Groaza de viitor...

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Groaza de viitor...

Mesaj de DumiD »

M-am jucat 5 ani world of warcraft, pana sa mi se nasca primul copil. Pentru ca jocul iti permite cu o simpla comanda /played mi-am calculat la acea data cat timp de joc efectiv am avut in cei 5 ani. Rezultatul a fost unul inspaimantator, aveam peste 400 de zile de joc efectiv, in 5 ani petrecusem mai mult de 1 in fata calculatorului jucandu-ma. Cine crede ca jocurile pe pc nu creaza dependenta e naiv.

Avatar utilizator
Neacsu Mircea
Mesaje: 517
Membru din: Joi Mar 24, 2011 19:56

Re: Groaza de viitor...

Mesaj de Neacsu Mircea »

Ca sa intelegem ceva

Vice Campion National 2014

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Groaza de viitor...

Mesaj de Albert »

popescu59 scrie:Nu exista REMEDIU am incercat toate variantele ,
Exista. Se cheama psiholog sau/si psihiatru. E nasol, urat, extrem de greu si dureros dar e singura solutie.
Ia-l frumos de mana si rezolva situatia. O sa te urasca un an , doi sau cat dureaza pana se vindeca dar apoi o sa-ti multumeasca. Pentru ca nu e ca la o raceala: iei o pastila si gata. Tratamentul e mult mai compex si necesita multa rabdare si intelegere.
Treci peste ipocrizia care inca exista in Romania: bolile psihice nu exista. Sunt printre cele mai crunte boli care exista pe lumea asta. Faptul ca mergi sa ceri ajutor specializat nu inseamna ca-ti duci baiatul "la nebuni" ci ca iti pasa de el si sanatatea lui. Daca n-o faci o sa regreti toata viata. Plus ca esti singurul care poate sa-l scape de aceasta boala.
Crede-ma, stiu ce vorbesc.

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Groaza de viitor...

Mesaj de DumiD »

Albert scrie:
popescu59 scrie:Nu exista REMEDIU am incercat toate variantele ,
Exista. Se cheama psiholog sau/si psihiatru. E nasol, urat, extrem de greu si dureros dar e singura solutie.
Ia-l frumos de mana si rezolva situatia. O sa te urasca un an , doi sau cat dureaza pana se vindeca dar apoi o sa-ti multumeasca. Pentru ca nu e ca la o raceala: iei o pastila si gata. Tratamentul e mult mai compex si necesita multa rabdare si intelegere.
Treci peste ipocrizia care inca exista in Romania: bolile psihice nu exista. Sunt printre cele mai crunte boli care exista pe lumea asta. Faptul ca mergi sa ceri ajutor specializat nu inseamna ca-ti duci baiatul "la nebuni" ci ca iti pasa de el si sanatatea lui. Daca n-o faci o sa regreti toata viata. Plus ca esti singurul care poate sa-l scape de aceasta boala.
Crede-ma, stiu ce vorbesc.
Imi cer scuze, copilul lui Popescu are 29 de ani, el nu are nevoie de un psiholog, are nevoie de un par pe spinare si taiatul oricarei alocatii. Ia-i masina, telefonul, calculatorul si lasa-l lefter sa vezi cum isi revizuieste comportamentul. Lasa-l fara bani 3 luni si lipsa unui rahat de joc ca diablo i se va parea cea mai mica dintre problemele lui

Avatar utilizator
robyvan
pescar de competitie
Mesaje: 1842
Membru din: Lun Aug 16, 2010 12:51
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Groaza de viitor...

Mesaj de robyvan »

Albert scrie:
popescu59 scrie:Nu exista REMEDIU am incercat toate variantele ,
Exista. Se cheama psiholog sau/si psihiatru. E nasol, urat, extrem de greu si dureros dar e singura solutie.
Ia-l frumos de mana si rezolva situatia. O sa te urasca un an , doi sau cat dureaza pana se vindeca dar apoi o sa-ti multumeasca. Pentru ca nu e ca la o raceala: iei o pastila si gata. Tratamentul e mult mai compex si necesita multa rabdare si intelegere.
Treci peste ipocrizia care inca exista in Romania: bolile psihice nu exista. Sunt printre cele mai crunte boli care exista pe lumea asta. Faptul ca mergi sa ceri ajutor specializat nu inseamna ca-ti duci baiatul "la nebuni" ci ca iti pasa de el si sanatatea lui. Daca n-o faci o sa regreti toata viata. Plus ca esti singurul care poate sa-l scape de aceasta boala.
Crede-ma, stiu ce vorbesc.
Mare dreptate ai.....
slowly we rot- by Obituary

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Groaza de viitor...

Mesaj de osc1or »

Si pe mine ma prinsese pasiunea WOW cand a aparut. La 4-5 luni dupa ce m-am apucat riscam sa pierd controlul.. imi pierdeam prietenii reali si chiar sotia care deja nu mai tolera nebunia mea.. pur si simplu ma jucam non stop.. eram si in facultate si aveam timp.. Am hotarat e cazul sa ma opresc si m-am oprit, brusc. Am trecut si prin alte pasiuni nebune gen Diablo si Counter Strike dar parca nu faceam asa excese.
Si acum stau foarte mult in fata calculatorului (mai ales cu noua manie, crap-MANIA :P) dar am totusi si viata sociala, familie, copil, prieteni.
Totul trebuie facut calculat, cumpatat, eu cred ca te poti autoeduca daca vrei.
Critic echilibrat

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Groaza de viitor...

Mesaj de ionut72 »

Exista solutii. Bianca mea n-a avut, de exemplu, telefon mobil pana la 16 ani. Scurt pe doi. Iar la calculator/laptop/tableta a avut program fix. Fara discutie! Dependenta de net/jocuri este o "boala" mai grava decat "dependenta" de fumat (stiu ce spun, am fumat 26 de ani, cate 80 de tigari zilnic in zilele bune, in zilele proste atingeam suta). Si se trateaza, odata atins un anumit stadiu al, sa-i zicem, sindromului, sunt perfect de acord cu Albert, cu psiholog si, eventual, psihiatru. Fara prejudecatile obisnuit-tampe care circula in public. Asta pentru cei ce nu sunt inca suficient de maturi sa spuna singuri stop.

P.S. Ma credeti ca am avut momente in care administram 2 firme concomitent si eu ma retrageam strategic in birou pentru o portie de "Heroes 3"? :lol: :lol:

P.S.1 Nae, cazul tau e mult mai simplu: taie-i macaroana (citeste fondurile) cateva luni!
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Groaza de viitor...

Mesaj de gabi1 »

Nae, cazul tau e mult mai simplu: taie-i macaroana (citeste fondurile) cateva luni!
Il poti ajuta si cu un ortoped bun ?? :)
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Groaza de viitor...

Mesaj de ionut72 »

gabi1 scrie:
Nae, cazul tau e mult mai simplu: taie-i macaroana (citeste fondurile) cateva luni!
Il poti ajuta si cu un ortoped bun ?? :)
Pe cine, pe Nae? :)
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Groaza de viitor...

Mesaj de gabi1 »

ionut72 scrie:
gabi1 scrie:
Nae, cazul tau e mult mai simplu: taie-i macaroana (citeste fondurile) cateva luni!
Il poti ajuta si cu un ortoped bun ?? :)
Pe cine, pe Nae? :)
...exact. :wink:
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”