Groaza de viitor...

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18917
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Groaza de viitor...

Mesaj de Vladut Mateianu »

Hert scrie:si eu sunt parinte, al meu are 4 ani jumatate. ma surprindeam uneori ca, din cauza oboselii acumulata in timpul zilei, mi-e mult mai usor sa-l stiu ca sta sa se joace pe tableta. din fericire pentru mine, dar mai ales pentru el, am constientizat greseala pe care am facut-o si am "reparat-o". drept urmare, nu i-am interzis tableta, dar mi-am facut mie teava cu gornete :D si ma jucam singur prin casa... instant a uitat de tableta si am incins afara un adevarat razboi. si da, afara nu era niciun copil, insa cativa erau probabil pe balcoane, pentru ca intr-un sfert de ora aveam destui copii sa ne facem doua echipe :D .
alta data m-am apucat singur sa pictez cu acurelele lui...va invit s-o faceti sa vedeti cat e de relaxant. acelasi efect, s-a alaturat imediat activitatii mele. va dati seama cam cum reactioneaza cand intind echipamentul de pescuit prin casa, asta insemnand ca practic imi organizez un stand de pescuit cu tot ce trebuie: lansete, rod pod, scaun, cort etc...
anul asta am de gand sa-i fac prastie, cart cu rulmenti, sa-l invat frunza, "tara, tara, vrem ostasi" etc. eu asa am rezolvat problema si l-am facut sa fie interesat de activitati in natura: nu i-am interzis tableta, doar i-am dat alternative si provocari.
in concluzie, vina nu este a lor sau a veicinilor care nu-si scot copiii afara la joaca. vina este numai a noastra, a parintilor pentru comportamentul copiilor nostri.
:wink: bravo bogdan, asa trebuie sa procedam toti...cat timp nu este prea tarziu !

PS dar cu oameni maturi care stau non-stop pe facebook , ce facem ? :oops:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Groaza de viitor...

Mesaj de ionut72 »

PS dar cu oameni maturi care stau non-stop pe facebook , ce facem ? :oops:
"Ce facem" in ce sens? Ne-a desemnat cineva pe noi sa avem grija de astia, i-am luat pe buletin, sau cum? Astia platesc costul (costul care, in cazul asta, e nemonetar) sederii lor pe feisbuc.

Sa fie iubiti! Ce ma deranjeaza e ca statu' pretinde de la mine cam 70% (sau si mai bine) din venit, ca sa-i sustina (printe alti paraziti si) p'astia.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Hert
Mesaje: 219
Membru din: Sâm Apr 16, 2011 17:02
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Groaza de viitor...

Mesaj de Hert »

cu astia e mai greu. in primul rand ei trebuie sa constientizeze ca au o problema. de-abia dupa ce vor recunoaste pentru ei insisi ca au un viciu, ca si-au creat o dependenta nociva, de-abia atunci se vor putea face pasi inainte. altfel, toate eforturile celor din afara sunt zadarnice.
dar mai e o problema: suma viciilor trebuie sa ramana constanta! asa ca se pune intrebarea: cu ce inlocuim acest viciu? :D
Bogdan Chiriac

Avatar utilizator
addicted
Mesaje: 813
Membru din: Mie Feb 16, 2011 2:49
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Groaza de viitor...

Mesaj de addicted »

Asta e parerea mea de copil...si mie mi'a placut calculatorul si imi place,dar cand eram mic nu stiam cum sa ies din casa si sa stau mai mult afara si sa vin fleasca de transpirat,plin de noroiu si sa ma joc cu toti catzeii...si mama nu era disperata ca fac pneunonie sau ca ma musca vrun caine...
Da parinti care dtau pe facebook la 30-40 de ani acuma ei au avut copilarie,ai spart geamuri au tras cu prastia in porumbei...si'au trait copilarie dar fin cauza tarii asteia de kkt in care traim si la cate se intampla pe strada sunt multumiti sa aiba niste copii generatia mcdonald buflei si fara o forma care nu stiu ce insemna joaca cu adevarat si de aia sunt mtiti ca ajung niste decteri cu tastatura in brate.
Ps...Eu unu am zis ca atunvi cand o sa am un copil daca nu sta minim 3 ore afara si nu vine cu genunchii si coatele rupte sparg cu bataia.
Nu sunt de acord cu interdictiile gen nu ai voie la calculator , cred ca este mai bine sa'i facem sa inteleaga ca trebuie cate unpic din fiecare ai iesit afara si calculator,la varsta lor este timp pentru toate!

Avatar utilizator
addicted
Mesaje: 813
Membru din: Mie Feb 16, 2011 2:49
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Groaza de viitor...

Mesaj de addicted »

Si paprerea mea vis a vos de parintii caare rup facebook'u le consider frustrari din copilarie ca ei nu au avut.... Si de aia stau...dar copii din ziua de azi au:... Deci nu inteleg de ce parintii nu vor ca si copii lor sa aiba ce povesti copiilor lor..inafara de ce like sau ce headahot am dat eu taticule cand eram mic eheeee ce vremuri

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”