CAMPIONAT NATIONAL 2010

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

Scrie răspuns
Avatar utilizator
dan cotelici
Mesaje: 1028
Membru din: Mie Ian 12, 2005 8:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: CAMPIONAT NATIONAL 2010

Mesaj de dan cotelici »

In jur de 20 :?:
The second best is the first loser!

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CAMPIONAT NATIONAL 2010

Mesaj de EX-UL »

Domnilor , ma vad nevoit sa intervin iarasi pe acest subiect . Exista citeva considerente de care va rog sa tineti cont , la toate aceste dezbateri , intr-o "gasca" restrinsa :

- calificarile nationale nu sunt apanajul nimanui ! Exista un drept de organizare al APCR , dar care nu este pe viata . Practic nimeni nu a propus un alt proiect , mai bazat financiar , pe termen lung , samd . Concluzia - lumea stie ca APCR este organizator pentru ca detine licenta OSIM pentru Campionatul National de Crap si are un act semnat cu AGVPS . Concursurile se pot chema si "Selectiile nationale", samd , iar actul ala nu este semnat pe o perioada specifica ......... Ginditi va rog ....
- AGVPS inscrie in competitia mondiala , lotul pe care domniile lor il considera cel mai bun din punct de vedere valoric , financiar , samd - astfel incit sa existe performanta si consens intre pescari , fara taxe de participare , activitate de masa , participare larga pe judete , ( asta este esenta pe care Dl. Selaru mi-o tot reproseaza mie ca reprezenntant al APCR-ului de vreo 3-4 ani -INCA se iau bani de la pescari si asta nu este in spiritul sportiv al AGVPS ) .
- in ultimii 2 ani - pe sistemul acceptat de APCR - performanta s-a indepartat de noi si poate exista deja ideea ca trebuie schimbat ceva
- sedinta de competitie la crap ( de fapt la pescuit ) se organizeaza prin ianuarie - februarie , la sediul AGVPS si acolo se va face adevarata analiza a concursului , furtul din Franta , samd si se vor analiza proiectele pentru anul competitional care urmeaza . Nu forumistii si nici patronii de balti sau cluburi vor judeca participarea echipei nationale la CM . Asta o va face AGVPS si daca se va dovedi ca cineva trebuie sa raspunda va asigur ca se vor lua masuri !!
Cred eu ca cine va veni la acea sedinta , cu un proiect viabil - sustinut financiar corect , va castiga dreptul de a organiza calificari . iar cel care va castiga va organiza aceste calificari cum crede el de cuvinta , fara voturi , fara cluburi ( care SISTEMIC nu fac parte din sistemul AGVPS !! , deci nu exista obligatii ale unei institutii de interes national , fata de niste cluburi create ...., la recomandarea cui ??? .........) , fara obligatii legate de balti din Romania , organizatorul care va castiga "licitatia" , poate pur si simplu sa finanteze si sa organizeze turneul , in Ungaria sau de ce nu in Anglia ! Trebuie numai fonduri si preocupare - iar astea cred ca se pot gasi , pentru cine vrea sa schimbe ceva in pescuitul asta al crapului .
- in masura in care in acest an Turneul Aventuri la Pescuit , s-a dovedit falimentar din punct de vedere al sprijinului financiar , nu cred ca cineva din AGVPS va accepta orice proiect fara o scrisoare de garantie pentru 30-35.000 EUR , necesari lotului national , macar pentru 1 antrenament si participare .
- pe mine unul ma ingrijoreaza lipsa de clarviziune si spiritul de turma care conduce aceasta lume a crapului . Discutati si umpleti zeci de pagini de Forum cu mici amendamente , reclamatii , atacuri , dar chiar nimeni nu este in stare sa vada evidenta ? Dreptul de a organiza ceva se castiga prin proiecte viabile , propuse celui care il detine si nu prin discutii sterile pe un forum . Meditati la asta - si daca ajungeti la concluzia ca nici cluburile nu sunt bune , renuntati la ele , daca va place cu clubul viostru , intariti-l ca sa castige proiecte nationale , daca va place in alta tara - emigrati , daca va place galceava scrieti intr-una degeaba ......
Dupa ce am scris acest mesaj am sa ma deloghez - si am sa imi pastrez anonimatul pe care mi l-am propus de vreo 1 luna incoace . Pur si simplu nu imi mai place ce se intimpla si vad ca nimeni nu vrea sa gindeasca . Ce vreau sa va spun este ca exista si alte solutii si alte nume , care printr-un proiect viabil pot face mai mult pentru voi , decit cei din clipa de fata , care chiar daca nu toti vor - dar au mari probleme de moralitate fata de voi .

