Strategie de marketing - Magazinul Big Fish

CEA MAI INTERESANTA SECTIUNE A FORUMULUI - aici pastram topicurile super interesante care au fost arhivate de-a lungul timpului.

Moderatori: Dan Mateianu, Cristi Matei

Încuiat
Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Strategie de marketing - Magazinul Big Fish

Mesaj de gor965 »

Inca o chestie...daca pretul "promotional'', la "reducere", e mai mare decat pretul "normal", cu care se vinde ulterior un produs, abia atunci puteam vorbi de o actiune speculativa... in rest, e comert !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Mircea_ Cojocaru
Mesaje: 115
Membru din: Mar Feb 05, 2013 6:48

Strategie de marketing - Magazinul Big Fish

Mesaj de Mircea_ Cojocaru »

Din punctul meu de vedere sunt 3 metode de a plasa produsul pe piata.
1. Marketing orientat catre produs
Obiectivul comerciantului este sa vanda la cel mai bun raport calitate/ pret
2. Marketing orientat catre client
Obiectivul comerciantului este sa identifice nevoia clientului si sa o satisfaca adaugand valoare (comerciantul intai creaza placinta si dupa aceia o imparte)
3. Marketing orientat pe valori
Obiectivul principal al comerciantului este sa il priveasca pe consumator ca fiinta umana (nu ca o pusculita de bani), comerciantul manifesta compasiune, empatie fata de client si se raporteaza la el ca o fiinta cu minte, trup si suflet, isi bazeaza deciziile pe constiinta (nu pe un castig imediat) priveste raportul parteneriat client ca unul castig/castig.

Eu asta inteleg prin strategie!

Voi cum ati vrea sa fiti tratati?

Sent from my iPad using Tapatalk HD
Ultima oară modificat Mar Mar 12, 2013 21:16 de către Mircea_ Cojocaru, modificat de 2 ori în total.

Mircea_ Cojocaru
Mesaje: 115
Membru din: Mar Feb 05, 2013 6:48

Strategie de marketing - Magazinul Big Fish

Mesaj de Mircea_ Cojocaru »

@ gor965

Inca o data eu sunt convins ca BF este un magazin bun dupa cum am spus si in
e-mail, ii multumesc ca exista!

Eu incerc sa aflu cum vad clienti aceasta abordare, si ma bucura faptul ca sunt pareri impartite "perceptia mai multor persoane cumulate iti prezinta realitatea" eu in loc sa ma supar pe o situatie contextuala si sa spun brandul x e bun sau rau, incerc sa inteleg si opinia celorlalti ca sa imi modelez coportamentul pe viitor.

Tu cum ai vrea sa fi tratat?


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Ultima oară modificat Mar Mar 12, 2013 21:17 de către Mircea_ Cojocaru, modificat 1 dată în total.

valiauto68
Mesaje: 507
Membru din: Dum Feb 13, 2011 13:25
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Strategie de marketing - Magazinul Big Fish

Mesaj de valiauto68 »

popescu59 scrie:Hai sa vorbim direct, tot ce spune magazinul este corect , daca exista o lege in romania care iti da dreptate te rog sa o expui aici sa o putem comenta .
Ai primit exemple concrete ale altora care au patit mult mai rau decit tine .
Probabil ca tu ai vrut sa punctezi faptul ca ai cumparat de la un magazin de TOP si te astepti ca sa mai primesti ceva inapoi .Gresit , gresit.
In momentul cind magazinul avea 2 clienti pe luna cred ca ai fi gasit ceva intelegere mai ales ca ei ar fi stiut ca vor pierde si acel ultim client. Darrrrrrrrrrrr atita timp cit BIGFISH este in topul vinzari indiferent de sezon nu ai cum sa mai primesti ceva inapoi de la ei.Vor pierde 2-3-5 clienti in urma a cea ce ai semnalat tu dar tot in topul vinzarilor vor fi .Sincer imi pare rau de intimplarea ta dar exista o regula clara in comert si foarte foarte adevarata -
Daca nu il pacalesti tu pe client te pacaleste clientul pe tine , asa ca mergem inainte .
Sa ne vedem sanatosi pe balata la pescuit.

Ce prostie de elucubratie de patron de slr..... Nea popescu ai spus ceva de genu " cand ai coada cresti pretu nu?" Asa o sa moara multi buticari!

Magazinul big fish si baietii de acolo sant ok, ca si cei de la total fishing.
Treburile astea nu se discuta pe net!
A mai fost unul care plangea si ii facea cu ou si otet pe net pe cei de la total f si apoi a scris ca si-a rezovat problema direct cu ei!

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Strategie de marketing - Magazinul Big Fish

Mesaj de zfcristian »

Fratilor deja batem gaina cu lantu .
Ti-ai muscat-o si gata, tu sa fii sanatos !
Altii si-au luat case si apartamente in plin boom economic si au rate pe 30 de ani iar acum valoarea imobilelor este la jumatate si nu se mai plang iar noi ce facem aici teoria chibritului pt 2-300 de lei ?!?!?

