LANSETE MTX NEW CONCEPT

Moderator: Dan Mitranescu

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: LANSETE MTX NEW CONCEPT

Mesaj de Dan Mitranescu »

ChirilaGabriel scrie:
Lun Oct 21, 2019 21:44
Va multumesc pentru raspuns ..dar am ales Mtx 14 in detrimentul La Mtx 8 datorită greutății reduse (420 gr)si mandrinei fuji...din punctul meu de vedere ii da un plus de valoare si cred ca e mai "elastică " spre varf .De asta am întrebat...între Mtx 14 black edition si Mtx 14 new concept ..
Eu mi-am facut datoria sa recomand produsul cel mai ieftin ce se preteaza conditiilor cerute.
Normal ca MTX 14 New Concept este o alegere mai buna. Daca pretul nu a fost un impediment, detaliile au fost apreciate corect. :wink:

danbd
Mesaje: 468
Membru din: Joi Apr 18, 2013 16:22
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: LANSETE MTX NEW CONCEPT

Mesaj de danbd »

Dan Mitranescu scrie:
Vin Sep 27, 2019 15:32
danbd scrie:
Vin Sep 27, 2019 12:16
Salut Dan

Multumesc pentru raspuns.
Ma intereseaza parerea ta dupa ce faci comparatia, deoarece caut pe cineva care sa gaseasca avantaje pentru modelul cu 6 inele in defavoarea modelului New Concept
Recunosc ca sunt putin Toma necredinciosu referitor la inelele mici (mai ales pe fire de peste 0.3 si dupa ce se incarca cu mizerie) si ca e una din situatiile in care tre' sa experimentez cu mana mea ca sa cred :D dar nici carcotas nu sunt.

Sincer testul e pentru mine sa vad daca tranzitez la noul concept, si in functie de stand voi verifica comportamentul intre CLASS clasic (cel cu panza 3 k) si new concept (fara panza si 9 inele) pe fire 0.2 si/sau 0.3 si plumb si/sau momitor.

Sper sa ma ajute si standul extras pentru a scoate maximum (din ce pot eu) din ambele lansete.

Multumesc,

P.S -ai dezactivat mesageria si am ramas agatat cu subiectul functie "auto mute" la senzori 2018 :D
Chiar imi doresc teste facute de "Toma necrediciosul" :) , care sa combata practic rezultatele lansetei.
Pe lansetele de spinning se folosesc inele de 4mm ( interior 2mm ) si fir textil pe toata linia, iar inelele se murdaresc mult mai deranjant. Cu toate astea nu se intampla nimic. Daca ai sa te uiti cu atentie la un inel murdar, o sa observi ca zona pe care freaca firul este perfect lucioasa, iar mizeria se depune in exterior. Si oricum este un strat ff subtire care nu o sa obtureze niciodata un diametru interior de 2mm, dar unul de 6mm , asa cum au inelele de 8mm de pe New Concept. Asa ca stai fara grija in privinta asta.

Cele mai bune teste s-au facut exact cum il vei face si tu, folosind in paralel ambele serii de inele pe blank-uri identice.
Pe langa avantajele practice ce reies din: distanta mai mare de aruncare, incarcare mai usoara, drill , ... , , se adauga si o rezistenta mai buna a blank-ului , printr-o distribuire mai buna a fortelor. Din fabrica stiu ca lanseta este deja supradimensionata din acest punct de vedere. Mai exact, se putea face mai subtire, fara sa se rupa. Ca la cele de feeder, la care numai numarul mare de inele protejeaza un blank ff subtire. :wink:
Daca blank-ul de Class rezista foarte bine cu 6 inele, acum, pe New Concept, cu 9 inele, este indextructibil in fata celor mai grele monturi, a celor mai puternice aruncari sau chiar a micilor greseli din tehnica de aruncare.

P.S. am dezactivat mesageria pentru ca nu de multe ori nu raspundeam in timp util si nu doresc sa se interpreteze gresit. Pe FB am aceeasi problema si nu stiu cum sa o rezolv, pentru ca am nevoie sa comunic cateodata, dar in acelasi timp am zeci de mesaje zilnic la care nu am cum sa raspund.
Salut Dan,
Am ramas dator un raspuns referitor la testul propus
Din pacate standul extras nu mi-a permis un test comparativ intre MTX CLASS clasic (panza 3 k) si CLASS NEw concept, deoarece standul extras avea 115-120 M si undeva intr-un capat ajungea la ~130 metri (Minte Google maps mint si eu)
Avand in vedere standul am pescuit cu alte lansete mai blande si cu Class New concept in ideea de a testa totusi ce se poate.