Am facut aceasta interventie , doar ca sa explic ca printr-o buna organizare si prin interes dovedit , lucrurile pot evolua spre mai bine . Am sa urmaresc acest topic si reactiile voastre . Va rog nu imi raspundeti cu alte intrebari , pentru ca nu voi mai scrie poate niciodata sau numai atunci cind voi considera eu ca este neaparata nevoie . Va urez la toti fir intins si MINTE MULTA !!!!

Avatar utilizator
cipica
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1044
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CAMPIONAT NATIONAL 2010

Mesaj de cipica »

Am luat parte la sedinta de ieri in calitate de reprezentant/capitan C.S. Senzor

Ceea ce s-a discutat in prima parte cat si concluziile trase cred ca au fost satisfacatoare pentru toata lumea.

Concluzia noastra, a celor de acolo, in cazul "Radu Badica" a fost: "arbitrii trebuiau sa ia o masura" sau "cine poate sa-l dea afara pe Badica din concurs?".

Personal, am impresia ca celebrul caz "Valiza" a fost prea repede ingropat.

Balta Darvari, pista de concurs total dezechilibrata din pct meu de vedere, initial nepropusa de catre nimeni, a ajuns sa gazduiasca prima mansa a CM datorita faptului ca nimeni nu a aplicat cu o alta balta suficient de mare pentru a gazdui in conditii fips/cips cel putin 30 de echipe/ 10 loturi, numar minim vehiculat la acea sedinta. Ma vad nevoit sa accept aceasta propunere ca fiind necesara.

Lacul 2: un lac nou pentru toata lumea, populatie piscicola necunoscuta noua pescarilor,
suporta 27 de echipe/ 9 loturi. Unica propunere pentru genul acesta de balta.

Tancabesti, Floreasca, balti echilibrate si cu populatie piscicola adecvata.

Lates, balta aleasa in detrimentul MV2 si Doripesco, datorita temerii anumitor loturi de puterea celorlalte pe Doripesco si invers.
Per total cred ca, in virtutea a ceea ce au prezentat cluburile prezente la capitolul piste de concurs alegerile sunt compromisul acceptat de toata lumea.

Despre sistemul de punctaj, el este unul cunoscut in mare parte de catre pescari si de presedintii de cluburi, a fost folosit cu succes in 2008 si cred este, de altfel, singurul prezentat in sedinta. Mai mult, a fost agreat de toata majoritate.

Presedintele turneului- singura propunere-Victor Oana.
Nu l-am votat din simpatie, poate nici chiar din convingere, ci datorita faptului
ca din nou, a fost singura optiune, nici un alt club nepropunand alt nume, cu exceptia lui Sorin Rudeanu-Carping- propunere Dan Cotelici- nu a acceptat.

In concluzie, sunt oarecum surprins ca acum apar discutii cu toate ca la acea sedinta care a durat peste 6 ore nimeni din cei care contesta ceea ce s-a votat acolo nu a venit cu propuneri serioase

Avatar utilizator
Saky
Mesaje: 872
Membru din: Mar Apr 01, 2008 0:10
Puncte: 0
Localitate: ARAD

Re: CAMPIONAT NATIONAL 2010

Mesaj de Saky »

