Competitii pe CANTITATE

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

Scrie răspuns
dedeciu mihai-paul
Mesaje: 141
Membru din: Mie Mai 04, 2011 19:54

Re: Competitii pe CANTITATE

Mesaj de dedeciu mihai-paul »

Razvan Black scrie:Am primit foarte multe feedbackuri pozitive,fapt pt care ma bucur...si ma face sa continui cu organizarea acestor intreceri amicale

O alta discutie frecventa..este: profitul organizatorului!!!
...nu mai este niciun secret..toata lumea stie cat costa balta x..y..z,se pot face foarte usor aceste calcule...cine crede ca organizatorul sare calul...sa nu mearga la acel concurs...e simplu...
Sa ne vedem sanatosi pe balta,oricare ar fi ea!!!
Razvan, tu organizezi concursuri pe FB pentru incepatori sau neprofesionisti.De ce nu incerci sa faci si ceva profi adica pe o balta ca Hermes MV Corbu sau Sarulesti ? Ca actuali organizatori prea sa smecherit cu taxele mari, nu stiu daca este vre unul sa nu castige 80 milioane la concurs.De acea si taxele mari de participare care impiedica multi pescari normali si cu spirit de concurs sa participe.Inteleg sa castigi ca organizator la cat risti dar 20 30 de milioane cred ca este suficient. Trebuie sa vina organizatori tineri din spate care sa faca concursuri ieftine cu 90% taxe in premi dupa ce se scade arbitri si cupele. Sau poate se implica si Gabi Tomulescu de la F&H in organizarea unui concurs al postului destinat incepatorilor si celor fara mare buget bineinteles ca pe cantitate si cu limita de nada la 10kg pe concurs daca ar fi bine.

Avatar utilizator
stanita ioan
Mesaje: 236
Membru din: Dum Oct 19, 2014 11:24
Puncte: 0
Localitate: București, sector 3

Re: Competitii pe CANTITATE

Mesaj de stanita ioan »

Gabi Tomulescu scrie:Problema este ca organizatorii evita acest format pentru ca nu cunosc care este nivelul de interes.
Considerandu-l scazut nici nu isi bat capul sa mai publice astfel de competitii.
De aceea prin acest topic poate ar fi bine ca cei care isi doresc asa ceva, sau care ar participa la asa ceva sa-si scrie numele, numele echipei sau numele clubului.
Asa se observa exact despre ce baza de interes este vorba.

The One poate participa la astfel de competitii cu minim una si maxim 5 echipe in functie de taxa, alte evenimente suprapuse, conditiile de formare a echipelor (2/3 membrii).

Gabi, te astepam la Cupa "LAUDA" ed VIII-a 14-15 Aprilie, Magura 9
Stanita Ioan
Presedinte A.C.S. "LAUDA"

Stoica dragos
Mesaje: 562
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 21:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Competitii pe CANTITATE

Mesaj de Stoica dragos »

dedeciu mihai-paul scrie:
Razvan Black scrie:Am primit foarte multe feedbackuri pozitive,fapt pt care ma bucur...si ma face sa continui cu organizarea acestor intreceri amicale

