Jurnalul lui gor965

Pentru pasionatii foto-video.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Dan Mateianu
Site Admin
Mesaje: 3211
Membru din: Mie Ian 16, 2008 9:52
Puncte: 300
Localitate: Bucuresti

Jurnalul lui gor965

Mesaj de Dan Mateianu »

Lunar, George Iorga va scrie impresiile lui legate de ultimele 30 de zile, legat de competitiile de crap. Vom avea lunar un rezumat al concursurilor, comentate de cineva din fenomen, seful brigazii de arbitri a SENIOR CRAP.

Pentru inceput:

http://www.crapmania.ro/articole/report ... ilor-28504

Multumim, gor965!

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de osc1or »

Frumoasa intentie.
Critic echilibrat

valiauto68
Mesaje: 507
Membru din: Dum Feb 13, 2011 13:25
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Jurnalul lui gor965

Mesaj de valiauto68 »

In cateva cuvinte ai sintetizat perfect ce se intampla in fenomenul competitional. Bravo George! Ai pus pe hartie multe lucruri care ma zgadareau de multa vreme.

"Cu ceva timp in urma, in domeniul pescuitului la crap, a inceput o goana dupa competiti, care s-a lasat cu o febra... o febra a concursurilor. Initial am considerat ca e ceva trecator, mai ales ca peste societatea noastra de vreo 3-4 ani s-a abatut criza financiara ce afecteaza inca toate domenile si mai tot mapamondul. Si cum pescuitul la crap e un hobby destul de scump, se intrezarea o diminuare a cererii pe acest segment (de competitii). Iata insa ca spre surprinderea mea, si poate si a altora, piata aceasta a luat amploare si si-a modificat structura pe baza unei cererii tot mai mari si mai bine diversificate.....

Mentinandu-ma inca in randul pescarilor amatori, mi-e mai greu sa inteleg de unde isi trage seva aceasta cerere in crestere pentru pescuitul in regim de concurs. Parca dintr-o data pescuitul simplu, de placere nu mai e suficient pentru multi pescari de crap, ca sa nu mai spun ca pescuitul de competitie presupune cheltuieli suplimentare, timp in plus petrecut pe balta, la antrenament, la fabricat si testat nada, etc.,etc. "

Avatar utilizator
RazvanG
Pescar de competitie
Mesaje: 2262
Membru din: Lun Mai 04, 2009 0:22
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: Jurnalul lui gor965

Mesaj de RazvanG »

/eroge a fost,este si va fi,cu ajutorul lui Dumnezeu,o piesa extrem de importanta in angrenajul pescuitului la carp din Romania.Am spus de foarte multe ori:este omul fara de care concursurile,forumurile,logistica samd,nu ar fi fost la un nivel asa de inalt cum este acum. Din pacate,este singurul om pe care l-am vazut sa fie total dezinteresat de partea financiara si poate,acesta este si secretul lui. Nu spun ca nu si-ar dori o situatie mult mai buna ptr el,copil si sotie,dar....prefera ca aceasta situatie sa si-o faca ,curat si onorant.
Sunt sigur ca au fost multe cazuri cand i-au fost propuse marlanii,combinatii si "oferte" dar tot asa de sigur ,sunt si ca nu le-a acceptat.
Este,dpmdv, cel mai corect si impartial om din acest fenomen.
George Iorga,sa-ti dea D-zeu sa natate atat tie cat si familiei tale si sa te avem in mijlocul nostru,cel putin 200 de ani.
Te respect total!

Avatar utilizator
glm
Mesaje: 75
Membru din: Mie Dec 05, 2012 18:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Jurnalul lui gor965

Mesaj de glm »

RazvanG scrie:/eroge a fost,este si va fi,cu ajutorul lui Dumnezeu,o piesa extrem de importanta in angrenajul pescuitului la carp din Romania.Am spus de foarte multe ori:este omul fara de care concursurile,forumurile,logistica samd,nu ar fi fost la un nivel asa de inalt cum este acum. Din pacate,este singurul om pe care l-am vazut sa fie total dezinteresat de partea financiara si poate,acesta este si secretul lui. Nu spun ca nu si-ar dori o situatie mult mai buna ptr el,copil si sotie,dar....prefera ca aceasta situatie sa si-o faca ,curat si onorant.
Sunt sigur ca au fost multe cazuri cand i-au fost propuse marlanii,combinatii si "oferte" dar tot asa de sigur ,sunt si ca nu le-a acceptat.
Este,dpmdv, cel mai corect si impartial om din acest fenomen.
George Iorga,sa-ti dea D-zeu sa natate atat tie cat si familiei tale si sa te avem in mijlocul nostru,cel putin 200 de ani.
Te respect total!
Mare like
SpritZCarp :: Nita Adrian

