Din concursuri adunate !

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Perianu Mihai
Mesaje: 44
Membru din: Joi Sep 17, 2015 20:40

Din concursuri adunate !

Mesaj de Perianu Mihai »

;);)

valeriu manole
Mesaje: 49
Membru din: Lun Mai 25, 2015 22:34

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de valeriu manole »

petre iulian scrie::wink: Multumesc ... Sunt om inainte de pescar.... cine nu ma cunoaste de aproape nu-mi stie caracterul ...:wink: Par un "inganfat" si increzut ..dar nu sunt ,..cred eu :lol: . Asta-i felul meu mai distant in timpul concursului dar nu inseamna ca am `arfee ... :wink: . Doar ma concentrez pe acel concurs si nu las la vedere unele slabiciuni :wink: .. Cum am mai zis sunt om ...inainte de pescar si producator de nada ...
Esti asociat la firma lui George sau doar angajat sa ruleze boilesurile ? Fara suparare, eu asa stiam de la voi de la atelier.Frumoase povesti si pline de adevar baga si din alea cu 2 echipe GL una langa alta ca va fi super.

Avatar utilizator
Dan Arghirescu
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 773
Membru din: Mar Dec 27, 2011 23:24
Puncte: 0
Localitate: Constanta

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de Dan Arghirescu »

petre iulian scrie:consider clubul vostru ca si un "copil" de-al meu . In 2014 in Toamna discutan cu Dan Arghirescu despre club si eu personal i-am zis sa infinteze unul :wink: . Am ajutat cu tot felul de informatii cum trebuie structurat , i-am pus la dispozitie regulamentul nostru de functionare si am ajutat cum am putut . Initial am vrut sa facem un proiect nou -Green Lake -Constanta dar nu mai facem fata clubului din Bucuresti si mai rau ne complicam .

Ma uit la voi si ne vedem pe noi in urma cu 5 ani plini de noi .... este o perioada foarte frumoasa ....... In rest ce sa zic ... sunt mandru de voi :wink: Fir intins in continuare Fortza club Tomis Constanta daca nu era situatia asta financiara sunt sigur ca "fenomenul Green Lake " `domnea multi ani si calcam in picioare "concurenta" :wink:
Iulica, daca nu exista aceea discutie de la Litoral (si multe altele dupa, atat cu voi cat si cu baietii din Cta), nu cred ca CS Tomis Carp exista astazi; tot ceea ce s-a discutat si tot ceea ce s-a pus la dispozitia noastra, a ajutat enorm - am reusit sa punem bazele acestui club, un club de prieteni, un nucleu care, cu forte proprii si cu sustinere din partea voastra (sfaturi, ideii, nada, accesorii, echipe mixte, etc), a reusit sa aduca in vitrina clubului, proaspat inaugurata :) , 21 de trofee din 15 competitii. Noi va multumim pentru sustinere 4Carp si Green Lake ( si aici ma gandesc la George, Iulian, Dan, Robert), va multumim ca deja sunteti alaturi de noi si in 2016 si speram la un an si mai bun din toate punctele de vedere!
Cu respect CS Tomis Carp!

simion mihaita
Mesaje: 27
Membru din: Dum Ian 03, 2016 18:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de simion mihaita »

Iulica super tot ce spui...multumesc ptr bile si ptr cunostiintele care le imparti cu noi...spunemi ce vin preferi, cu prima ocazie cand vin la atelier vreau sa-ti aduc o sticla.

P.s: a nu se intepreta gresit :) bile = boilies

florin pocris
pescar de competitie
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Sep 28, 2007 20:43
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de florin pocris »

simion mihaita scrie:Iulica super tot ce spui...multumesc ptr bile si ptr cunostiintele care le imparti cu noi...spunemi ce vin preferi, cu prima ocazie cand vin la atelier vreau sa-ti aduc o sticla.