O alta discutie frecventa..este: profitul organizatorului!!!
...nu mai este niciun secret..toata lumea stie cat costa balta x..y..z,se pot face foarte usor aceste calcule...cine crede ca organizatorul sare calul...sa nu mearga la acel concurs...e simplu...
Sa ne vedem sanatosi pe balta,oricare ar fi ea!!!
Razvan, tu organizezi concursuri pe FB pentru incepatori sau neprofesionisti.De ce nu incerci sa faci si ceva profi adica pe o balta ca Hermes MV Corbu sau Sarulesti ? Ca actuali organizatori prea sa smecherit cu taxele mari, nu stiu daca este vre unul sa nu castige 80 milioane la concurs.De acea si taxele mari de participare care impiedica multi pescari normali si cu spirit de concurs sa participe.Inteleg sa castigi ca organizator la cat risti dar 20 30 de milioane cred ca este suficient. Trebuie sa vina organizatori tineri din spate care sa faca concursuri ieftine cu 90% taxe in premi dupa ce se scade arbitri si cupele. Sau poate se implica si Gabi Tomulescu de la F&H in organizarea unui concurs al postului destinat incepatorilor si celor fara mare buget bineinteles ca pe cantitate si cu limita de nada la 10kg pe concurs daca ar fi bine.
In primul rand ca sa organizezi un concurs pe orice balta trebuie sa platesti pretul ei pe durata concursului ...la o taxa de 500 ron abia poti plati balta si arbitrii ...mai nou se organizeaza multe concursuri in timpul saptamanii ( pretul chiriei este mai mic ) ....din vorbe este usor sa organizezi un concurs , dar in realitate nu faci nimic daca nu ai credibilitate !!! Acum sunt foarte multi organizatori care abia isi opresc si
Pentru ei ceva ....cu ceva ani in urma ramaneau organizatorului mult mai mult ca acum !!! Sa dai 90 % din taxe in premii inseamna sa ai balta gratis ( au fost cateva cazuri de promovare a baltii non -profit sau de ajutor de la proprietar pentru organizator ).. Chiar te rog incearca tu sa organizezi un concurs si mai vb dupa ...
On -topic ..... concursurile de cantitate au disparut usor , usor din cauza baltilor dezechilibrate, unde la un concurs de cantitate conteaza enorm locul !!! Poate doar corbu mai poate da un anume echilibru al locurilor la cantitate....alt motiv este acela al aparitiei pescarilor care nu stiu ce e aia sa faci o mamaliga pentru caras , sa faca baboiereala , sa munceasca sa prinda un ciortan sau caras ....au aparut multi comozi , care au invatat pescuitul direct la crap "Mare " din forumurile englezesti cu scule de peste 20000 pe mal care nu pot fi pescuite decat "englezeste" si nu cu naditoare .... bila tare , montura Florescu , amnezia si tare si pe ele ....o veni , nu o veni , oricum nu stiu cum e sa mi se lungeasca ochii dupa o miscare a bambinei pentru un baboi !!! Nu spun ca nu sunt unii si talentati ,dar parerea mea este ca trebuie sa sti sa prinzi mai intai pestele mic ca apoi sa dai dupa cel mare si nu invers !!
Dragos Stoica
Presedinte - CS CARP LEGION CLUB ....

Avatar utilizator
Simu Alexandru
Mesaje: 699
Membru din: Vin Oct 03, 2014 8:59
Puncte: 0
Localitate: Bragadiru

Re: Competitii pe CANTITATE

Mesaj de Simu Alexandru »

dedeciu mihai-paul scrie:
Razvan Black scrie:Am primit foarte multe feedbackuri pozitive,fapt pt care ma bucur...si ma face sa continui cu organizarea acestor intreceri amicale

O alta discutie frecventa..este: profitul organizatorului!!!
...nu mai este niciun secret..toata lumea stie cat costa balta x..y..z,se pot face foarte usor aceste calcule...cine crede ca organizatorul sare calul...sa nu mearga la acel concurs...e simplu...
Sa ne vedem sanatosi pe balta,oricare ar fi ea!!!
Razvan, tu organizezi concursuri pe FB pentru incepatori sau neprofesionisti.De ce nu incerci sa faci si ceva profi adica pe o balta ca Hermes MV Corbu sau Sarulesti ? Ca actuali organizatori prea sa smecherit cu taxele mari, nu stiu daca este vre unul sa nu castige 80 milioane la concurs.De acea si taxele mari de participare care impiedica multi pescari normali si cu spirit de concurs sa participe.Inteleg sa castigi ca organizator la cat risti dar 20 30 de milioane cred ca este suficient. Trebuie sa vina organizatori tineri din spate care sa faca concursuri ieftine cu 90% taxe in premi dupa ce se scade arbitri si cupele. Sau poate se implica si Gabi Tomulescu de la F&H in organizarea unui concurs al postului destinat incepatorilor si celor fara mare buget bineinteles ca pe cantitate si cu limita de nada la 10kg pe concurs daca ar fi bine.
Razvan, tu organizezi concursuri pe FB pentru incepatori sau neprofesionisti??? ai fost la ultimul concurs de pe M9 organizat de Răzvan că sa ști ce pescari au venit?
Nu este atat de grav daca vorbesti singur...Mai nasol este daca vorbesti singur si afli noutati!!!
Imagine
CarpBait Fishing Club
Nume utilizator schimbat din SEPY31

Avatar utilizator
Şulea Adrian
Mesaje: 46
Membru din: Mar Iun 23, 2015 10:50
Puncte: 0
Localitate: Constanta

Competitii pe CANTITATE

Mesaj de Şulea Adrian »

Stoica dragos scrie:
In primul rand ca sa organizezi un concurs pe orice balta trebuie sa platesti pretul ei pe durata concursului ...la o taxa de 500 ron abia poti plati balta si arbitrii ...mai nou se organizeaza multe concursuri in timpul saptamanii ( pretul chiriei este mai mic ) ....din vorbe este usor sa organizezi un concurs , dar in realitate nu faci nimic daca nu ai credibilitate !!!

