Elite D Select Baits

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Elite D Select Baits

Mesaj de DumiD »

Ii doare pe select baits la palarie ca nu se vand pe bazar...important e sa se vanda la magazin, ce treaba are bazarul?! Asta a ajuns etalonul calitatii, daca se vand sau nu in bazar? Sunt scule de pescuit, nu actiuni la SIF Muntenia sau masini de epoca, lumea le cumpara in proportie covarsitoare de noi, le folosesc si le doneaza sau arunca cand nu mai au nevoie de ele, ca pe orice alt bun de consum.

Szilveszter
Mesaje: 172
Membru din: Joi Noi 01, 2018 17:16
Puncte: 0
Localitate: Timișoara

Re: Elite D Select Baits

Mesaj de Szilveszter »

Haida,haida ,cu discuția :mrgreen:

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Elite D Select Baits

Mesaj de Dan Mitranescu »

pescarusull scrie:Shimano nu e chinezarie. Face produse in China, asta nu inseamna ca e chinezarie.
Senzorii Fox sunt fabricati in China, asta inseamna ca sunt chinezarii ?
O tot aburesti cu chestia ca si firmele mari sunt chinezarii. Asta dovedeste ca esti total pe langa.
Vezi ca Bmw isi face volane si airbag-uri pe meleaguri mioritice. Da zvon printre cunoscuti sa nu mai cumpere asa panarame de masini.
Asta spun si eu de foarte mult timp. Pot sa adaug acum ca Volkswagen isi lucreaza cam 90% din componentele masinilor tot in China. Aproape tot se face in China. In pescuit 99%.
Pana acum ceva timp, unii nu credeau asta. Cel putin in domeniul nostru, al pescuitului, a trebuit sa treaca 10 ani pentru a accepta aceasta prima idee.
Sper ca inca dupa inca 10 ani sa se inteleaga si faptul ca valoarea raportului calitate / pret este data de:
- cat este dispus brandul sa investeasca in produsul respectiv.
- cat se investeste in reclama, costurile acesteia fiind regasite in costul produsului , slabind astfel raportul calitate / pret.
- lantul comercial pe care merge produsul. Cu cat mai multi comercianti, cu atat costurile cresc.
- costurile de transport pentru aducerea produsului din China, cei organizati prin cantitati mari sau produse diversificate, obtinand costuri de transport mai mici.
Restul , vrajeli si mangleala. :)
pescarusull scrie: Mitranescu vinde lansete foarte bune, parerea utilizatorilor pe parcursul a zece ani spune foarte multe.
Big Fish nu are produse pe care sa vad sa se inghesuie lumea sa le laude chiar daca e posibil sa fie foarte bune.
Dar nici Hakuyo nici Select Baits nu se compara cu Shimano.
Velocity e o lanseta care se vinde foarte repede cand apare prin bazar.
Hakuyo se vinde repede.
Selectu'.. ceva mai greu spre deloc.
Nu spun eu asta. Asa a hotarat piata.
Multumesc pentru aprecieri.
Totusi nu sunt de acord cu propozitia subliniata.
Scot Hakuyo din schema, pentru ca nu face obiectul topicului si totodata pentru a ma exprima liber, fara urma de subiectivitate.

Parerea mea este ca Elite D ia toata seria Shimano pe genunchi si ii da na-na.
Asta din simplul motiv ca producatorul a ales sa foloseasca un carbon de maxima calitate 40T pe care Shimano inca nu a considerat ca este profitabil sa il foloseasca, deoarece 40T in comparatie cu 36T dubleaza pretul blank-ului.
Prefera sa o de in mangleala cu "biofibre, imbarligate trapezoidal in compusi xexavalenti de proxima toleranta" . Cand lucrurile sunt mai mult decat simple: 36T sau 40T ???? Restul este MAN-GLEA-LA !!! Pe vremuri era autoclava. :D

O lanseta nu ai cu sa o faci grea si trebuie sa o pastrezi aproape de 400g, ca altfel se prinde si cel mai incepator pescar ca e ghioaga, iar daca o faci din carbon 36T NU ARE CUM sa treaca de 3,5lbs !!!
Adica e putin mai moale, ca oricum Shimano nu face lansete pentru Romania, tara care a aflat prima ca distanta conteaza in pescuitul crapului.
Daca la 400g ale blank-ului bagi carbon 40T , lucrurile se schimba si ajungi la 4lbs, pentru ca asta inseamna carbon cu puritate ridicata : rigiditate marita.

Pentru cine sa bage Shimano 40T cand 95% din desfacerea pe care o are se adreseaza pescarilor din tari unde "distanta" in pescuit nu exista fizic ?

De aici ideea prin care consider ca Elite D bate tot de la Shimano din punct de vedere functional.

