Stam in casa ?

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
sebastian_andone
Mesaje: 786
Membru din: Lun Apr 02, 2012 20:01
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de sebastian_andone »

Dan Mitranescu scrie:
Joi Iun 11, 2020 23:25
Iti spun eu ca sunt si "ei" depasiti de situatie, daca despre "ei" este vorba. :D
Cunosc destule dar foarte putin. "Ei" nu sunt si nu vor putea fi depasiti de ceea ce controleaza. Tu crezi ca protestele sunt spontane? - te inseli...isi au rolul lor - dar nu asa cum le gandesti tu. E doar fum, focul isi vede de treaba.
De China nu vorbim, ai ceva rabdare si o sa vezi ce urmeaza, sau se presupune :)
Ai auzit expresia "nimic nu este ceea ce pare" ? Vezi unde pui accentul. :wink:
"X13"

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Dan Mitranescu »

sebastian_andone scrie:
Vin Iun 12, 2020 1:04
Dan Mitranescu scrie:
Joi Iun 11, 2020 23:25
Iti spun eu ca sunt si "ei" depasiti de situatie, daca despre "ei" este vorba. :D
Cunosc destule dar foarte putin. "Ei" nu sunt si nu vor putea fi depasiti de ceea ce controleaza. Tu crezi ca protestele sunt spontane? - te inseli...isi au rolul lor - dar nu asa cum le gandesti tu. E doar fum, focul isi vede de treaba.
De China nu vorbim, ai ceva rabdare si o sa vezi ce urmeaza, sau se presupune :)
Ai auzit expresia "nimic nu este ceea ce pare" ? Vezi unde pui accentul. :wink:
Nu ne intelegem. Asta spun si eu. Protestele NU sunt spontane. Eu cred ca sunt generate peste tot de cineva, ca prea sunt starnite in anumite momente si inept de cele mai multe ori.

Hai sa zicem ca la noi "ei" o faceau "inversa". Adica : " cum sa ne luam spaga de la multinationale pentru a le asigura sa scoata profitul din tara, fara sa se prinda lumea ?" " Pai scoatem poporul in strada sa militeze pentru asta si gata problema." :wink: " Pentru aia mai "destepti" dam vina pe Georgel ca a finantat treaba si ne-am fofilat definitiv".

Sau: " Cum putem sa pastram justitia asa cum este si sa daramam casa lu' Mitranescu cand vrea cucul unia de-al nostru?" "Pai scoatem lumea in strada si ii punem sa protesteze impotriva legilor justitiei". Pastram culoarele si ne pisam pe cine vrem oricand."

Frumoasa interpretare si absolut posibila. Nu o exclud, dar o vad valabila in cazuri izolate. In plus, asa cum sunt impartiti "ei", se spargeau si se afla.
Poate sunt naiv, dar cunosc foarte multi dintre "ei" si nu ii vad in stare de asa ceva. Eu zic ca am fler la oameni si oricat de bine sunt "ei" pregatiti, tot simti anumite lucruri. Eu am incredere in "ei" la modul general, dar "mai exista si uscaturi" asa cum mi-a spus un prieten.

Daca privim evenimentele in ansamblu pe planeta, pai nu poti sa spui ca "ei" din China aveau nevoie de proteste ca sa-si faca vreo smecherie. Aici se rupe logica. Toate tarile urmeaza acelasi plan.
Toate lupta impotriva a ceva foarte puternic, iar masurile luate ("pandemie" ) sunt cele care stopeaza protestele si traficul ilegal.
Pai daca protestele erau facute de "ei" si traficul ilegal era controlat tot de "ei" , pai de ce sa il mai stopeze din proprie initiativa. Vezi, nu se leaga niste lucruri.
P.S. poate ma leaga pe mine. :D Imi pun tricou cu Hakuyo cand ma salta si tot ma scot ! :D

Avatar utilizator
sebastian_andone
Mesaje: 786
Membru din: Lun Apr 02, 2012 20:01
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de sebastian_andone »

"Ei" nu stiu romaneste - te asigur, pe ale noastre meleaguri avem robotei cu wifi multumiti ca au "ulei" de calitate si "service" preferential.
Ps. Daca te leaga nu ai timp sa iti pui tricou pe tine :)
"X13"

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Dan Mitranescu »

sebastian_andone scrie:
Vin Iun 12, 2020 10:05
"Ei" nu stiu romaneste - te asigur, pe ale noastre meleaguri avem robotei cu wifi multumiti ca au "ulei" de calitate si "service" preferential.
Ps. Daca te leaga nu ai timp sa iti pui tricou pe tine :)
Am inteles, nu te referi la "ei" ai nostri.
Pai ajungem la "ei" de care spun eu de cand cu "pandemia", adica o "mafie" internationala care capuseaza statele lumii.
Ce altceva pot sa fie "ei" ?

