ALCATUIREA ECHIPEI PENTRU CONCURSURI

CEA MAI INTERESANTA SECTIUNE A FORUMULUI - aici pastram topicurile super interesante care au fost arhivate de-a lungul timpului.

Moderatori: Dan Mateianu, Cristi Matei

Încuiat
Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: ALCATUIREA ECHIPEI PENTRU CONCURSURI

Mesaj de gabi1 »

daca vrei intr-adevar sa fi luat in serios , te-ar interesa sa afli de la membrii echipei Green Lake , care intr-adevar este cea mai tactica si unita echipa din Ro , care sunt strategiile de abordare a unui concurs din punct de vedere tactic nu financiar :wink:
Pai daca stai cu kuru pe camasa ca femeia lauza si te gandesti cum sa nu faci fungii "jos" nu ai nici o sansa sa pricepi ca (virgula) cum sta treaba... :lol: :lol:
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
Cristi Y
pescar de competitie
Mesaje: 2597
Membru din: Mar Ian 11, 2005 22:33

Re: ALCATUIREA ECHIPEI PENTRU CONCURSURI

Mesaj de Cristi Y »

popescu59 scrie:Cristi situatia este cu toul alta , te rog mult arata-mi si mie 3-4 echipe care 1 an competitional a avut aceasi componenta la toate concursurile la care au participat ?
Sunt foarte putine echipele astea si de aceea ma tot framinta participatia financiara . Una cind echipa de 3 merge impreuna 2-3-5 ani si alta cind echipa dupa 1-2 concursuri isi schimba componenta si mereu apar alti si alti membri in echipe .

te ajuta real elucidarea acestei tactici ??? sincer sa fiu in 10 ani de competitii nu am avut aceasta problema catusi de putin si chiar in conditiile astea lanseta a mers bine :wink: :wink: :wink:

mi-au iesit cateva concursuri bine :wink: :wink: si cu bani si fara , asa ca sfatul meu , lasa problemele astea pentru emisiuni gen Dan Diaconescu sau Capatos si ascute-ti acele ca vine primavara si incepe treaba , performanta se face pe malul apei nu pe forumuri ca var-tu de la Alba Iulia :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
CAPUL PLECAT SABIA IL TAIE

Avatar utilizator
George-Alexandru
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1705
Membru din: Mie Dec 06, 2006 14:44
Puncte: 0
Localitate: Bucharest

Re: ALCATUIREA ECHIPEI PENTRU CONCURSURI

Mesaj de George-Alexandru »

popescu59 scrie:Iulian
La concursurile fara premii in bani cum procedati ? Costurile cum la impartiti ? S-au se procedeaza la fel indiferent de miza concursurilor ?
Nu am vazut prea multe echipe GL la concursurile fara miza , de ce ? Nu aveti in club incepatori sau este o tactica ?
ti-as multumi enorm de mult daca nu ai mai da curs caterincilor SPARGATORILOR de topicuri si ne-ai da niste sfaturi reale si bune de pus in practica.

Se procedeaza la fel indiferent de miza concursului.Echipele GL participa si la concursurile fara miza cu mai multe echipe pentru ca este un prilej bun pentru a creste si a invata pescarii mai putin experimentati din club.
Pe Greaca ca tot a venit vorba de ea,dupa cum ati observat,participam cu un numar mai mare de echipe pt ca balta in sine raspunde foarte bine la pescuitul curat cu boilies,este o balta care cere munca si efort,pestele raspunde bine la diverse strategii de pescuit si este o balta care se preteaza foarte bine pt a invata tehnici si tactici in regim de concurs.Echipele experimentate se desfac si fiecare pescuieste cu altcineva.
George Alexandru
General Manager 4Carp
Presedinte C.S. Green Lake
ViceCampion National 2014

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: ALCATUIREA ECHIPEI PENTRU CONCURSURI

Mesaj de petre iulian »

popescu59 scrie:Iulian
La concursurile fara premii in bani cum procedati ? Costurile cum la impartiti ? S-au se procedeaza la fel indiferent de miza concursurilor ?
Nu am vazut prea multe echipe GL la concursurile fara miza , de ce ? Nu aveti in club incepatori sau este o tactica ?
ti-as multumi enorm de mult daca nu ai mai da curs caterincilor SPARGATORILOR de topicuri si ne-ai da niste sfaturi reale si bune de pus in practica.
-------
Noi chiar mergem peste tot si nu conteaza miza :wink:
La cupa Aps(2013 in primavara ) editia 9 am fost 7 echipe si la editia 10 (in toamna )am fost 5 echipe .A fost o taxa si ca premii cupe :wink: .
Eu zic ca sunt destule echipe :wink: . Dar pe viitor daca ne mai inmultim o sa fim mai multe :wink:
La aceste concursuri au posibilitatea membrii noi care nu au fost in concursuri sa vada cum este (este primul pas :wink: ). "Veteranii " merg in aceste concursuri cu noii membri intrati in club .
La scurt timp vine concursul intre membrii clubului unde la fel facem echipe mixte "veterani "-membrii noi si unde taxa este 0 . Se formeaza noi echipe si cine este dispus sa mearga la concursuri cu miza mai mare o poate face . Intr-o echipa de doi "veterani" este loc intotdeauna de un membru nou care sa invete . Daca urmareai bine "fenomenul Green Lake " observai ca echipele sunt formate din doi "veterani" si un membru nou ...
Doar cateva exemple de concursuri tari :
-Cupa R.B Moara Vlasiei -George Alexandru-Dan Stoica ("crescut de noi ") + un membru nou Mihai Aldea si in aceas formula au fost si la Corbu
-Cupa Rig Corbu -Petre Iulian -Neacsu Mircea ("crescut de noi ")+ un membru nou -Alex Dragnea si in aceeas formula am fost si la Cupa Iernii :wink:
-Cupa Rig Corbu -George Alexandru-Dan Stoica ("crescut de noi ")+un membru nou-Cristian Stanoi si in aceas formula au fost si la top 10 -Corbu
-Cupa Sulimanu -Neacsu Mircea -Pate Florin +un membru nou Radu Dumitrevici

Sunt doar cateva exemple ....
Se fac echipe numai de veterani daca nu sunt `cereri de catre membrii noi doar

Puteam face echipe numai de veterani dar ne gandim pe viitor si formam noi pescari si asta a fost cerinta membrilor fondatori catre toti membrii clubului :wink: :wink:


ps. intre timp a postat si George dar daca tot am scris ...





