Ce inseamna un loc bun si cum se naste el ?

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de marin laurentiu »

normal ca a fost o gluma,in acest scop sant folositi si acei "zambareti"...cam asta e scopul acestor iconite...
cam acid d-nule pangica,cam acid...sincer chiar imi pare rau ca nu sant si eu "cineva" sa imi pot permite sa-mi dau cu parerea pe la topicurile d-voastra...
imi cer scuze ptr regretabila greseala si va las pe d-voastra sa "dialogati" cu cine considerati..."recomandat" ptr asa ceva...
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de marin laurentiu »

ps: tu cine te crezi si ce te recomanda sa-mi consideri "filozofiile" ,GOGOMANII?
ERA DOAR O PARERE PERSONALA ...PUTEAI SA O IEI CA ATARE SAU SA IN CEL MAI RAU CAZ SA O IGNORI...
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

@marin laurentiu - eu am vrut sa fiu domn si am calificat ideea ta de a primi pescarii nada si eventual bani de la patronii de balta , ca sa le pescuiasca locurile proaste , drept o gogomanie . Altii i-ar fii zis pe nume . Imi cer scuze daca te-ai atacat , dar citeste ce ai scris . Si lasa chestiile astea populiste , cu noi si altii , ca nu e cazul ! :wink:

@florentin - e Ok teoria cu locurile de hranire , dar nu asta era subiectul . Ce parere ai despre faptul ca in acest fel locurile bune devin si mai bune , cele proaste devin parloaga , numarul de pescari de competitie creste , numarul de standuri necesar la fel , samd . Chiar nu se poate face nimic , ca de exemplu in Anglia - unde densitatea de pescari face ca o balta sindicala , sa fie pescuita pe absolut toate standurile , saptamina de saptamina . Chiar nu putem sa ne imaginam un sistem de rotatie ?
Pina si in agricultura se mai lasa tarlaua la 5 ani sa se odihneasca , sau se rotesc culturile , pentru rezultate bune pe termen lung .

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Mesaj de oanavictor »

Din punctul meu de vedere ,as dori sa fac cateva precizari privind lacul Darvari .
Pescuitul recreativ-sportiv se desfasoara in proportie de 95 la suta pe sectorul TAMADAU.Deci pestele este invatat cu hrana foarte multa numai pe acest sector .
Pe celelalte sectoare pescuitul este sporadic si anume 1 sau 2 pescari pe saptamana pe tot sectorul sat ,nici unul niciodata la ''PODU'FRANT'',1 SAU 2 PESCARI LA 2-3 SAPTAMANI LA BARAJ ,SI NICIODATA PE Y DECAT IN CONCURS .
Deci locurile unde se da cea mai multa hrana sunt cele din Tamadau si totusi in concurs se prinde cel mai putin peste din tot concursul ,iar pe sat si baraj ,desii se da sporadic se castiga concursuri cu cantitati mari ,iar ULTIMELE 3 CONCURSURI MAJORE SAU CASTIGAT PE Y SI LA ''PODU'FRANT ''LOCURI UNDE NU SE PESCUIESTE NICIODATA LA LIBER ,NICI CHIAR DE CATRE ABONATI DIN CAUZA FAPTULUI CA SUNT GREU DE CONTROLAT . :!: :!: :!: :!: :!: :!:
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

GoldFish-Team
Mesaje: 101
Membru din: Mar Apr 03, 2007 15:23
Puncte: 0
Localitate: Pe balta
Contact:

Mesaj de GoldFish-Team »

[quote="oanavictor"]
Pai da nea Victor aveti dreptate, pe locul Y pestele nu este deranjat, are ce manca deoarece in acel loc este foarte multa hrana naturala, iar cand vine concursul manaca desertul. :lol: :lol: :lol:

Val,

Parerea mea este ca dintr-un loc prost poti face un loc bunicel doar daca il invetzi in acel loc cu foarte multa mancare dar fara a pescuii pe acel loc foarte mult timp. In felul acesta pestele se invatza sa manance in acel loc fara sa pateasca vreun rau, deci teoria ta din punctul meu de vedere cade(sa pescuim pe locurile proaste).Marii pescari din Anglia inadesc timp de o luna de zile aproape zilnic cu 5-10 kg de boilies pe locul sau locurile alese inainte sa pescuiasca. :shock:
Referitor la baltile din Anglia unde anumite lacuri sunt ocupate in intregime se datoreaza mai multor factori:
- lacul este mic;
- are peste mare;
-pe anumite balti trebuie sa intrii in clubul sau asociatia respectiva , iar acest lucru dureaza chiar si 1 an de zile daca nu mai mult;
etc.

As mai avea de adaugat , dar nu vreau sa plictisesc lumea cu lucruri poate de multi stiute.