Sincer iti spun ca m-am gandit si la alte variante cand am vazut ca toate statele planetei lupta cu "ceva". Nu am exclus nici varianta cu extraterestrii. :D Poate ne-au invadat astia si sunt alergici la masca. :D Daca ai o idee in sensul asta, o discutam in privat, ca pe aici ne cunoaste lumea. :D

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Florin Pata »

Dan Mitranescu scrie:
Vin Iun 12, 2020 1:56

Nu ne intelegem. Asta spun si eu. Protestele NU sunt spontane. Eu cred ca sunt generate peste tot de cineva, ca prea sunt starnite in anumite momente si inept de cele mai multe ori.

Hai sa zicem ca la noi "ei" o faceau "inversa". Adica : " cum sa ne luam spaga de la multinationale pentru a le asigura sa scoata profitul din tara, fara sa se prinda lumea ?" " Pai scoatem poporul in strada sa militeze pentru asta si gata problema." :wink: " Pentru aia mai "destepti" dam vina pe Georgel ca a finantat treaba si ne-am fofilat definitiv".

Sau: " Cum putem sa pastram justitia asa cum este si sa daramam casa lu' Mitranescu cand vrea cucul unia de-al nostru?" "Pai scoatem lumea in strada si ii punem sa protesteze impotriva legilor justitiei". Pastram culoarele si ne pisam pe cine vrem oricand."

Frumoasa interpretare si absolut posibila. Nu o exclud, dar o vad valabila in cazuri izolate. In plus, asa cum sunt impartiti "ei", se spargeau si se afla.
Poate sunt naiv, dar cunosc foarte multi dintre "ei" si nu ii vad in stare de asa ceva. Eu zic ca am fler la oameni si oricat de bine sunt "ei" pregatiti, tot simti anumite lucruri. Eu am incredere in "ei" la modul general, dar "mai exista si uscaturi" asa cum mi-a spus un prieten.

Daca privim evenimentele in ansamblu pe planeta, pai nu poti sa spui ca "ei" din China aveau nevoie de proteste ca sa-si faca vreo smecherie. Aici se rupe logica. Toate tarile urmeaza acelasi plan.
Toate lupta impotriva a ceva foarte puternic, iar masurile luate ("pandemie" ) sunt cele care stopeaza protestele si traficul ilegal.
Pai daca protestele erau facute de "ei" si traficul ilegal era controlat tot de "ei" , pai de ce sa il mai stopeze din proprie initiativa. Vezi, nu se leaga niste lucruri.
P.S. poate ma leaga pe mine. :D Imi pun tricou cu Hakuyo cand ma salta si tot ma scot ! :D
In primul rand tu si @sebastian_andone , nu vorbiti despre aceeasi ''ei'' ! Tu vorbesti despre securistii nostri iar el despre globalistii de top !
In al doilea rand cred ca ar trebui sa te mai relaxezi :lol: ! Ai inceput sa faci un ''ghiveci'' intre evenimentele internationale , influenceri si experientele tale personale neplacute .
''Ei''...ai lui @ sebastian :lol: s-au plictisit si vor sa ajunga mai repede in obtinerea scopului propus ! Au dat cu Covidul sa stam in case si sa nu existe protestele oamenilor obisnuiti iar in timpul asta sa se monteze 5 G , sa se voteze vaccinarea obligatorie , sa iti bage cipul in cap , sa iti invete copiii in clasa intai despre sexul oral si in grup si TOT bullshitul pe care il vor si deci TU sa nu ai voie sa protestezi...ca protestul tau NU E DE BINE iar cine mai comenteaza mai primeste o serie de proteste VIOLENTE tot de la platitii lor...ca la platitii lor protestele sunt DE BINE !!!
Avand in vedere ca toti lucram cu informatii incomplete , cred ca te straduiesti prea mult sa ai tu dreptate :lol: !!!