.
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
viorel dulamita
pescar de competitie
Mesaje: 1087
Membru din: Joi Noi 20, 2008 20:00
Puncte: 0
Localitate: dej

Re: ALCATUIREA ECHIPEI PENTRU CONCURSURI

Mesaj de viorel dulamita »

Cristi Y scrie:... performanta se face pe malul apei nu pe forumuri...
... :wink: :D ...

Avatar utilizator
popescu59
Pescar de competitie
Mesaje: 2432
Membru din: Joi Noi 10, 2011 9:56
Puncte: 0
Localitate: Buc

Re: ALCATUIREA ECHIPEI PENTRU CONCURSURI

Mesaj de popescu59 »

Pina ajungem pe malul apei e bine sa fim informati sa stim si noi ce si cum trebuie formata o echipa . Tactici si alte discutii s-au tot facut am considerat ca ebine sa stim si despre formarea unei echipe ce implica atragerea in echipa a unui profesionist , cine si cum se iau dec iziile cum se impart costurile aferente si tot ce se poate spune despre o echipa in general. Astept si parerile si sfaturile celor enumerati mai sus asta daca s-au mai trezit din mahmureala.

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: ALCATUIREA ECHIPEI PENTRU CONCURSURI

Mesaj de gabi1 »

popescu59 scrie:Pina ajungem pe malul apei e bine sa fim informati sa stim si noi ce si cum trebuie formata o echipa . Tactici si alte discutii s-au tot facut am considerat ca ebine sa stim si despre formarea unei echipe ce implica atragerea in echipa a unui profesionist , cine si cum se iau dec iziile cum se impart costurile aferente si tot ce se poate spune despre o echipa in general. Astept si parerile si sfaturile celor enumerati mai sus asta daca s-au mai trezit din mahmureala.
Cred ca ai fost plecat de acasa, iti mai pun placa o data ... :lol: :lol:
gabi1 scrie:Hai sa incerc eu trei variante :
1. Cand mergi in familie, cu fiul si prietena stii filmul.
2. Daca te cuplezi cu doi prieteni/amici cu aceeasi calificare platiti si castigati nemteste.
3. Daca te ceri in compania unor pescari consacrati, cu sanse reale la podium atunci trebuie sa sponsorizezi consistent costurile,inveti multe de la ei si trebuie sa intelegi ca nimic nu mai este gratis in ziua de azi. Banii care se castiga se impart, nu-i iei tu pe toti si spui bogda'proste ca nu i-ai pierdut pe toti asa cum se intampla cand participai singur.
Socoteala jidaneasca in avantajul tau. :idea: :wink:
ps.la primele doua variante esti victima sigura, la ultima ai sanse reale, basca ca te si califici..
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
viorel dulamita
pescar de competitie
Mesaje: 1087
Membru din: Joi Noi 20, 2008 20:00
Puncte: 0
Localitate: dej

Re: ALCATUIREA ECHIPEI PENTRU CONCURSURI

Mesaj de viorel dulamita »

...ca sa ai in echipa un profesionist, trebuie sa-l platesti :wink:, ca in orice domeniu stiinta se plateste...exceptie face: parlamentul, camera deputatilor, senatul, unde nu prea e...stiinta :mrgreen:, dar sunt platiti :evil: ...

Avatar utilizator
popescu59
Pescar de competitie
Mesaje: 2432
Membru din: Joi Noi 10, 2011 9:56
Puncte: 0
Localitate: Buc

Re: ALCATUIREA ECHIPEI PENTRU CONCURSURI

Mesaj de popescu59 »

Gabi dupa sfaturile care le dai cred ca participi la multe concursuri , dar sincer nu prea te-am vazut pe teren . Asa ca e mai bine sa ne spuna cei care merg la concursuri in echipe facute la telefon sau pe la cite un pescuit . Aceia ne pot spune cum sta treaba in realitate , cum se iau deciziile si in functie de ce .
Findca la fata locului toata lumea are cite o parere si atunci ne mai lucrind toti 3 in aceea echipa cum se procedeaza ?Una este cind lucrezi in echipa de ceva timp si ai stabilit cine si cum dirijaza si alta este cind trebuie sa ei decizii pe loc.
Cu costurile am lamurit-o ar trebui toata lumea sa plateasca nemteste asta e simplu .

Avatar utilizator
viorel dulamita
pescar de competitie
Mesaje: 1087
Membru din: Joi Noi 20, 2008 20:00
Puncte: 0
Localitate: dej

Re: ALCATUIREA ECHIPEI PENTRU CONCURSURI

Mesaj de viorel dulamita »

...Nae, ca sa-ti faci o imagine cu ceea ce trebuie sa faci intr-un concurs, mergi pe Doripesco si urmareste echipa "nemtzeasca"(atit la propriu cit si la figurat), Marius, Martin&labradoru, sau mai aproape de tine Dan Mitranescu, Paraschiv Emilian, Vasilica Baboieru...crede-ma se merita sa-i urmaresti, dupa care... poti sa participi si la concursuri...

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “ARHIVA FORUM”