MULINETA MX 14000

Moderator: Dan Mitranescu

Încuiat
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Dan Mitranescu »

ejas scrie:
Vin Mar 19, 2021 21:03
Dan Mitranescu scrie:
Vin Mar 19, 2021 19:30
ejas scrie:
Vin Mar 19, 2021 18:05
- La mulineta MX 14000 (modelul initial) se poate adauga un rulment 12x8x3.5 pe capatul pinionului mic (Pinion Gear, piesa 27 in schema) ?
Salut,
Nu se poate monta rulment pe primul model. Axul are diametrul de 6,5mm, iar pinionul mic ajunge cu diametrul la 7,5 mm. Cota rulmentului care se potriveste acolo este de 7mm.
Pe modelul PLUS am pus ax de 6mm si pinionul are 7mm, deci intra pe rulment.
Mai mult de atat, modelul PLUS are o carcasa noua care incadreaza rulmentul la exterior.
Rulment cu diametrul mai mare de 11mm nu are cum sa intre in carcasa pentru ca loveste in pinion.
Rulmentul de pe PLUS are 11x7x3mm.
OK,

Multumesc pentru detalii.

Dar. ai un pinion mic de rezerva (pe care sa-l cumpar, ca sa nu-mi mai desfac eu mulineta) si sa-l duc impreuna cu un rulment 11x7x3 la un strungar, sa le rectifice pina se asambleaza (sau nu... :D :D )
Nu am pinionul mic, dar oricum nu este suficient deoarece mai trebuie si axul, trebuie si carcasa modificata si este foarte greu sa pastrezi centrul gaurii deja date. Este multa bataie de cap, iar costurile sunt pe masura.
MX plus este la reducere. Daca iti vinzi mulineta, cat mai dadeai la strungar, cat timp pierzi cu surubaritul, daca mai adaugi si riscul ca poti sa o faci praf :) , ... poti sa-ti iti iei una nou si iesi mult mai bine. :)

ejas
Mesaje: 156
Membru din: Joi Dec 18, 2014 11:41
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de ejas »

CORECT! :D :D

Deja vazusem niste rulmenti de la Boca Bearings de 11 x 7 x 2.5 si deci aveam si solutia pentru incastrarea rulmentului. Axul nu se modifica, era doar gulerul de la pinionul mic si rulmentul sa se potriveasca...

MX-ul meu nu-l vind, are jocurile reglate, e surubarit si gresat de mine cu solutii PENN... :D :D

Cred ca o sa-l mut de pe Spod.

Apropo, intre mecanismele de la mulineta Spod noua si MT 14000 Plus, care ti se pare mai fiabil? Tamburii se potrivesc, nu?

La astea doua ma uit.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Dan Mitranescu »

ejas scrie:
Vin Mar 19, 2021 23:03
CORECT! :D :D

Deja vazusem niste rulmenti de la Boca Bearings de 11 x 7 x 2.5 si deci aveam si solutia pentru incastrarea rulmentului. Axul nu se modifica, era doar gulerul de la pinionul mic si rulmentul sa se potriveasca...

MX-ul meu nu-l vind, are jocurile reglate, e surubarit si gresat de mine cu solutii PENN... :D :D

Cred ca o sa-l mut de pe Spod.

Apropo, intre mecanismele de la mulineta Spod noua si MT 14000 Plus, care ti se pare mai fiabil? Tamburii se potrivesc, nu?

La astea doua ma uit.
Am vrut eu initial sa pastrez ahul de 6,5 mm si sa-mi faca din fabrica diametrul de pe pinionul mic, unde intra rulmentul, de 7mm, dar nu merge. Trebuie sa ramana acel guler de numai 0,25 mm in carne si nu se poate prelucra la cota aia.

Nu am auzit sa existe rulment 11 x 7 x 2,5 , dar nici nu am cautat foarte mult. La mulinete se folosesc cei de 11 x 7 x 3.