P.s: a nu se intepreta gresit :) bile = boilies
Fata'n iarba sau aia cu bănuiți!!

simion mihaita
Mesaje: 27
Membru din: Dum Ian 03, 2016 18:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de simion mihaita »

Merci ptr pont :D

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re:

Mesaj de petre iulian »

Perianu Pery scrie:Astazi nu mai povestesti nimic?!
------------

sunt bolnav si de luni am stat numai in pat si nici pe net nu am intrat ....
Ma simt mai bine acum :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de petre iulian »

astazi povestesc despre o teorie referitor la boiliesuri ...


Acum vre-o 2 ani m-am inscris(eu cu George) la un concurs pe Moara ,care era pe cei mai mari 10 pesti pe sectorul A ,7 pesti pe sectorul B si 5 pesti pe C . Ajungem pe balta si extragem la tragere pontonul 6 , un loc care pe atunci nu prea era bun .... Noi cand mergem la concursuri ,luam ca nada de obicei tot ce consideram marfa "nevandabila" adica boiliesuri mai vechi ramase cu un an in urma si super tari care le oprim pentru uz propriu .... Nu raman multe dar 20 -30 kg mai raman in fiecare an ...

La atelier am incarcat in doua galeti boiliesuri tari (fierte) de 18,20 si 24 tari de abia le spargeai cu ciocanul :D . Cum am ajuns pe balta am dat direct o galeata de 10 kg din prima ....cu nadiri `nesimtite de bagam si cate 10-12 bile pe cobra ... (vecinii se uitau la noi ). Nadim noi in draci cu gandul ca-i vara si in 3 zile avem timp sa prindem 10 pesti mari .... Se insereaza si incepe macelul :lol: ...Toata noaptea a tras in continuu si culmea ca nici un peste mai mic de 8 kg din cel putin 30 bucati .... :shock: :shock: . Dimineata aveam o gramada de saci legati pe ponton ca nu ne mai dedeam seama care-i mai mic si care-i mai mare .....Dupa cantarul de dimineata aveam deia 112 kg din 10 pesti asa ca am bagat cantarul in functiune ca sa nu mai tinem pesti sub 10 kg ca deja depasisem . Ziua nu prindeam nimic dar in fiecare noapte faceam recital la pesti care erau deja majoritatea peste 10 kg .... Ciudat ca in stanga si-n dreapta noastra prindeau pesti de 5-8 kg si noi nu avem decat rar la 9 kg cel mai mic :shock: :shock: . Pur si simplu parca noi pescuiam pe alta balta ...Dupa 3 zile deja eram la o medie de 124 kg din 10 pestii dar cu zeci sa nu zic sute de pesti intre 10 si 11 kg eliberati in apa pt. ca nu ne mai ajutau in clasament ....si cu vecinii nostrii care nu reuseau sa prinda pesti de peste 8 :D kg

Acum sa zic de "teorie" . Am observat ca , cu cat sunt boiliesurile mai vechi si tari cu atat prinzi pesti mai mari si scapi de ciortani ....Este o teorie stiuta de majoritatea pescarilor dar poate mai sunt care nu stiu acest mic amanunt care de multe ori face diferenta .

La fiecare concurs la care particip de cei mai mari pesti ,caut in atelier bile cat mai vechi (eu le zic albicioase ) si de multe ori a fost o carte castigatoare aceasta alegere ... Acum am invatat pe multi prieteni care vin la atelier sa-si comande boiliesuri ( concurs pe calitate), s-o faca din timp ca sa se faca `piatra ....

o zi buna ...
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de Vladut Mateianu »

Iulica, acest Ion Creanga al pescarilor romani, :D are mare talent narativ, pacat ca nu scrie o carte cu amintiri....
Si cand imi aduc aminte de el si de Georgica cand debutau la un concurs organizat de mine acum multi ani.....

Mai iti aduci aminte Iulica ? Ia baga povestea ! :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
mihai turiac
Mesaje: 582
Membru din: Vin Mar 21, 2014 0:23
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de mihai turiac »

Ar merge o carte stiintifica :)
Friends Carp Team

Today is the oldest you've ever been
And
The youngest you'll ever be again

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”