PS - De mult timp am spus ca nu e bine sa fii nici pro german , nici pro american , nici pro rus , nici pro chinez....etc .. Toti sunt cu LUATUL...NU...cu DATUL !!! Ar trebui sa fim pro ROMANIA !!!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Dan Mitranescu »

Florin Pata scrie:
Vin Iun 12, 2020 13:34

In primul rand tu si @sebastian_andone , nu vorbiti despre aceeasi ''ei'' ! Tu vorbesti despre securistii nostri iar el despre globalistii de top !
In al doilea rand cred ca ar trebui sa te mai relaxezi :lol: ! Ai inceput sa faci un ''ghiveci'' intre evenimentele internationale , influenceri si experientele tale personale neplacute .
''Ei''...ai lui @ sebastian :lol: s-au plictisit si vor sa ajunga mai repede in obtinerea scopului propus ! Au dat cu Covidul sa stam in case si sa nu existe protestele oamenilor obisnuiti iar in timpul asta sa se monteze 5 G , sa se voteze vaccinarea obligatorie , sa iti bage cipul in cap , sa iti invete copiii in clasa intai despre sexul oral si in grup si TOT bullshitul pe care il vor si deci TU sa nu ai voie sa protestezi...ca protestul tau NU E DE BINE iar cine mai comenteaza mai primeste o serie de proteste VIOLENTE tot de la platitii lor...ca la platitii lor protestele sunt DE BINE !!!
Avand in vedere ca toti lucram cu informatii incomplete , cred ca te straduiesti prea mult sa ai tu dreptate :lol: !!!

PS - De mult timp am spus ca nu e bine sa fii nici pro german , nici pro american , nici pro rus , nici pro chinez....etc .. Toti sunt cu LUATUL...NU...cu DATUL !!! Ar trebui sa fim pro ROMANIA !!!
Sa ma relaxez ?! :lol: Nici in cele mai grele momente din viata mea nu am fost agitat. Iute in gandire si miscari, da, dar nu agitat.
Nu fac niciun ghiveci. Era un dialog cu Sebastian in care incercam sa intuesc ce vrea sa spuna. Cum spuneam, sunt deschis la idei noi, nu am perdeaua trasa pe ochi sa pup in popou o anumita structura, le discutam si tragem o concluzie.

Parerea mea ramane aceeasi. Statele lumii lupta cu o mafie care le conducea prin controlul protestelor!

Statele arunca "pandemia" in carca mafiei ca sa obtina emotie in randul populatiei, fiind mai mult decat evident ca masurile luate impotriva pandemiei le sunt maxim favorabile, lor si nu "mafiei". :wink:

La fel este si cu 5G-ul. La fel il trimit in carca "mafiei", tot pentru a obtine emotie. Tu chiar crezi ca nu esti suficient de verificat cu tehnologia actuala ? :lol: Sau crezi ca toate statele lumii isi opreau economia ca sa faca jocul 5G ?! :D Hai mai Florine, ca te-au pacalit astia ai lui Trump. :wink: Si eu tin cu ei, dar nu inghit tot ce-mi servesc.

La fel si cu vaccinarea. A gresit Bilica incercand sa faca o fapta buna in mintea lui ( si la noi gasesti mii de persoane care daca ar putea ar reduce anumite populatii ... ) si acum astia ai lui Trump i-au scos vorbe ca el vrea sa vaccineze toata planeta. Rostogolesc pe internet treaba asta tot pentru a obtine emotie. Vaccinare depinde de fiecare tara in parte, iar Bilica nu a obligat pe nimeni, tot de tari depinde alegerea, dar ele o prezinta ca si cum Bili le forteaza. :D Chiar asa inghitim tot, pentru ca tinem cu Trump ? :D

Ca Bilica, Georgel si toti aia din gasca lor faceau nenorociri in lume este alta treaba. Ca prin proteste controlau multe zone si economii, da, este adevarat, dar astea daca le spui oamenilor nu creeaza suficienta emotie ca sa tragi populatia de partea ta cand ii belesti pe astia. :wink:
Pe cand "vaccinarea" , "iradierea si controlul cu 5G", "pandemia", "cabalisti", "manacatul de copii", ... , astea creeaza emotie si dupa cum se vede sunt aruncate in carca lui Bili si Georgel. Este o evidenta manipulare, dar facuta intr-un scop bun.
Sper.... :D

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Dan Mitranescu »

Florin Pata scrie:
Vin Iun 12, 2020 13:34

PS - De mult timp am spus ca nu e bine sa fii nici pro german , nici pro american , nici pro rus , nici pro chinez....etc .. Toti sunt cu LUATUL...NU...cu DATUL !!! Ar trebui sa fim pro ROMANIA !!!
Mare vorba!
Numai ca unii prefera sa-si conduca familia dupa cum spun vecinii.

