Groaza de viitor...

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Groaza de viitor...

Mesaj de Vladut Mateianu »

Observ cu groaza cum lumea se indreapta catre "sclavia tehnologica", sau mai bine spus catre autodistrugere. Observ saptamanal copii (multi deja supraponderali) care nu au "timp" decat ptr telefon sau laptop.... nu mai exista prieteni reali, ci doar virtuali ! Nu mai exista jocuri, batai cu zapada, seri petrecute pe gard in fata blocului, ci doar mess, facebook sau mesaje... :( Din pacate eu nu pot schimba nimic, si nici nu cred ca poate schimba cineva. Din fericire, am sa mor inainte sa-i vad pe toti viciati.... :D

Si nu vorbesc doar de copii, sunt si oameni maturi (trecuti de 40 de ani) a caror singura preocupare este facebookul sau jocurile pe telefon (sau tableta), fapt ce duce inevitabil la probleme de sanatate , precum si la "drogarea" propriilor copii.... ptr ca da, dependenta de facebook o consider drog. E drept, unul care te omoara lent, dar care iti acapareaza viata treptat.


PS Ca sa nu se inteleaga gresit, jos palaria in fata celor care-si castiga banii necesari familiei din activitati legate de net, ei sunt exact ca muncitorii de pe vremea lui Ceusescu care lucrau in "mediu toxic" si , chiar daca beau zilnic lapte, tot erau contaminati intr-un final...
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

razvan nafornita
Pescar de competitie
Mesaje: 46
Membru din: Joi Sep 05, 2013 11:07

Re: Groaza de viitor...

Mesaj de razvan nafornita »

Vladut Mateianu scrie:Observ cu groaza cum lumea se indreapta catre "sclavia tehnologica", sau mai bine spus catre autodistrugere. Observ saptamanal copii (multi deja supraponderali) care nu au "timp" decat ptr telefon sau laptop.... nu mai exista prieteni reali, ci doar virtuali ! Nu mai exista jocuri, batai cu zapada, seri petrecute pe gard in fata blocului, ci doar mess, facebook sau mesaje... :( Din pacate eu nu pot schimba nimic, si nici nu cred ca poate schimba cineva. Din fericire, am sa mor inainte sa-i vad pe toti viciati.... :D

Si nu vorbesc doar de copii, sunt si oameni maturi (trecuti de 40 de ani) a caror singura preocupare este facebookul sau jocurile pe telefon (sau tableta), fapt ce duce inevitabil la probleme de sanatate , precum si la "drogarea" propriilor copii.... ptr ca da, dependenta de facebook o consider drog. E drept, unul care te omoara lent, dar care iti acapareaza viata treptat.


PS Ca sa nu se inteleaga gresit, jos palaria in fata celor care-si castiga banii necesari familiei din activitati legate de net, ei sunt exact ca muncitorii de pe vremea lui Ceusescu care lucrau in "mediu toxic" si , chiar daca beau zilnic lapte, tot erau contaminati intr-un final...
Sincer nu cred ca vei apuca sa mori pana sa-i vezi pe toti viciati , pentru ca momentul este mult prea aproape . Copiii nostri nu au alternativa . Nu au cu cine socializa daca ies din casa .

razvan nafornita
Pescar de competitie
Mesaje: 46
Membru din: Joi Sep 05, 2013 11:07

Re: Groaza de viitor...

Mesaj de razvan nafornita »

Faptul ca sunt supraponderali consider ca este vina exclusiva a parintilor care nu fac nimic in acest sens . Vad frecvent copii care vin sa faca sport ( inot ) iar la vestiar ordona catre parinti sa-l duca la MC dupa ce termina ora de sport . Si sunt multi . Si chiar nu este vina copiilor care nu-si dau seama la ce fac .

Avatar utilizator
stefanmuraru
pescar de competitie
Mesaje: 1054
Membru din: Lun Dec 28, 2009 9:02
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Groaza de viitor...

Mesaj de stefanmuraru »

Vladut, stii ca eu cu asta ma ocup si pot sa vorbesc din interior.

La fel cum pentru bunicii nostri noi eram altfel, asa si copii nostri sunt altfel pentri parintii nostri. Ma uit la fiul meu, e mort dupa laptop, dupa telefon..tableta..etc dar sa stii ca ii place sa mearga in parc sa se joace, ii place sa meaga in "excursie cu cortul" (asa spune cand merge cu mine la pescuit).

Poate pentru ca nu mergi in parc nu vezi cat de multi copii sunt acolo - vara, in parculetul de langa blocul unde locuim nu mai poti arunca un ac de cat de multi copii sunt, lucru pe care eu nu il stiam pana sa apara kinderii.

Tehnologia are avantajele sale dar genele se mostenesc si iubirea fata de natura se transmite, microbul se transmite si sigur la un moment dat vor cauta "linistea si natura".

Avatar utilizator
sebastian_andone
Mesaje: 786
Membru din: Lun Apr 02, 2012 20:01
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Groaza de viitor...