Un astfel de concurs a fost vara asta pe corbu cu taxa 500 ron cu arbitri foarte buni si premii decente, unde senzor au venit cu 3 echipe, a fost un concurs in care m.am simtit foarte bine, dar in primul rand s.a dovedit ca se poate unde miza nu este intotdeauna partea financiara pt organizatori...


Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Alexandru Mihai
pescar de competitie
Mesaje: 2308
Membru din: Vin Mar 19, 2010 17:36
Puncte: 0
Localitate: București

Re: Competitii pe CANTITATE

Mesaj de Alexandru Mihai »

Salut,

Nu exista balta care sa suporte standuri echilibrate pentru o competitie bazata numai pe cantitate pe echipe de cate 2-3 pescari, exista doar balti pe care poti sa le echilibrezi din grila asa dar doar pe loturi se pot face competitii numai pe cantitate.
''Daca mintea iti este oarba ochii sunt inutili.''

Anthony Hopkins

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Competitii pe CANTITATE

Mesaj de Dan Mitranescu »

Repet.
Loturi de doua echipe.
Doua sectoare.
Grile.
Clasament pe puncte ( cantitate ).

Grile echilibreaza. ( la un loc bun se da unul prost ... )
Clasamentul pe puncte echilibreaza. ( un loc bun da un punct, nu sute de kg avantaj )
Loturi de doua echipe se gasesc mai usor decat loturi de 3 echipe.

Alexandru Mihai
pescar de competitie
Mesaje: 2308
Membru din: Vin Mar 19, 2010 17:36
Puncte: 0
Localitate: București

Re: Competitii pe CANTITATE

Mesaj de Alexandru Mihai »

Dan Mitranescu scrie:Repet.
Loturi de doua echipe.
Doua sectoare.
Grile.
Clasament pe puncte ( cantitate ).

Grile echilibreaza. ( la un loc bun se da unul prost ... )
Clasamentul pe puncte echilibreaza. ( un loc bun da un punct, nu sute de kg avantaj )
Loturi de doua echipe se gasesc mai usor decat loturi de 3 echipe.
Dane nu am zis nimic de numarul echipe din lot, am zis doar pe loturi.
''Daca mintea iti este oarba ochii sunt inutili.''

Anthony Hopkins

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Competitii pe CANTITATE

Mesaj de Dan Mitranescu »

Alexandru Mihai scrie:
Dane nu am zis nimic de numarul echipe din lot, am zis doar pe loturi.
Te-am completat Maxule, nu te-am apostrofat". :D

Pe loturi de 3 echipe, experienta ne spune ca se strang geu.
Pe loturi de doua echipe cred ca este solutia optima de echilibrare pentru competitii private.

Gabi Tomulescu
Mesaje: 1008
Membru din: Sâm Feb 25, 2006 23:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Competitii pe CANTITATE

Mesaj de Gabi Tomulescu »

Conditii echilibrate nu prea se gasesc, asa este. NU de putine ori pescuitul are si parte lui usor nedreapta. EU stiu asta, am simtit-o pe pielea mea si stiu ca fiecare din cei care sunt alaturi de fenomenul competitional, imposibil sa nu fi avut experiente de genul acesta. Dar ce sa facem !Ne asezam " sa murim " ?.
Buna ideea aceasta cu Grup de doua echipe. Poate ar trebui experimentata. Nu stiu la egalitate de puncte ce sa conteze; poate ar fi bine, diferenta dintre kilogramele echipei 1 si 2. Cu cat este mai mica ecbipa sa fie mai sus. Pentru ca kilogramele adunate dau iar nastere la discutii (cap de balta, cap de ...)
The One Team Romania
Event Promoter IBCC

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”