oanavictor scrie:
Florentin Iuga scrie: Din nou mi-a fost rusine pentru comportamentul tipic de Dambovita, pentru modul cum a fost jupuit Bogdan Caba (Bungesti) de 2000 de euro,, spunandu-i-se in fata ca a fost taxa de smecherie, de combinatie, in conditiile in care omul fusese lasat sa creada ca toti vor da aceasta taxa, ca o conditie a inscrierii baltii in CN si in conditiile in care nu se gaseau balti care sa gazduiasca primele etape. Deci noi aveam nevoie de el, nu el de noi.
ACESTI BANI NU SUNT PENTRU MINE.
BOGDAN CABA ESTE PATRON DE BALTA SI DACA VREA PROMOVARE SI SA VINA DIRECT IN LIGA CAMPIONILOR TREBUIE SA PLATEASCA .ARE NUMAI DE CASTIGAT PENTRU AFACEREA LUI SI EU CONSIDER CA ACEASTA SUMA ESTE UNA MODICA PENTRU O ASA ONOARE ,ACESTI BANI FIIND SCOSI INTR-UN SFARSIT DE SAPTAMANA NUMAI DE LA PESCARII CARE VOR PARTICIPA LA CAMPIONAT .
BOGDAN CABA ARE ONOAREA DE A FI TRECUT PE TOATA DURATA COMPETITIEI PE BANNERELE DE RECLAMA CAT SI DUPA COMPETITIE PE ECHIPAMENTUL LOTULUI CA SPONSOR.
BOGDAN CABA VA PRIMII FACTURA PENTRU BANII PE CARE -I VA DA LOTULUI .
EU CRED CA PENTRU FAPTUL CA AM REUSIT SA MAI ADUN 2000 EURO TREBUIE SA FIU FELICITATSI NICIDECUM INVINOVATIT CA AM REUSIT SA ''VAND UN FRIGIDER LA POLUL NORD ''
ROLUL MEU ESTE SA FAC BANI PENTRU LOT PRIN ORICE MIJLOACE ,IAR ROLUL TAU ESTE SA CRITICI ORICE REUSITA A MEA .
ps oare cand vei reusi tu personal sau clubul Carp-zone sa aduca un sponsor pentru lot ?
pentru ca sezonul incheiat ai fost organizator la Tancabesti si nu ai reusit sa convingi nici un sponsor sa dai niste premiii castigatorilor etapei !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Aici ii dau dreptate lui Nea Victor !!!!!!!
Daca era dupa mine luam 5000 de euroi (cel putin) !!!
Publicitatea la PRO TV costa 4000 euro 30 de scunde !!!!
Bravoo Nea Victor !!! :wink:

Avatar utilizator
Florentin Iuga
Mesaje: 554
Membru din: Sâm Oct 07, 2006 0:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CAMPIONAT NATIONAL 2010

Mesaj de Florentin Iuga »

Am inceput sa pun sedinta pe net AICI.
Pe masura ce termin cate o caseta, completez secventele.

@Vladut
Stiu ca astepti raspunsurile.
1. Am ramas pana la sfarsit ca se filma sedinta, altfel jur ca plecam.
2. Marinita a plecat la Natural Carp (Bunget) si am mai scris odata, Dan Mitranescu e acum presedinte la CZ.
"Mens agitat molem" (Virgiliu)

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CAMPIONAT NATIONAL 2010

Mesaj de cornelserbu »

Sakal scrie:Aici ii dau dreptate lui Nea Victor !!!!!!!
Daca era dupa mine luam 5000 de euroi (cel putin) !!!
Publicitatea la PRO TV costa 4000 euro 30 de scunde !!!!
Bravoo Nea Victor !!! :wink:
sakale, esti de nota 10... :D :D :D
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
Victoras Petcu
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1912
Membru din: Joi Mai 31, 2007 22:06
Puncte: 0

Re: CAMPIONAT NATIONAL 2010

Mesaj de Victoras Petcu »

cornelserbu scrie:moara vlasiei 2 a plecat din start cu handicap punandu-se conditia ca nu vrea deacat finala !?!

@ victor oana

pana una alta, s-a votat, iar daca crap zone nu stie sa piarda si incepe iar sa puna conditii de parca ar fi clubul minune al pescuitului la crap, atunci afla ca la cea mai mica schimbare mai pierzi una sau chiar doua echipe

@ dan mitranescu

cand te-a luat durerea de cap, nu te-ai gandit nicio clipa ca propunerile cu care ai venit au fost total aiurea de n-a trecut niciuna de votul participantilor la sedinta, sau i-ai considerat pe toti niste tampiti ?????...mai gandeste-te, mai reflecteaza, poate-ti vei da totusi seama de realitate...
Nea Cornele, te rog frumos mai subtire cu "moara vlasiei 2 a plecat din start cu handicap punandu-se conditia ca nu vrea decit finala!?!Spre deosebire de "unii" care urmareste reclama pentru balta lor, (balta mea nu mai are nevoie de reclama)am vrut sa ajut si eu cu ceva acest campionat national .Am zis ca pun la dispozitie gratis balta in zilele de joi, vineri,simbata si duminica in plin sezon(gaura serioasa la bugetul personal) numai in cazul daca se tine finala.Stiam ca la finala o sa fie cam 12 echipe ,care se incadrau perfect ( stand+distanta dintre standuri=90 m aproximativ)Asta a fost unul din punctele mele de de vedere,iar al doilea punct a fost acela ca M.V.2 cred ca are la ora actuala cea mai mare densitate de crap/ha(retine nea Cornele am zis cea mai mare densitate de crap/ha, nu peste/ha cum a inteles "cineva"Eu zic ca datorita celor aratate M.V.2 nu trebuia sa plece "din start cu handicap",din contra ar fi trebuit sa plece din start favorita!!! Poate adevarul doare dar asta este:Interesul poarta fesul ..............Cred ca nu o sa ma ameninti acum si pe mine cu Nicu Grasu din Cernica! :D
Victoras Petcu

