PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de Dan Mitranescu »

Vreau si eu un raspuns destept la o intrebare:
Intr-o intersectie de drumuri publice nedirijata care este prima regula de acordare a prioritatii ?

Avatar utilizator
Dan Andrei
Pescar de competitie
Mesaje: 481
Membru din: Mie Apr 08, 2009 20:28
Puncte: 0
Localitate: Campina PH

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de Dan Andrei »

Prioritate de dreapta Dane :D Asta daca prin nedirijata ai vrut sa spui ne reglementata prin semne de circulatie specifice.
“Când ești mort, nu știi că ești mort. E greu doar pentru ceilalți..... la fel și când ești prost.”

Philippe Geluck.

sollo
Mesaje: 108
Membru din: Lun Sep 24, 2012 17:39
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de sollo »

asta spune si codul rutier ....
Articolul 57
(1) La intersectiile cu circulatie nedirijata, conducatorul de vehicul este obligat sa cedeze trecerea vehiculelor care vin din partea dreapta, in conditiile stabilite prin regulament.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de ionut72 »

Dan Mitranescu scrie:Vreau si eu un raspuns destept la o intrebare:
Intr-o intersectie de drumuri publice nedirijata care este prima regula de acordare a prioritatii ?

Intersecţie nedirijată = intersecţie fără indicatoare, semafoare sau poliţist care să dirijeze circulaţia. Exclus sensul giratoriu, care intră la intersecţie dirijată (cel care e în sens are prioritate).

Într-o intersecţie nedirijată se aplică regula priorităţii de dreapta.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

bogdan5
pescar de competitie
Mesaje: 1020
Membru din: Vin Iun 20, 2014 18:02
Puncte: 0
Localitate: 44°26′7″N 26°6′10″E

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de bogdan5 »

Daca circulati printr-o intersectie nedirijata de doua drumuri din aceeasi categorie, indiferent daca se afla
in localitate sau nu, in ce ordine vor trece patru auto care ajung simultan in intersectie si doresc sa-si continue drumul pe directia inainte??
Crede în cel ce caută Adevărul,
Fereşte-te de cel ce l-a găsit.
(A.Gide)
Sinceritatea nu te lasa fara prieteni. Ii triaza.

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14694
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de gor965 »

Dan Mitranescu scrie:Vreau si eu un raspuns destept la o intrebare:
Intr-o intersectie de drumuri publice nedirijata care este prima regula de acordare a prioritatii ?
De obicei daca drumurile sunt de aceeasi categorie, au indicatoare ptr. stabilirea prioritatii. Daca sunt din categorii diferite, drumul secundar cedeaza trecerea. Daca sunt din aceeasi categorie dar nu exista indicatoare, se aplica prioritate de dreapta.
p.s.
Eu ies dintre blocuri in fiecare zi, in soseaua principala...si nu am indicator de cedeaza sau stop, asa ca as putea sa ies bazandu-ma pe prioritatea de dreapta ...dar drumul meu e secundar ptr. ca ala principal are un indicator de drum cu prioritate la mama dracu' in capatul lui, pe care eu, dintre blocuri, nu-l vad (dar il stiu, ca sunt din zona). Una peste alta, aleile dintre blocuri sunt considerate drumuri secundare.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
Dan Savin
Mesaje: 126
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de Dan Savin »

bogdan5 scrie:Daca circulati printr-o intersectie nedirijata de doua drumuri din aceeasi categorie, indiferent daca se afla
in localitate sau nu, in ce ordine vor trece patru auto care ajung simultan in intersectie si doresc sa-si continue drumul pe directia inainte??
In cazul de fata prioritate au masinile marca BMW si Audi dar sa aiba musai geamuri fumurii :lol: :lol:

Sigi
Mesaje: 109
Membru din: Mar Ian 05, 2016 17:33
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de Sigi »

Eu stiu ca prima regula a prioritatii e ca cel ce iese are prioritate fata de cel ce intra. Asa ca poti veni din dreapta, dar daca celalalt autovehicul este deja in intersectie nu te poti baga peste el, trebuie sa astepti sa iasa. Nu stiu daca am fost inteles... adica daca m-am exprimat eu corect.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de Dan Mitranescu »

gor965 scrie: Daca sunt din categorii diferite, drumul secundar cedeaza trecerea. Daca sunt din aceeasi categorie dar nu exista indicatoare, se aplica prioritate de dreapta.
p.s.
Eu ies dintre blocuri in fiecare zi, in soseaua principala...si nu am indicator de cedeaza sau stop, asa ca as putea sa ies bazandu-ma pe prioritatea de dreapta ...dar drumul meu e secundar ptr. ca ala principal are un indicator de drum cu prioritate la mama dracu' in capatul lui, pe care eu, dintre blocuri, nu-l vad (dar il stiu, ca sunt din zona). Una peste alta, aleile dintre blocuri sunt considerate drumuri secundare.
Asta este raspunsul corect. Prioritatea de dreapta se aplica in intersectii nedirijate de drumuri DE ACEEASI CATEGORIE.
Printre blocuri sunt multe stradute fara prioritate, desi sunt late si betonate.

ORDONANŢĂ nr.43 din 28 august 1997
privind regimul juridic al drumurilor
Art. 9. - Străzile din localităţile urbane se clasifică în raport cu intensitatea traficului şi funcţiile pe care le îndeplinesc astfel:

a) străzi de categoria I - magistrale, care asigură preluarea fluxurilor majore ale oraşului pe direcţia drumului naţional ce traversează oraşul sau pe direcţia principală de legătură cu acest drum;
b) străzi de categoria a II-a - de legătură, care asigură circulaţia majoră între zonele funcţionale şi de locuit;
c) străzi de categoria a III-a - colectoare, care preiau fluxurile de trafic din zonele funcţionale şi le dirijează spre străzile de legătură sau magistrale;
d) străzi de categoria a IV-a - de folosinţă locală, care asigură accesul la locuinţe şi pentru servicii curente sau ocazionale, în zonele cu trafic foarte redus.

bogdan5
pescar de competitie
Mesaje: 1020
Membru din: Vin Iun 20, 2014 18:02
Puncte: 0
Localitate: 44°26′7″N 26°6′10″E

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de bogdan5 »

Sigi scrie:Eu stiu ca prima regula a prioritatii e ca cel ce iese are prioritate fata de cel ce intra. Asa ca poti veni din dreapta, dar daca celalalt autovehicul este deja in intersectie nu te poti baga peste el, trebuie sa astepti sa iasa. Nu stiu daca am fost inteles... adica daca m-am exprimat eu corect.
:idea: Cele patru auto ajung simultan in intersectie si doresc sa-si continue drumul pe directia inainte!
Crede în cel ce caută Adevărul,
Fereşte-te de cel ce l-a găsit.
(A.Gide)
Sinceritatea nu te lasa fara prieteni. Ii triaza.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”