Ansamblu test

Class New concept+ mulineta Windcast Z cu fir HK Distance 0.3 - inaintas textil HK 25 impletit in 4 - momitor 60 grame, rig scurt, carlig Fudo ISer TF nr4 (similar cu Sasame Mastery nr 6)

Distanta: am reusit sa ajung in clips la distanta maxima a standului (conf google maps ~130 M) cu momitor incarcat la 130 Gr (cantarit pe cantar de bijuteri) si un saculet solubil cu spartura porumb+ micro pelete, (dimensiune saculet aproximativ 25-30 mm). Singura precizare oarecum importanta este ca aruncarea nu a fost zic eu nici maxima (din ce pot eu) si nici foarte corecta deoarece a trebuit sa las distanta mai mica la fir (malul se ridica in spate si ca sa nu ating a trebuit sa scurtez un pic firul lasat). Oarecum neconcludent.

Comportament in aruncare:
De departa cel mai evident aspect a fost revenirea. Aveam senaztia ca imi pocneste in mana pe revenire. Poate si de la atatea povesti ale tale a fost efect de "placebo" dar am ramas impresionat.
Inelel mici: nu m-au incurcat deloc si poate sunt tare de urechi dar nici nu am auzit zgomote mai pronuntate. Nu am simtit dimunrarea aruncarii din cauza lor. (nu am avut la mine fire mai groase de 0.3 sa vad ce se intampla)

Comportament in drill: din pacate nu am efectuat niciun drill de crap, doar colegul a efectuat un drill cu un ciortan, dril in care s-a rupt carligul (fara sa fie vre-o fortare a pestelui, cel mai probabil carligul a avut ceva)

Una peste alta am pastrat-o pentru ca vine iarna si la aruncarile pe pamant voi vedea mai clar testul comparativ CLASS Clasic vs New concept

Parte negativa: avand in vedere stilul meu de pescuit si baltile pe care le frecventez nu pot acoperi toata plaja de nevoi cu Class indiferent de model.
De mai multe ori am avut rezultate mai bune micsorand carligul (Thinners de 6 sau mastery de 6 chiar si mai mici) unde Clasul este neiertator, indreapta cel putin Sasame fara discutii (cu toata frana QD a lui Daiwa, la mine in mana)
Drept urmare am inceput demersurile de reintregire set MTX 14 (model vechi) pentru situatia in care distanta pemite
Pentru mine este clar ca MTX 14 este mai confortabil in pescuit fata de CLASS indiferent de metoda (DACA DISTANTA PERMITE)

Precizez ca
- textul nu are scop nici de reclama nici de antireclama
- NU sunt in pescar de top si parerea mea NU reprezinte o regula generala.

Cu respect,
Dan Bararu

ChirilaGabriel
Mesaje: 9
Membru din: Lun Oct 21, 2019 20:12

Re: LANSETE MTX NEW CONCEPT

Mesaj de ChirilaGabriel »

"Aici a intervenit ideea NEW CONCEPT, o inovatie adusa lansetelor de crap care prin dispunerea inelelor da valoare suplimentara blank-ului, obtinand o rigiditate suplimentara si o revenire mai buna a lansetei."
Ptr persoanele care au probat Mtx 14 New CONCEPT daca pot reveni cu review legat de lanseta.
Lanseta e mai rigidă ca Mtx 14 BE?
Un fir mai gros se misca fluent(0.35-0.40).
Acțiunea varfului ..cum e ?..mai rigid mai moale?

Avatar utilizator
niu
Mesaje: 35
Membru din: Lun Ian 31, 2011 12:58
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: LANSETE MTX NEW CONCEPT

Mesaj de niu »

ChirilaGabriel scrie:
Dum Oct 27, 2019 8:22
"Aici a intervenit ideea NEW CONCEPT, o inovatie adusa lansetelor de crap care prin dispunerea inelelor da valoare suplimentara blank-ului, obtinand o rigiditate suplimentara si o revenire mai buna a lansetei."
Ptr persoanele care au probat Mtx 14 New CONCEPT daca pot reveni cu review legat de lanseta.
Lanseta e mai rigidă ca Mtx 14 BE?
Un fir mai gros se misca fluent(0.35-0.40).
Acțiunea varfului ..cum e ?..mai rigid mai moale?
Salut,
Am avut ocazia sa pescuiesc saptamana trecuta cu MTX Class New Concept+MX14000 si am ramas impresionat!
Stiam Class-ul vechi cum se comporta impreuna cu mulineta TD6000.