Avatar utilizator
Victoras Petcu
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1912
Membru din: Joi Mai 31, 2007 22:06
Puncte: 0

Re: CAMPIONAT NATIONAL 2010

Mesaj de Victoras Petcu »

[quote="cipica"]Am luat parte la sedinta de ieri in calitate de reprezentant/capitan C.S. Senzor

Balta Darvari, pista de concurs total dezechilibrata din pct meu de vedere, initial nepropusa de catre nimeni, a ajuns sa gazduiasca prima mansa a CM datorita faptului ca nimeni nu a aplicat cu o alta balta suficient de mare pentru a gazdui in conditii fips/cips cel putin 30 de echipe/ 10 loturi, numar minim vehiculat la acea sedinta. Ma vad nevoit sa accept aceasta propunere ca fiind necesara.

Lacul 2: un lac nou pentru toata lumea, populatie piscicola necunoscuta noua pescarilor,
suporta 27 de echipe/ 9 loturi. Unica propunere pentru genul acesta de balta.

Tancabesti, Floreasca, balti echilibrate si cu populatie piscicola adecvata.

Lates, balta aleasa in detrimentul MV2 si Doripesco, datorita temerii anumitor loturi de puterea celorlalte pe Doripesco si invers.
Per total cred ca, in virtutea a ceea ce au prezentat cluburile prezente la capitolul piste de concurs alegerile sunt compromisul acceptat de toata lumea.

Presedintele turneului- singura propunere-Victor Oana.
Nu l-am votat din simpatie, poate nici chiar din convingere, ci datorita faptului
ca din nou, a fost singura optiune, nici un alt club nepropunand alt nume, cu exceptia lui Sorin Rudeanu-Carping- propunere Dan Cotelici- nu a acceptat.

"Lates,balta aleasa in detrimetrul MV2 si Doripesco,datorita temerii anumitor loturi de puterea celorlalte pe Doripesco si invers"!!! Datorita acelor" loturi" mai bine se tinea finala pe Dimbovita!!!Pai ce se va intimpla daca LOTUL NATIONAL o sa fie alcatuit dintre acele loturi?Datorita temerilor lor,se vor duce in Anglia si cit va dura C.M. vor sta in hotel si vor dormii? :D Domnilor sa fim seriosi,dupa parerea mea daca nu ai curajul sa-l invingi pe Dan Mitranescu la M.V.2 sau pe Senzor la Doripesco,nu ai ce cauta intr-o finala de C.N. Daca acesta este adevarul ca s-a tinut cont de"temerile unor loturi" si s-a renuntat la M.V.2 sau Doripesco ,s-a facut o mare greseala!!!Dar eu cred ca au fost si alte interese!!! :wink:

Felicitari Sorin Rudeanu pentru alegerea facuta!!!!
Victoras Petcu

Avatar utilizator
Victoras Petcu
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1912
Membru din: Joi Mai 31, 2007 22:06
Puncte: 0

Re: CAMPIONAT NATIONAL 2010

Mesaj de Victoras Petcu »

Val Pangica jr scrie:Domnilor , ma vad nevoit sa intervin iarasi pe acest subiect . Exista citeva considerente de care va rog sa tineti cont , la toate aceste dezbateri , intr-o "gasca" restrinsa :