Coborand la bete din carbon 36T, deja lucrurile se amesteca, diferentele fiind date de pret si de accesorizare.
Orice comerciant care vinde un lucru foarte bun la un pret mic s-a lovit de clienti care afland pretul intreba " dar ceva mai bun nu aveti ?".
Pai nu trebuiesc serviti si astia ?! :wink:

Daca inveleam 14-le ( carbon 36T )cu aptipilde ( folie regasita sub diferite aspecta pe lansete ce are costuri cu diferente de maximum UN EURO pe lanseta in functie de aspect ! ) si plateam cativa baieti sa imbarlige lumea pe la castinguri sau pe internet, puteam sa le vand cu 700 lei usor. Oare ieseam mai bine ? La o mie de bucati pe an diferenta de 300 lei pe unitate insemna 300.000. Adica aprox. 60.000 euro. Deci puteam sa investesc 30.000 de euro in reclama ( cu care ii cumparam cu totul pe multi raspandaci ) si mai ramaneam si eu cu un plus de 30.000 de euro.
E o idee. Oare sa gandeasca unii comercianti asa ? Nu cred ! :)

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Elite D Select Baits

Mesaj de Dan Mitranescu »

DumiD scrie:pentru ca chuck noriss, tesci si alti mascarici stau deoparte, imi pun eu nasul rosu de clovn si intreb...cum putem sa comparam o firma care face boiliesuri cu shimano velocity sau tx paișpe??? pai cine e select baits? cred ca nici macar in china nu fac betele...poate prin albania sau kurbekistan
S-a constatat ca platitul imbarligatorilor este o alegere proasta pe piata de la noi. Nu sunt platiti, nu se mai baga.
Pana si imbarligatorii si-au dat seama ca 4 lansete nu valoreaza pe cat au de pierdut in fata amicilor din cercurile in care se invart in pescuit.
Asa ca o parte dintre ei vor disparea din astfel de discutii.
Mai raman cei care o cu obiectivitate ( foarte rari ), dar si cei care o fac din dragoste. :)

P.S. mie chiar imi lipsesc povestile alea de anul trecut, "cum au fost ei pe balta, cum le-a tras si ce senzatie aveau cand o manuiau, ... cerul senin, ... crapi superbi, ...actiune, ...suspans". :) Mai , mai , ca-mi vine mine sa le mai fac ceva cadouri, numai sa ii mai aud cum se scapa incetisor pe ei. :)

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Elite D Select Baits

Mesaj de Florin Pata »

Dan Mitranescu scrie: Parerea mea este ca Elite D ia toata seria Shimano pe genunchi si ii da na-na.
Asta din simplul motiv ca producatorul a ales sa foloseasca un carbon de maxima calitate 40T pe care Shimano inca nu a considerat ca este profitabil sa il foloseasca, deoarece 40T in comparatie cu 36T dubleaza pretul blank-ului.
Prefera sa o de in mangleala cu "biofibre, imbarligate trapezoidal in compusi xexavalenti de proxima toleranta" . Cand lucrurile sunt mai mult decat simple: 36T sau 40T ???? Restul este MAN-GLEA-LA !!! Pe vremuri era autoclava. :D
Suntem prieteni pana la...Shimano :lol: ! Stiu ca te supara firma...asta e , in viata si bune si rele !
E plin netul cu bete Shimano cu blank-uri 40T . Chiar si pe Crapmania gasesti informatii :lol: din 2014 :
marele-bazar-f8/vand-3x-shimano-tribal- ... 54095.html
Inteleg faptul ca si Hakuyo si Elite D Select Baits sunt lansete bune , dar pana la comparatia cu Shimano , mai sunt ani lumina !

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Elite D Select Baits

Mesaj de Dan Mitranescu »

Florin Pata scrie:
Dan Mitranescu scrie: Parerea mea este ca Elite D ia toata seria Shimano pe genunchi si ii da na-na.
Asta din simplul motiv ca producatorul a ales sa foloseasca un carbon de maxima calitate 40T pe care Shimano inca nu a considerat ca este profitabil sa il foloseasca, deoarece 40T in comparatie cu 36T dubleaza pretul blank-ului.
Prefera sa o de in mangleala cu "biofibre, imbarligate trapezoidal in compusi xexavalenti de proxima toleranta" . Cand lucrurile sunt mai mult decat simple: 36T sau 40T ???? Restul este MAN-GLEA-LA !!! Pe vremuri era autoclava. :D
Suntem prieteni pana la...Shimano :lol: ! Stiu ca te supara firma...asta e , in viata si bune si rele !
E plin netul cu bete Shimano cu blank-uri 40T . Chiar si pe Crapmania gasesti informatii :lol: din 2014 :
marele-bazar-f8/vand-3x-shimano-tribal- ... 54095.html
Inteleg faptul ca si Hakuyo si Elite D Select Baits sunt lansete bune , dar pana la comparatia cu Shimano , mai sunt ani lumina !
:D Eu nu am tinte de acest fel.
Nu-mi place minciuna, mai ales cand ma intalnesc cu ea.
40T este la fel de mult ca panza de carbon 3K pe Shimano. :wink: Pe alocuri adica. :)
De ce nu ma crezi ca 40T nu poate sa fie pe o lanseta moale ? ( nu ii zic flescaitura din respect pentru dialogul direct cu tine :) )
Ne rezumam la discutii teoretice la nivel mediu de folosire, unde orice lanseta isi face treaba.
Daca mergi in locul unde pescarii cu posibilitati de informare, de teste , de verificat si comparat lansete, o sa observi parerea lor din alegerea facuta. Numai ca tie nu-ti place acolo.

