizator schimbat din Doctorul in Doru Voican

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MTX14 sau Prologic C2

Mesaj de Dan Mitranescu »

Doru Voican scrie:Atunci hai sa ne luam cu totii spoduri din dragoane si am terminat cu polemicile. :)
Daca exista spod de 415g la 3,90m pe pamantul asta ( nu numai in Dragoane ) eu promit sa nu mai pronunt numele Hakuyo .
Daca in schimb nu exista asa ceva ( si nici pe aproape ca greutate ) promiti sa nu mai fii suparat pe Hakuyo fara motiv ?

Ca nu la putere se rezuma totul o spun altii ... :

http://www.youtube.com/watch?v=e5Wl2XqoPYA :D

Doru Voican
Mesaje: 138
Membru din: Sâm Ian 08, 2011 10:43
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: MTX14 sau Prologic C2

Mesaj de Doru Voican »

Posturile cu hakuyo rupte si mandrine dezlipite unde au disparut? :P
Nume utilizator schimbat din Doctorul in Doru Voican

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MTX14 sau Prologic C2

Mesaj de Dan Mitranescu »

Doru Voican scrie:Posturile cu hakuyo rupte si mandrine dezlipite unde au disparut? :P
Pai de ce ti-ai sters mesajele ? Numai tu "nu ai sa cumperi in viata ta Hakuyo" , dar le ti socoteala de nu am vazut ?

doru voican,doctoru,lao,laurentiu,siledoctorul ... , iar incepi ?

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”