- calificarile nationale nu sunt apanajul nimanui ! Exista un drept de organizare al APCR , dar care nu este pe viata . Practic nimeni nu a propus un alt proiect , mai bazat financiar , pe termen lung , samd . Concluzia - lumea stie ca APCR este organizator pentru ca detine licenta OSIM pentru Campionatul National de Crap si are un act semnat cu AGVPS . Concursurile se pot chema si "Selectiile nationale", samd , iar actul ala nu este semnat pe o perioada specifica ......... Ginditi va rog ....
- AGVPS inscrie in competitia mondiala , lotul pe care domniile lor il considera cel mai bun din punct de vedere valoric , financiar , samd - astfel incit sa existe performanta si consens intre pescari , fara taxe de participare , activitate de masa , participare larga pe judete , ( asta este esenta pe care Dl. Selaru mi-o tot reproseaza mie ca reprezenntant al APCR-ului de vreo 3-4 ani -INCA se iau bani de la pescari si asta nu este in spiritul sportiv al AGVPS ) .
- in ultimii 2 ani - pe sistemul acceptat de APCR - performanta s-a indepartat de noi si poate exista deja ideea ca trebuie schimbat ceva
- sedinta de competitie la crap ( de fapt la pescuit ) se organizeaza prin ianuarie - februarie , la sediul AGVPS si acolo se va face adevarata analiza a concursului , furtul din Franta , samd si se vor analiza proiectele pentru anul competitional care urmeaza . Nu forumistii si nici patronii de balti sau cluburi vor judeca participarea echipei nationale la CM . Asta o va face AGVPS si daca se va dovedi ca cineva trebuie sa raspunda va asigur ca se vor lua masuri !!
Cred eu ca cine va veni la acea sedinta , cu un proiect viabil - sustinut financiar corect , va castiga dreptul de a organiza calificari . iar cel care va castiga va organiza aceste calificari cum crede el de cuvinta , fara voturi , fara cluburi ( care SISTEMIC nu fac parte din sistemul AGVPS !! , deci nu exista obligatii ale unei institutii de interes national , fata de niste cluburi create ...., la recomandarea cui ??? .........) , fara obligatii legate de balti din Romania , organizatorul care va castiga "licitatia" , poate pur si simplu sa finanteze si sa organizeze turneul , in Ungaria sau de ce nu in Anglia ! Trebuie numai fonduri si preocupare - iar astea cred ca se pot gasi , pentru cine vrea sa schimbe ceva in pescuitul asta al crapului .
- in masura in care in acest an Turneul Aventuri la Pescuit , s-a dovedit falimentar din punct de vedere al sprijinului financiar , nu cred ca cineva din AGVPS va accepta orice proiect fara o scrisoare de garantie pentru 30-35.000 EUR , necesari lotului national , macar pentru 1 antrenament si participare .
- pe mine unul ma ingrijoreaza lipsa de clarviziune si spiritul de turma care conduce aceasta lume a crapului . Discutati si umpleti zeci de pagini de Forum cu mici amendamente , reclamatii , atacuri , dar chiar nimeni nu este in stare sa vada evidenta ? Dreptul de a organiza ceva se castiga prin proiecte viabile , propuse celui care il detine si nu prin discutii sterile pe un forum . Meditati la asta - si daca ajungeti la concluzia ca nici cluburile nu sunt bune , renuntati la ele , daca va place cu clubul viostru , intariti-l ca sa castige proiecte nationale , daca va place in alta tara - emigrati , daca va place galceava scrieti intr-una degeaba ......
Dupa ce am scris acest mesaj am sa ma deloghez - si am sa imi pastrez anonimatul pe care mi l-am propus de vreo 1 luna incoace . Pur si simplu nu imi mai place ce se intimpla si vad ca nimeni nu vrea sa gindeasca . Ce vreau sa va spun este ca exista si alte solutii si alte nume , care printr-un proiect viabil pot face mai mult pentru voi , decit cei din clipa de fata , care chiar daca nu toti vor - dar au mari probleme de moralitate fata de voi .

Am facut aceasta interventie , doar ca sa explic ca printr-o buna organizare si prin interes dovedit , lucrurile pot evolua spre mai bine . Am sa urmaresc acest topic si reactiile voastre . Va rog nu imi raspundeti cu alte intrebari , pentru ca nu voi mai scrie poate niciodata sau numai atunci cind voi considera eu ca este neaparata nevoie . Va urez la toti fir intins si MINTE MULTA !!!!
Domnilor,care sinteti in drept,asculta-ti, lua-ti aminte si lasa-ti "bisericutele"
Victoras Petcu

claudiupascu
Mesaje: 361
Membru din: Mar Iul 14, 2009 22:55

Re: CAMPIONAT NATIONAL 2010

Mesaj de claudiupascu »

D-le Petcu cum ar fi daca Clujul sau Timisoara ar juca finala campionatului cu Steaua pe Ghencea :?: Ar fi corect :?:

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”