Din concursuri adunate !

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de DumiD »

petre iulian scrie: sunt sigur ca "fenomenul Green Lake " `domnea multi ani si calcam in picioare "concurenta" :wink:
la propriu, daca vecinii de stand sunt oameni cu bun simt si n-au venit pe balta sa se certe cu nimeni nu-i nici o rusine sa-ti arunci lansetele peste ei :lol:

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de petre iulian »

DumiD scrie: ...si io care ma miram si partial indignam ca un pescar castiga un concurs pozandu-se cu pestele altuia....NO COMMENT
de cinste si corectitudine a auzit cineva din tagma asa zisilor pescari de competitie? sau toata lumea e pe furt?
-------
in concursuri aceste mici trucuri sa nu le mai zic "furturi " fac parte din joc .
eu povestesc si poate ajut pe "incepatori" sa se fereasca ....
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de Andrei91 »

petre iulian scrie:
Andrei91 scrie:Frumoase povestile iulian, experienta spune totul intr-un concurs, mai asteptam si altele, poate reusesti sa atinci si alte subiecte mai fierbinti, din concursuri cu siguranta.
--------

daca definesti "fierbinti " poate inteleg ce vrei sa povestesc ... :wink:

Ma refer la unele abordari mai speciale in concursuri,atat monturi cat si alte tehnici,tactici de nadire, despre asta era vorba :))

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de petre iulian »

cu monturi e mai greu de explicat ca trebuie sa vezi LIVE cum se fac ...nu sunt un "povestitor" bun si de multe ori nu prea se intelege bine ideea .

o sa mai povestesc ...dupa ce scap de `urecheala ca invat pescarii cum sa se fereasca de mici trucuri folosite de pescarii experimentati :wink: .
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de DumiD »

petre iulian scrie: o sa mai povestesc ...dupa ce scap de `urecheala ca invat pescarii cum sa se fereasca de mici trucuri folosite de pescarii experimentati :wink: .
invatatura de minte...unele lucruri nu trebuiesc date afara din casa :D

Avatar utilizator
romanraul
Mesaje: 541
Membru din: Mar Sep 10, 2013 23:41
Puncte: 0
Localitate: Focsani

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de romanraul »

DumiD scrie:
petre iulian scrie:
---------

sunt niste chestii care nu se pot scrie :wink: . Un subiect ar fi cum sa "furi" daca arbitrii/vecinii sunt slabi pregatiti . Prin furt sa nu intelegi ca furi pur si simplu ....doar pacalesti arbitrii/vecinii prin diferite trucuri :lol:

Sunt subiecte care nu se pot scrie aici si numai membrii clubului au aceste informatii ....

dau dar un simplu exemplu ca sa se inteleaga mai bine notiunea de "furt" .

-Eram cap de stand la CN si noaptea ma tot controlau arbitrii sa nu arunc inafara standului delimitat .Din prima am invatat membrii clubului ca la orice concurs trebuie sa se impuna din prima si sa incerce la primele lansari sa le "fure" vecinilor din stand :wink: Daca te impui din prima si-ti delimitezi standul mai mare asa ramane tot concursul . Unde merge ,merge unde nu , nu :wink: dar functioneaza acest "furt" .
...si io care ma miram si partial indignam ca un pescar castiga un concurs pozandu-se cu pestele altuia....NO COMMENT
de cinste si corectitudine a auzit cineva din tagma asa zisilor pescari de competitie? sau toata lumea e pe furt?
Te bagi ca musca-n branza....
Mai abtine-te si tu sa nu comentezi cam la fiecare topic....
Membru Fondator - Enjoy Fishing Team
Web : www.enjoyfishing.ro
Facebook : Enjoyfishingclub

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de petre iulian »

inca una in seara asta ..... :wink:

De vre-o doi ani am ceva probleme in a face echipa cu diversi pescari si asta ma afecteaza ....

Eu sunt un mare cosumator de nada si cand simt ca trebuie nadit eu nadesc .... La un concurs eram in echipa cu cineva (nu dam nume ) si dupa 24 ore nu prea stateam bine in clasament dar era timp suficient sa recuperam ... Bunnn .. si cum eu credeam ca pot revenii ,nadeam consistent cu gandul ca singura noastra sansa asta este sa nadim mult si cand intra pestele sa-l `capacim . :wink: La un moment dat aud : ce mai nadeste "ala" atat ca nu avem nici o sansa!!! :shock: nu vede ca nu avem sanse ?Ce vrea sa-si vanda bilele ca sa , se scoata ?... Mi-a cazut `vorba ca un plumb pe picioare si acel concurs a fost unul din cele mai urate din viata mea ....De atunci casc bine ochii cand fac echipa cu cineva si caut ca eu sa vin cu nada si restul cu taxa de concurs in ideea sa nu mai patesc asa ceva si sa pot nadii si 200 kg de boiliesuri daca eu simt ca este nevoie .....

legat de acest subiect va ponestesc o intamplare :

Cum sa pierzi 20.000 de lei


Eram la un concurs pe Peris de "Smecheri" cu taxa mare si premii mari .....si unde eu trebuia sa vin cu nada si celalalt sa plateaca taxa de participare . Cum concursul tinea 4 zile eram pregatit cu 200 kg de bile la mine din respect pt. cel care platise o gramada de bani taxa . Eu ma conside om nu o jigodie care trage de pe urma pescarilor ...