Magazinul nu a gresit cu nimic, dimpotriva daca erai un asa AMBASADOR cum ai spus al lor atunci urmareai promotiile lor si poate il gaseai la promotie , dar asa sa te trezesti dupa aia ca .......

Nu sunt de acord nici cu atitudinea lui Popescu dar nici sa se pupe clientii in popou doar pentru ca au ei orgolii nu sunt de acord iar textul ala de l-ai trimis catre magazin este de-a dreptul....ieftin ca sa nu zic lingusitor......

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Strategie de marketing - Magazinul Big Fish

Mesaj de miyagi »

Cred ca se face prea mult tapaj pe elementele de marketing si se elimina targetul final, respectiv cifra de afaceri.
Colegul are dreptate in primul rand pentru faptul ca regula de baza, internationala samd e unica: clientul nostru - stapanul nostru, iar in al doilea ca reducerile se fac sezonier. Asta trebuie sa stie oricine. In cazul nostru s-a mentionat ca efectul a fost raportat taman invers. Deci, greseala de marketing ce trebuia remediata. Asta am invatat-o si eu in Germania cand am fost cautat de un magazin de unde imi comandasem un spencer pentru o revenire a produsului si am implementat-o si in tehnicile mele de vanzare.
Nu va mai fie rusine domnilor sa vorbiti ca in fond este vorba despre reglarea pietei, fapt ce implica pe toata lumea si aduce beneficii de ambele parti.
Cu respect.
Urban culture.

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Strategie de marketing - Magazinul Big Fish

Mesaj de gor965 »

Mircea_ Cojocaru scrie:@ gor965

Tu cum ai vrea sa fi tratat?
Eu vreau sa fiu tratat corect ... si ptr. ca traiesc in Romania, inainte sa ma "jegmaneasca" comerciantii, am grija ca alegerea de a scoate banii din buzunar, sa-mi apartina ! In momentul in care am scos banii din buzunar, consider ca produsul merita pretul cerut iar treaba vanzatorului s-a terminat ! Alegerea o faci in functie de nevoile tale , nu in functie de modul de comert pe care-l face un comerciant ! Repet, daca vanzatorul iti ofera la pret redus un produs care in mod normal costa mai putin decat ai platit tu, abia atunci vorbim de o eroare de marketing, sau de un tratament incorect fata de client !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Strategie de marketing - Magazinul Big Fish

Mesaj de eugen dragnea »

Mai bine te duceai si-ti exercitai dreptul de consumator returnand prodsul si-ti alegeai tu ce "mosmoande" vroiai de 300 de ron...la faza asta cu "ambasadorul" nu ai cazut prea bine in fata colegilor de forum...
@Nae
Din cauza "afaceristilor" de genul tau nu ne vrea Europa ...
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Strategie de marketing - Magazinul Big Fish

Mesaj de miyagi »

gor965 scrie:
Mircea_ Cojocaru scrie:@ gor965

Tu cum ai vrea sa fi tratat?
Eu vreau sa fiu tratat corect ... si ptr. ca traiesc in Romania, inainte sa ma "jegmaneasca" comerciantii, am grija ca alegerea de a scoate banii din buzunar, sa-mi apartina ! In momentul in care am scos banii din buzunar, consider ca produsul merita pretul cerut iar treaba vanzatorului s-a terminat ! Alegerea o faci in functie de nevoile tale , nu in functie de modul de comert pe care-l face un comerciant ! Repet, daca vanzatorul iti ofera la pret redus un produs care in mod normal costa mai putin decat ai platit tu, abia atunci vorbim de o eroare de marketing, sau de un tratament incorect fata de client !
Esti partinitor George. Aici este vorba de un comerciant cu monopol pe piata interna. Nu oricine stie sa comande la extern. Plus ca ajungi cu pretul mai sus decat pe piata interna daca-l comanzi afara. Cand esti provider trebuie sa fi foarte atent cu astfel de lucruri si sa promovezi produse nu sa faci afaceri. O spun tot din experienta.
Deci eu zic ca astfel de discutii regleaza piata si fac bine atat cumparatorilor cat si comerciantilor. Bineinteles atata timp cat se discuta despre ele. E un exercitiu.
Urban culture.

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Strategie de marketing - Magazinul Big Fish

Mesaj de gor965 »

cornel.s scrie:..........
Esti partinitor George. Aici este vorba de un comerciant cu monopol pe piata interna...........
Hai mai, fii serios...in anul 2013, mai vorbim de monopol in materie de pescuit ?! Daca ai banii necesari, poti sa iei ce vrei, de unde vrei !

p.s.
de cate ori nu te-ai dus la piata sa faci cumparaturi si dupa cateva zile sa constati ca s-au modificat preturile ?...daca se ieftinesc cartofii si ceapa, te-ai duce vre-oadata la tarabagii sa-ti dea diferenta inapoi ?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “ARHIVA FORUM”