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14694
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Jurnalul lui gor965

Mesaj de gor965 »

RazvanG scrie:.....
Sunt sigur ca au fost multe cazuri cand i-au fost propuse marlanii,combinatii si "oferte" dar tot asa de sigur ,sunt si ca nu le-a acceptat.
...
Pana acum nu am primit nici o propunere si mai mult ca sigur nici n-o sa primesc vreo-data ! Saracie, bogatie, astea-s chestiuni relative ... ptr. mine e important sa mor cinstit !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14694
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Jurnalul lui gor965

Mesaj de gor965 »

valiauto68 scrie:In cateva cuvinte ai sintetizat perfect ce se intampla in fenomenul competitional. Bravo George! Ai pus pe hartie multe lucruri care ma zgadareau de multa vreme.
In urma cu vreo 3-4 ani eram in stare sa fac pariu ca acele concursuri cu taxa modica nu vor avea suscces, ptr. ca nu intelegeam de ce ar cheltui cineva o suma importanta de bani, pe echipament, taxa, nada, doar ca sa pescuiasca in regim de concurs si eventual ptr. un premiu simbolic. E o chestie pe care netraind-o direct, nu mi-o pot explica prea bine, insa cum am spus, sistemul s-a dezvoltat singur si uite ca, prin prisma rezultatelor (mai ales in 2012) ne-a prins bine !...vorba cuiva, s-au mai rarit elitele dar s-a marit baza de selectie ! :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

blondu68
Mesaje: 306
Membru din: Joi Aug 18, 2011 13:12
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Jurnalul lui gor965

Mesaj de blondu68 »

valiauto68 scrie:In cateva cuvinte ai sintetizat perfect ce se intampla in fenomenul competitional. Bravo George! Ai pus pe hartie multe lucruri care ma zgadareau de multa vreme.

"Cu ceva timp in urma, in domeniul pescuitului la crap, a inceput o goana dupa competiti, care s-a lasat cu o febra... o febra a concursurilor. Initial am considerat ca e ceva trecator, mai ales ca peste societatea noastra de vreo 3-4 ani s-a abatut criza financiara ce afecteaza inca toate domenile si mai tot mapamondul. Si cum pescuitul la crap e un hobby destul de scump, se intrezarea o diminuare a cererii pe acest segment (de competitii). Iata insa ca spre surprinderea mea, si poate si a altora, piata aceasta a luat amploare si si-a modificat structura pe baza unei cererii tot mai mari si mai bine diversificate.....

Mentinandu-ma inca in randul pescarilor amatori, mi-e mai greu sa inteleg de unde isi trage seva aceasta cerere in crestere pentru pescuitul in regim de concurs. Parca dintr-o data pescuitul simplu, de placere nu mai e suficient pentru multi pescari de crap, ca sa nu mai spun ca pescuitul de competitie presupune cheltuieli suplimentare, timp in plus petrecut pe balta, la antrenament, la fabricat si testat nada, etc.,etc. "
Like
Marketing adecvat!Seva.....hmmmmm..taxa mica/taxa mare .....premiu valoric/simbolic.....bile se consuma.....

Avatar utilizator
Dan Mateianu
Site Admin
Mesaje: 3211
Membru din: Mie Ian 16, 2008 9:52
Puncte: 300
Localitate: Bucuresti

Re: Jurnalul lui gor965

Mesaj de Dan Mateianu »

Jurnalul lui gor965 - New Age vs Old School
Un nou articol semnat George Iorga.
http://www.crapmania.ro/articole/report ... hool-28512

Avatar utilizator
Dan Mateianu
Site Admin
Mesaje: 3211
Membru din: Mie Ian 16, 2008 9:52
Puncte: 300
Localitate: Bucuresti

Re: Jurnalul lui gor965

Mesaj de Dan Mateianu »

Jurnalul lui gor965: Un suras in plina ... Iarna!

Cupa Primaverii desfasurata pe Moara Vlasiei 2 este o competitie care marcheaza de obicei startul sistemului competitional pe anul in curs. Aflata la a VIII-a editie, Cupa Primaverii din acest an "a inceput vara si s-a terminat iarna". Suna haios, dar asa a fost.

http://www.crapmania.ro/articole/report ... arna-29527

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “FOTOGRAFIE, IMAGINI VIDEO SI POVESTIRI DE LA PESCUIT”