Cand vorbim de pescuitul la distanta, pescuit INVENTAT IN ROMANIA pe vremea cand Shimano nici macar nu avea distribuitor in tara si o ardea pe la imbarligatorii de la Gipo ( niste jeguri care au ajuns unde vor ajunge toti manglitorii din pescuit. ma refer la ideea sub care isi desfasurau activitatea ), iti garantez ca habar nu avea si nu are ce inseamna aia "lanseta de distanta".
Au inceput sa se promoveze cu "distanta" cand au observat ca si-o iau pe carca.
Numai ca vorbesc de distanta cu precadere pe piata de la noi unde se cere asta, dar fara sa schimbe nimic la ce au facut intotdeauna si nu au putut mai mult. Adica numai lansete moi cu carbon inferior calitativ.
Or, Elite D este o lanseta tare si usoara. De ce nu face asa ceva Shimano ? Nu poate sau iese din schema cu pretul ?

.ecs
Mesaje: 37
Membru din: Joi Iul 19, 2018 14:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Elite D Select Baits

Mesaj de .ecs »

E adevarat ca acest model se apropie foarte mult de Hi-S ?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Elite D Select Baits

Mesaj de Dan Mitranescu »

.ecs scrie:E adevarat ca acest model se apropie foarte mult de Hi-S ?
Blank-ul este cu aceeasi calitate, numai ca Elite D nu discuta la capitolul inele cu Hi-s 200 care are inele cu ceramica groasa si prezinta doua picioare, aspecte ce nu au legatura nici cu calitatea si nici cu mecanica unei lansete performante. Hi-s ramane cu prestigiul de a fi prima lanseta din lume cu cel mai bun blank. Pacat ca au ramas la inelele de acum 20 de ani. Erau fita atunci. ( daca au schimbat ceva, imi cer scuze, dar nu am auzit inca asta )
Asa ca nu "se apropie", ci il intrece. Atat in calitate cat si in performante. Daca mai iau in calcul si pretul balanta este deja destabilizata. Daca mai pun si faptul ca o lanseta autohtona prezinta o garantie mult mai bine pusa la punct in comparatie cu produsele venite de la branduri straine, deja balanta este lipita de sol in favoarea Elite D.

Nu mai pun ca piata lansetelor de peste 200 (si un pic :) )de euro a fost distrusa de multa vreme de produse care le depasesc in parametrii functionali si le sfarama in pret.
Oare unde sunt atat de veneratele FMJ-uri ? Ce mai lansete erau ... Un fel de spod de la cel mai important brand autohton de lansete, cu reclama multa si cu un pret de 5 ori mai mare fata de cel firesc.

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Elite D Select Baits

Mesaj de Albert »

Hehehe :) Scoti Hakuyo din discutie dar nu scoti Shimano. Scoate niste hartii, fise tehnice, orice dovezi cand arunci termeni d-astia "tehnici" ca doar nu te-om crede toti fix pe tine pe cuvant. Apostolul vanzarilor dezinteresate:)) Daca citeste chinezu' cati bani ii scoti din buzaunar cu cinstea ta, turbeaza:)
Ti-am mai zis: daca lansetele astea inventate in Romania, sunt asa smechere de ce nu rupi Europa cu ele? Banana Rods vinde mai mult, ca nr. de lansete, decat vinzi tu super chinezariile tale. Google it :)
De Shimano, Daiwa, Fox, Sonik, Maver,etc,etc,etc si restul prostilor care vand lansete in lumea asta nu mai vorbim. Sunt niste hapsani iar cumparatorii lor niste prosti ignoranti. Doar romanii verzi care cumpara pari de la tine sunt cei care stiu cum sta treaba. Ei si dacii de sub Bucegi.

catalinSM
Mesaje: 309
Membru din: Dum Ian 26, 2014 15:22
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Re: Elite D Select Baits

Mesaj de catalinSM »

sant si care nu mint despre carbonul folosit:https://www.orientrods.com/en/rods/bestia-sries.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”