Avatar utilizator
Florentin Iuga
Mesaje: 554
Membru din: Sâm Oct 07, 2006 0:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Florentin Iuga »

@Val
Chiar la subiect vorbeam. Despre cum apare un loc bun si ce inseamna, cu precizarea ca parerea mea este ca un loc bun apare in primul rand natural. Daca patronii ar dori sa schimbe ceva, cred ca ar trebui sa apeleze in primul rand la buzunar, nu la pescar. Mai scufunda o radacina intr-un loc, mai niveleaza cu 15-20 de barci de nisip in alt loc, mai baga o draga, etc. Amenajari structurale. Piscicultorii adevarati stiu sa creeze asemenea locuri. In Delta oamenii o fac de secole. Gandeste-te la nada pe care sugerezi sa o arunce pescarii pe locuri mai slabe. Cu banii aia se fac o gramada de amenajari. Dar pescarul e client. Nu-l poti obliga sa-ti dea valoare unui anumit loc, in speranta ca poate merge pe viitor. El concret ce beneficii are? Poate nu trage niciodata la sorti locul ala. Sau poate-l trage si constata ca in concurs se schimba total datele.
"Mens agitat molem" (Virgiliu)

Avatar utilizator
Harry_Potter
Mesaje: 78
Membru din: Lun Feb 06, 2006 22:54

Mesaj de Harry_Potter »

Eu cred ca in oarecare masura Val are dreptate...Daca va aduceti aminte ca pe Tancabesti cu cativa ani in urma aproape toata lumea planta.Era un fel de regula....daca plantai prindeai daca nu......Acest lucru poate fi confirmat de pescari cu renume(nu e asa maestre? :wink: )
La un momentdat Vlad(nu stiu daca a fost ideea lui sau a fost sfatuit de cineva) a interzis plantatul "motivand" la vremea respectiva ca vrea "sa aduca" pestele mai aproape de mal.Au fost si atunci voci care spuneau ca acest lucru nu se va intampla deoarece crapul sta acolo in larg unde are mancare,buturugi....bla,bla,bla........Dar uite ca anii au trecut si acum pescuiesti pe Tancabesti aruncand din mana si culmea.... se prinde si peste :wink:
Dan N.

mihai dorobantu
Mesaje: 22
Membru din: Mar Aug 21, 2007 13:37
Puncte: 0

Mesaj de mihai dorobantu »

@ florentin


Sunt de aceeasi parere.
Cred ca e mai usor sa faci dintr-un loc prost unul acceptabil sau de ce nu foarte bun scufundand trei buturugi decat sa arunci tone de nada ca sa aduci pestele pe vad si sa-l tii acolo.
Totodata, simultan cu nadirea intensiva a unui vad prost sunt nadite si altele care tin peste ( nu cred ca va exista vreodata un singur pescar pe balta care sa-si aleaga si cel mai prost loc ) .
Nu cred ca pestele de pe vadurile bune va migra pe unul prost numai ca e supranadit.
Un vad prost e un vad prost indiferent cata nada dai pe el , doar daca nu intervine ceva care sa-l transforme intr-un vad bun.
Stie cineva cate concursuri s-au castigat pe Dinamo pana acum??

GoldFish-Team
Mesaje: 101
Membru din: Mar Apr 03, 2007 15:23
Puncte: 0
Localitate: Pe balta
Contact:

Mesaj de GoldFish-Team »

mihai dorobantu scrie:@ florentin


Sunt de aceeasi parere.
Cred ca e mai usor sa faci dintr-un loc prost unul acceptabil sau de ce nu foarte bun scufundand trei buturugi decat sa arunci tone de nada ca sa aduci pestele pe vad si sa-l tii acolo.
Totodata, simultan cu nadirea intensiva a unui vad prost sunt nadite si altele care tin peste ( nu cred ca va exista vreodata un singur pescar pe balta care sa-si aleaga si cel mai prost loc ) .
Nu cred ca pestele de pe vadurile bune va migra pe unul prost numai ca e supranadit.
Un vad prost e un vad prost indiferent cata nada dai pe el , doar daca nu intervine ceva care sa-l transforme intr-un vad bun.
Stie cineva cate concursuri s-au castigat pe Dinamo pana acum??
Daca pestele e invatat cu mancare intr-un loc prost fara sa pescuiesti ,te asigur eu ca pestele migreaza din locurile bune. Asta spun mari pescari de crap din Anglia . Da la Dinamo a castigat Radu Badica sectorul .

mihai dorobantu
Mesaje: 22
Membru din: Mar Aug 21, 2007 13:37
Puncte: 0

Mesaj de mihai dorobantu »

GoldFish-Team scrie:
mihai dorobantu scrie:@ florentin


Sunt de aceeasi parere.
Cred ca e mai usor sa faci dintr-un loc prost unul acceptabil sau de ce nu foarte bun scufundand trei buturugi decat sa arunci tone de nada ca sa aduci pestele pe vad si sa-l tii acolo.
Totodata, simultan cu nadirea intensiva a unui vad prost sunt nadite si altele care tin peste ( nu cred ca va exista vreodata un singur pescar pe balta care sa-si aleaga si cel mai prost loc ) .
Nu cred ca pestele de pe vadurile bune va migra pe unul prost numai ca e supranadit.
Un vad prost e un vad prost indiferent cata nada dai pe el , doar daca nu intervine ceva care sa-l transforme intr-un vad bun.
Stie cineva cate concursuri s-au castigat pe Dinamo pana acum??
Daca pestele e invatat cu mancare intr-un loc prost fara sa pescuiesti ,te asigur eu ca pestele migreaza din locurile bune. Asta spun mari pescari de crap din Anglia . Da la Dinamo a castigat Radu Badica sectorul .



Imi pare rau dar e neconcludent!
Nu stiu cine ar fi dispus sa nadeasca un loc fara sa pescuiasca pe el.
In ceea ce priveste migrarea pestelui, e posibil in Anglia unde lacurile au 5 Ha .
Dar pe lacuri pe care noi le consideram medii (20-50ha) nu cred ca acest lucru e posibil, desi nu resping ideea intrutotul.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”