Intre mecanismele celor doua mulinete specificate difera doar cele doua pinioane. A fost schimbat raportul de recuperare. Teoretic, fiabilitatea este data de un raport de recuperare mai mic, dar trebuie luat in calcul si utilitatea.
Ca la motoarele de masini: vrei motor cipat, ii dai putere mai mare, dar pierzi la combustibil si la uzura.
Tinand cont ca o mulineta de spod nu este solicitata pe recuperare, consider ca mecanismul are o fiabilitate foarte buna raportat la destinatia mulinetei.
Mulineta de spod se poate folosi foarte bine si la pescuit pentru avantajul oferit de viteza de recuperare, dar in combinatie cu putin talent pescaresc. :). Tinand cont de faptul ca MX-urile au pinioane foarte bune, este o siguranta in plus in utilizare, chiar daca teoria nu trimite fiabilitatea mulinetelor in zona rapoartelor de recuperare mari.

ejas
Mesaje: 156
Membru din: Joi Dec 18, 2014 11:41
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de ejas »

Dan Mitranescu scrie:
Sâm Mar 20, 2021 12:04
Intre mecanismele celor doua mulinete specificate difera doar cele doua pinioane. A fost schimbat raportul de recuperare. Teoretic, fiabilitatea este data de un raport de recuperare mai mic, dar trebuie luat in calcul si utilitatea.
Tinand cont ca o mulineta de spod nu este solicitata pe recuperare, consider ca mecanismul are o fiabilitate foarte buna raportat la destinatia mulinetei.
Tinand cont de faptul ca MX-urile au pinioane foarte bune, este o siguranta in plus in utilizare, chiar daca teoria nu trimite fiabilitatea mulinetelor in zona rapoartelor de recuperare mari.
Deci, daca am inteles bine:

Daca difera doar cele 2 pinioane pentru schimbarea raportului de recuperare, inseamna ca mecanismul de roluire e la fel, deci tamburii (ca dimensiuni de incadrare) sunt la fel atit la MT Spod, cit si la MT Plus cit si la MX Plus,
Dar:
- MT Spod (300 RON) NU ARE frina carbontex (utila la Marker)
- MT Plus (cel de 14000, la 288 RON) cit si MX Plus au frina carbontex

- MX Plus (423 RON) are cele mai bune pinioane si cei mai buni rulmenti, mai buni decit MT Spod si MT Plus. In plus, avind si raportul de recuperare mai mic e si mai fiabila decit MT Spod.

DA, de pescuit, si eu pescuiesc cu Spodul MTX UNI + mulineta MX, de aceea am intrebat de dimensiunile de incadrare ale tamburilor (sa pot sa-l schimb pe cel de Spod, cu cel de 14000 sau cu cel de 10000).

As inclina pentru MX Plus, cadou de Paste... :D :D

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Dan Mitranescu »

ejas scrie:
Sâm Mar 20, 2021 15:32
Dan Mitranescu scrie:
Sâm Mar 20, 2021 12:04
Intre mecanismele celor doua mulinete specificate difera doar cele doua pinioane. A fost schimbat raportul de recuperare. Teoretic, fiabilitatea este data de un raport de recuperare mai mic, dar trebuie luat in calcul si utilitatea.
Tinand cont ca o mulineta de spod nu este solicitata pe recuperare, consider ca mecanismul are o fiabilitate foarte buna raportat la destinatia mulinetei.
Tinand cont de faptul ca MX-urile au pinioane foarte bune, este o siguranta in plus in utilizare, chiar daca teoria nu trimite fiabilitatea mulinetelor in zona rapoartelor de recuperare mari.
Deci, daca am inteles bine:

Daca difera doar cele 2 pinioane pentru schimbarea raportului de recuperare, inseamna ca mecanismul de roluire e la fel, deci tamburii (ca dimensiuni de incadrare) sunt la fel atit la MT Spod, cit si la MT Plus cit si la MX Plus,
Dar:
- MT Spod (300 RON) NU ARE frina carbontex (utila la Marker)
- MT Plus (cel de 14000, la 288 RON) cit si MX Plus au frina carbontex

- MX Plus (423 RON) are cele mai bune pinioane si cei mai buni rulmenti, mai buni decit MT Spod si MT Plus. In plus, avind si raportul de recuperare mai mic e si mai fiabila decit MT Spod.