Am pescuit plantat cu barca, nu cu navomodel, cu fire de 0.40mm si inaintas mono de 0.70mm,
Si asa cum am spus mai sus am ramas impresionat cat de usor trece nodul dintre inaintas si linia principala prin cele 9 inele, daca la modelul normal mai simti ca nodul opune putina rezistenta atunci cand trece prin inele, la New Concept nu am sesizat ca ma incurca cele 9 inele cand trece nodul prin ele, din contra, mi se pare ca trece mult mai bine.
Firul chair trece mult mai usor prin inele, indiferent de diametru, 0.70mm sau 0.40mm.
Ca rigiditate, pare ca este un plus fata de modelul normal, ca revenire nu am putut sa apreciez pt ca nu am aruncat, am plantat.
Actiunea lansetei mi se pare imbunatatita si mai usoara fata de modelul normal, chiar daca are inele in plus, sunt distribuite diferit si se schimba centru de greutate.

Stiu ca ai cerut pareri pentru MTX 14, dar poate ajuta si o parere legat de Class.
Spor,

ChirilaGabriel
Mesaje: 9
Membru din: Lun Oct 21, 2019 20:12

Re: LANSETE MTX NEW CONCEPT

Mesaj de ChirilaGabriel »

Multumesc de raspuns.Intre timp m-am hotarat la acest model de lanseta (Mtx 14 New Concept) sper sa mai "auzim "cateva pareri de la cei ce o folosesc.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: LANSETE MTX NEW CONCEPT

Mesaj de Dan Mitranescu »

ChirilaGabriel scrie:
Dum Oct 27, 2019 8:22
"Aici a intervenit ideea NEW CONCEPT, o inovatie adusa lansetelor de crap care prin dispunerea inelelor da valoare suplimentara blank-ului, obtinand o rigiditate suplimentara si o revenire mai buna a lansetei."
Ptr persoanele care au probat Mtx 14 New CONCEPT daca pot reveni cu review legat de lanseta.
Lanseta e mai rigidă ca Mtx 14 BE?
Un fir mai gros se misca fluent(0.35-0.40).
Acțiunea varfului ..cum e ?..mai rigid mai moale?
Rigiditatea batului in test static este la fel. Blank-ul este identic.
In test dinamic, la variantele cu 6 inele, o parte din forta de aruncare se consuma in indoirea inutila a lansetei fara a fi transmisa in intregime monturii, deoarece firul nu urmareste toata curbura lansetei ci se fragmenteaza intre inele.
Pe lansetele cu 9 inele forta de aruncare se transmite aproape in intregime monturii, fragmentarile firului intre inele fiind insesizabile.
Astfel, pentru a obtine aceeasi forta de aruncare transmisa monturii, in varianta New Concept este nevoie de o forta mai mica in comparatie cu varianta cu 6 inele.

Ideea de "rigiditate in plus" nu implica o incarcare mai grea, ci de o transmitere completa a fortei de aruncare catre plumb.
Nu se mai pierde forta prin indoirea inutila a batului.

La acestea se adauga revenirea impecabila data de usurarea lansetei, iar "tinuta" lansetei trimite in istorie variantele cu 6 inele. Asta de la unul care nu a tinut cont niciodata de aspect in detrimentul performantelor.

Legat de trecerea firelor prin inele, initial am crezut ca este la fel.
Am ajuns la concluzia ca la New Concept nodurile mari si opritoarele trec mai usor. Acest lucru este dat de micsorarea distantei dintre inele aspect ce reduce amplitudinea spirelor la iesirea in viteza, sau de "caderea" spirei intre inele la plantare. Firul ramane cu o tinuta dreapta, iar acst lucru face ca nodurile sau opritoarele de pe fire sa "atace" intrarea in inel sub un unghi aproape inexistent.
Cum unghiul sub care intra un opritor printr-un inel da si forta de trecere, asa seria de inele New Concept ofera inclusiv o trecere mai cursiva a nodurilor de la inaintas sau a eventualelor opritoare puse pe fir.

Daca in pescuitul lansat cei care au facut teste prefera New Concept pentru incarcarea mai usoara si pentru a castiga distanta, in pescuitul plantat, felul in care lansetele cu 9 inele "tin" firul si trecerea nodurilor mari prin inele, duc aceste lansete in alta clasa.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: LANSETE MTX NEW CONCEPT

Mesaj de Dan Mitranescu »

Cateva poze cu New Concept la lucru :






Imagine

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: LANSETE MTX NEW CONCEPT

Mesaj de Dan Mitranescu »

Imagine

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: LANSETE MTX NEW CONCEPT

Mesaj de Dan Mitranescu »

Imagine

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: LANSETE MTX NEW CONCEPT

Mesaj de Dan Mitranescu »

Imagine

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”