Trage la sorti celebru stand 12 care era un sector de C normal asa ca sansele erau minime .... . Incapatanat cum sunt, nadim masiv in fiecare zi cu gandul ca asta-i singura sansa . Nadim in forma de T cu dare de nada consistente si nu ma las/lasam pagubasi chiar daca dupa doua zile eram varza clasament .... Dupa doua zile incepe sa intre pestele pe vad si incepe macelul ca nadisem masiv doar in 40-60 metrii si acolo l-am tocat in urmatoarele doua zile . Si uite asa cu nadiri masive si grosolane (nadeam cred ca 10 kg in juma de ora ca bagam cate 10-12 bile deodata ) reusim sa tinem pestele pe loc si sa-l macelarim din 30-50 metrii cu fire groase ...Adica ideeal ca distanta :wink: Vine noaptea si pestele intra constant intr-un ridm constant si eu ma bag la culcare mort de oboseala cu gandul sa dorm 3-4 ore . In regulament nu era nimic specificat ca la X pesti trebuie sa ceri cantar dar la tragerea la sorti patronul baltii a zis ca noaptea sa cerem cantar suplimentar daca avem peste 15 pesti la sac ...

Ma bag la somn cu gandul sa ma odihnesc putin dar tot auzeam ca le trage asa ca "dau ordin" ca in caz de face 15 pesti sa nu ceara cantar suplimentar ... Cine ma cunoaste stie ca nu "dau ordine " si doar rog .... :wink: Cred ca dupa o ora ma trezeste ca au deja 16 pesti si trebuie chemat cantarul suplimentar ... sar chiaun din pat ma impotrivesc acestei decizii dar cum omul care platise taxa este un om foarte corect decide sa cheme cantarul fara sa apuc sa vorbesc cu el ,de ce greseste si sa-i explic consecintele ... Suna arbitru si nea Cici vine in 10 minute si ne cantareste pestele care cantarea in jur de 125 kg la ora 1 noaptea ....si binenteles ca pana la ora 9 dimeata abia am reusit sa mai prindem 20 kg .... :lol: Raul era deja facut si stiam din propria experienta da daca ceri cantar suplimentar noaptea ,cum pescuiam noi in 30 metrii o sa facem o galagie de fug toti pestii , eu cred ca atunci cand dai drumul la mai multi pesti, pestii eliberati din sac , produc un semnal de alarma in apa si toti intra in alerta si fug (din zona aia) ... Pe acest principiu nu am vrut sa cerem cantar suplimentar mai ales ca regulamentar nu avea ce sa ne faca, ca nicaieri nu scria asa ceva .... Invatatura de minte ,sa stiti ca ce este scris asta conteaza ...vorbe nu conteaza :wink: Si uite asa am pierdut 20.000 lei (locul 1) dintr-o decizie ......

Am castigat locul doi pana la urma si am castigat 20.000 lei dar eu consider ca am pierdut 20.000lei(locul 1 era 40.000 lei ) si corectula recunoscut ca a gresit cand nu a ascultat de sfatul meu ...... :wink: Daca nu eram "liber" sa nadesc peste `130 kg de boiliesuri sunt sigur ca nu faceam nimic ...

Sincer recunosc ca am admirat notiunea sa fi corect ....dar nu era cazul ." Legal" trebuia sa bagam la saci tot ce prindeam si sa cerem cantar suplimentar dupa ora 7 dimineata cand pleca cantarul oficiial ..... La 7 si zece minute daca ziceam ca avem 15 pesti raspundea arbitrul ca a plecat la cantarul oficial si daca avem saci nu-i nici o problema .... Pana ajungea la noi puteam sa avem si 30 pesti ca nu avea ce sa ne faca .....ca anuntasem :wink: . o chestie "legala" care se practica ... :D

Suntem toti sigur 100% ca decizia din noaptea aia a fost pierzatoare .....am pierdut cand puteam sa castigam detasat ....


Pana la urma am multumit ca am putut sa ma "desfasor" cum am vrut , sa nadesc fara nici o limita cu gandul la ce zic partenerii ....

Multumesc partenerului nostru pentru increderea acordata .... nu-i dau numele ca poate nu vrea :wink: E greu sa gasesti parteneri de incredere , e greu sa gasesti un pescar bun . Mulltumesc inca -odata :wink: . Am admirat ce rabdare are in drill si an avut incredere deplina in el ...ce sa intampla cam rar :wink:

o seara buna :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
marussik
Mesaje: 130
Membru din: Dum Mai 16, 2010 20:40

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de marussik »

Iulica,hai sa bem un sprit ca daca mai stai mult in casa tu spui tot. :lol:
Ionut Cosmescu
Clubul sportiv GREEN LAKE
0768 109 340

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de petre iulian »

e cam ciudat ca numai eu povestesc .... ca doar nu sunt singurul care merge la concursuri .... dar asta-i realitatea :wink:
Fiecare este numai pentru el .... nimeni nu da din casa ,nimeni nu zice nimic ....ma uit uimit si parca sunt in anul 2006 .... Eu singur i-mi fac rau ca multi ma condamna pentru ce zic eu acum pe fata ..

vedem maine seara ce mai povestim .... :D Eu a-s zice multe dar ma "ingrop" singur cu "judecata" asta ca le zic pe bune :wink: .
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de petre iulian »

marussik scrie:Iulica,hai sa bem un sprit ca daca mai stai mult in casa tu spui tot. :lol:
---------

pai spritz beau acum :lol: .Nu zic tot ca membrii clubului stiu ca ce zic eu este adevarat ... :lol:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”