DA, de pescuit, si eu pescuiesc cu Spodul MTX UNI + mulineta MX, de aceea am intrebat de dimensiunile de incadrare ale tamburilor (sa pot sa-l schimb pe cel de Spod, cu cel de 14000 sau cu cel de 10000).

As inclina pentru MX Plus, cadou de Paste... :D :D
Da, ai inteles totul bine, chiar daca am omis eu sa raspund si legat de tamburi.
Tamburii sunt identici pe toate modelele, diferenta fiind data numai de natura franei: carbontex sau pasla.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Dan Mitranescu »

Mulinetele MX 14000 ( varianta cu tambur de 10000 - capacitate 500m de 0,30 ) au intrat in stoc.
Voi pune si pozele reale cat de curand.
Mulinetele arata si functioneaza foarte bine.

https://danmitranescu.ro/mulinete-crap/ ... -2021.html

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Dan Mitranescu »

Si un scurt filmulet de prezentare a noului model:

https://www.youtube.com/watch?v=YaqpTHJEmgU

Avatar utilizator
eus
Mesaje: 900
Membru din: Dum Noi 28, 2010 12:20
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de eus »

Dan Mitranescu scrie:
Mie Apr 21, 2021 13:29
Mulinetele MX 14000 ( varianta cu tambur de 10000 - capacitate 500m de 0,30 ) au intrat in stoc.
Voi pune si pozele reale cat de curand.
Mulinetele arata si functioneaza foarte bine.

https://danmitranescu.ro/mulinete-crap/ ... -2021.html
Am comandat si eu 2 mulinete, o intrebare, necestita inlocuirea saibelor cu unele de carbon ?
Viitorul mă interesează foarte mult... este locul unde vreau să-mi petrec următorii ani de viață

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Dan Mitranescu »

eus scrie:
Mie Apr 21, 2021 16:03

Am comandat si eu 2 mulinete, o intrebare, necestita inlocuirea saibelor cu unele de carbon ?
Nu. Frana functioneaza ca si una cu carbontex.

Multumesc pentru comanda.
Pana la MT nu are rival pe piata, iar singurul avantaj al MT-ului este acel rulment in plus pe pinionul mic. Daca nu il avea , era depasit si el.
P.S. mulinetele sunt reusite.

Avatar utilizator
eus
Mesaje: 900
Membru din: Dum Noi 28, 2010 12:20
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de eus »

Dan Mitranescu scrie:
Mie Apr 21, 2021 16:41
eus scrie:
Mie Apr 21, 2021 16:03

Am comandat si eu 2 mulinete, o intrebare, necestita inlocuirea saibelor cu unele de carbon ?
Nu. Frana functioneaza ca si una cu carbontex.

Multumesc pentru comanda.
Pana la MT nu are rival pe piata, iar singurul avantaj al MT-ului este acel rulment in plus pe pinionul mic. Daca nu il avea , era depasit si el.
P.S. mulinetele sunt reusite.

Multumesc.

Azi sau maine ar trebui sa ajuga si mulinetele si lansetele, daca sunt pe mana celui pentru care au fost comandate o sa vrea inca 2 TAZURA MX 10000 NEW 2021 si 2 TAZURA CLASS 3K NEW 2021, intrebarea este, sunt sanse ca in cateva zile sa nu le mai ai in stoc?
Viitorul mă interesează foarte mult... este locul unde vreau să-mi petrec următorii ani de viață

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”