Sa te uiti la ei pentru a prelua lucruri bune este una, dar sa te lasi dirijat este alta.

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Florin Pata »

Ti-am mai recomandat o carte , cu siguranta nu ai citit-o ! Din punctul meu de vedere ''statele lumii'' nu mai inseamna NIMIC de mult timp , poate doar niste granite geografice .
Exista niste ''baieti'' , acei ''ei'' de care vorbeste @Sebastian care conduc lumea prin oamenii lor implementati in guvernele tarilor si prin un ''milion'' de ONG-uri finantate tot de catre ''ei'' care au inceput sa ne spuna ce e bine si ce e rau , chiar impotriva vointei noastre .
Pentru ''ei'' exista guverne bune...adica cei ce le respecta ordinele intocmai si la timp si guverne rele care nu fac asta !
Culmea e ca de mai multe ori aceeasi presedinti de state au fost buni o perioada si se pupau pe gura cu ei iar cand au devenit patrioti au fost eliminati , sunt multe cazuri !!!
Asta se intampla acum cu Trump , care pe moment e ''rau'' , nu e din tabara lor !
Tot o dai cu China , acolo presedintele si guvernul in mare parte sunt patrioti...si cu bune si cu rele dar se lupta cu miliardarii chinezi sustinatorii capitalismului salbatic , care cred ca totul le apartine .
Esti baiat destept si iti dai seama cam cine poate/are dreptul sa fie miliardar in ziua de azi...adica sa faci parte dintre ''ei'' !
Spor !

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Dan Mitranescu »

Florin Pata scrie:
Vin Iun 12, 2020 15:11
Ti-am mai recomandat o carte , cu siguranta nu ai citit-o ! Din punctul meu de vedere ''statele lumii'' nu mai inseamna NIMIC de mult timp , poate doar niste granite geografice .
Exista niste ''baieti'' , acei ''ei'' de care vorbeste @Sebastian care conduc lumea prin oamenii lor implementati in guvernele tarilor si prin un ''milion'' de ONG-uri finantate tot de catre ''ei'' care au inceput sa ne spuna ce e bine si ce e rau , chiar impotriva vointei noastre .
Pentru ''ei'' exista guverne bune...adica cei ce le respecta ordinele intocmai si la timp si guverne rele care nu fac asta !
Culmea e ca de mai multe ori aceeasi presedinti de state au fost buni o perioada si se pupau pe gura cu ei iar cand au devenit patrioti au fost eliminati , sunt multe cazuri !!!
Asta se intampla acum cu Trump , care pe moment e ''rau'' , nu e din tabara lor !
Tot o dai cu China , acolo presedintele si guvernul in mare parte sunt patrioti...si cu bune si cu rele dar se lupta cu miliardarii chinezi sustinatorii capitalismului salbatic , care cred ca totul le apartine .
Esti baiat destept si iti dai seama cam cine poate/are dreptul sa fie miliardar in ziua de azi...adica sa faci parte dintre ''ei'' !
Spor !
Zici ca esti Gica contra. sau nu citesti atent.
Nu intelegi ca "mafia" de care spun eu este fix "ei" de care spune Sebastian si mai nou tu ?

Pai cu China nu spun acelasi lucru, ca presedintele si guvernul erau dominati de puteri interioare prin intermediul protestelor ? Inclusiv firma cu telefoanele alea destepte, ca sa nu dau nume, se pare ca submina statul Chinez. Asta este si motivul pentru care Trump i-a interzis in America!

Pai nu spun eu de la inceputul topicului ca statele lumii erau desfiintate ca putere de mafia asta si ca "pandemia" este metoda prin care incearca sa isi recapete puterea ?

Esti periculos rau de tot! :D
Ai recunoscut vreodata in viata in fata cuiva ca te-ai inselat ? Nu mai e facuta "pandemia" pentru 5G ? :D Chiar vrei sa-ti amintesc cum o sucesti ? Nu e genul meu sa fac asta, dar prea o ceri. :D
Si Sebastian a sucit-o putin, dar o lasam asa. :D

P.S. eu nu citesc carti, le scriu! :D M-a lasat pe toamna in clasa a 11-a pentru smecheria aste spusa profesorului . :D
Ultima oară modificat Vin Iun 12, 2020 17:03 de către Dan Mitranescu, modificat 1 dată în total.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Dan Mitranescu »

Treaba este alta. Au disparut unele pareri din topic, la inceputul topicului fiind destul de puternice !
Ce s-a intamplat baieti ?
Dumi ??? :D
Lucian ??? :D

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”