Mesaj de sebastian_andone »

Stefane...cei din parc sunt mici...nu vezi mai mari de 6 ani decat f rar si atunci cred ca obligati de parinti sau bunici.
Normal ca tehnologia te ajuta...dar ceea ce e prea mult strica. Deja au aparut "boli tehnologice" si are dreptate Vladut...lipseste comunicarea fizica. Totul e virtual...nu e un "suc" e un "buzz" , nu o "strangere de mana" e un "wink"...
De multe ori constientizez ca statul la monitor/concentrarea pe un spatiu asa de mic/gandirea defazata de miscarea fizica - fac rau. La cei mici e dezastru. Caz concret: 5 copii intre 3 -5 ani (deci nu o coincidenta la unul singur) dificultati de vorbire, de concentrare - mers la doctori...ADHD...logopezi...psihologi...nimic. Citeste in treacat cineva despre un studiu recent facut in SUA legat de influenta TV/PC asupra dezoltarii copilului si mai ales asupra dezvoltarii vorbirii...si scoate din programul copiilor TV/Laptop/Tableta - in 2 luni rezultate spectaculoase...
"X13"

Avatar utilizator
popescu59
Pescar de competitie
Mesaje: 2432
Membru din: Joi Noi 10, 2011 9:56
Puncte: 0
Localitate: Buc

Re: Groaza de viitor...

Mesaj de popescu59 »

Stefan cind vorbim de copii te referi cumva de cei pina in 15 ani ?? Acei copii se poate sa mearga in parc sau chestii din astea restul de la 14 ani in sus sunt dependenti de net. Fiul meu are 29 de ani si de 15 ANI da da de 15 ANI este dependent de DIABLO .Am incercat toate metodele existente sa il scap de aceasta boala si nu am reusit nimic . Medici , prieteni , gagici , masini etc nimic nu a mers . Programul fiului meu Edi este urmatorul trezirea la orele 13-14 ziua dupa care trece la calculator si pina la 3-4-5 dimineata joaca DIABLO . Si asta zi de zi an de an de 15 ani . Singura recreere pentru el sunt doar partidele de pescuit .
Asa ca tot cea ce a spus Vladut in acest topic este foarte foarte reeal , copii , tinerii , adultii si batrinii sunt dependenti de net , de aceea se numeste si BOALA SECOLULUI.

Avatar utilizator
Bogdan Corbu
Pescar de competitie
Mesaje: 121
Membru din: Mar Apr 21, 2009 16:59
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Groaza de viitor...

Mesaj de Bogdan Corbu »

popescu59 scrie:Stefan cind vorbim de copii te referi cumva de cei pina in 15 ani ?? Acei copii se poate sa mearga in parc sau chestii din astea restul de la 14 ani in sus sunt dependenti de net. Fiul meu are 29 de ani si de 15 ANI da da de 15 ANI este dependent de DIABLO .Am incercat toate metodele existente sa il scap de aceasta boala si nu am reusit nimic . Medici , prieteni , gagici , masini etc nimic nu a mers . Programul fiului meu Edi este urmatorul trezirea la orele 13-14 ziua dupa care trece la calculator si pina la 3-4-5 dimineata joaca DIABLO . Si asta zi de zi an de an de 15 ani . Singura recreere pentru el sunt doar partidele de pescuit .
Asa ca tot cea ce a spus Vladut in acest topic este foarte foarte reeal , copii , tinerii , adultii si batrinii sunt dependenti de net , de aceea se numeste si BOALA SECOLULUI.

Off topic
Daca de 15 ani nu reuseste sa TERMINE Diablo atunci INTRADEVAR ARE O MARE, MARE PROBLEMA

On topic
Totul depinde de indrumarea parintilor, si aici eu cred ca trebuie mers si insistat(distragerea atentiei) catre alte activitati. Atunci cand parinti nu ii dau atentie, nu vorbeste cu ei, nu raspund, e normal ca si i sa isi canalizeze "interesele" in cu totul alte directii. Este mult mai usor cand atunci cad vi de la munca si copilul vrea sa vorbeasca cu tine, sa ii spui, -Tata, sunt obosit, de ce nu te duci la tine in camera sa te joci!!!!!!! in loc sa ii acorzi 20-30 min si sa va jucati impreuna, sa il asculti
E mult mai usor sa spui ca asta este, asa este in ziua de astazi.

INTREABA-TE de ce a ajuns asa????????
CINE este de vina?????????
CUM se poate remedia???????
Cu respect,
Bogdan Corbu

Avatar utilizator
popescu59
Pescar de competitie
Mesaje: 2432
Membru din: Joi Noi 10, 2011 9:56
Puncte: 0
Localitate: Buc

Re: Groaza de viitor...

Mesaj de popescu59 »

Nu exista REMEDIU am incercat toate variantele , si iti confirm suta la suta ca sunt multi foarte multi in situatia fiului meu . Intradevar totul pleaca de la educatie primita de la parinti aici ai mare dreptate dar uiti ca in ziua de azi toata lumea alearga dupa banul zilnic si foarte putini au sau isi fac timp sa isi indrume copii spre alte activitati. Parinti sunt extrem de multumiti cind isi vad copii la calc stind cuminti si JUCIND jocuri de calc . De aici pleaca dependentea .
Viitorul este foarte sumbru , sunt si exceptii dar majoritatea sunt sau vor deveni dependenti de net.

pilbak levente
Mesaje: 676
Membru din: Mar Sep 21, 2010 20:37
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Groaza de viitor...

Mesaj de pilbak levente »

popescu59 scrie:Nu exista REMEDIU am incercat toate variantele , si iti confirm suta la suta ca sunt multi foarte multi in situatia fiului meu . Intradevar totul pleaca de la educatie primita de la parinti aici ai mare dreptate dar uiti ca in ziua de azi toata lumea alearga dupa banul zilnic si foarte putini au sau isi fac timp sa isi indrume copii spre alte activitati. Parinti sunt extrem de multumiti cind isi vad copii la calc stind cuminti si JUCIND jocuri de calc . De aici pleaca dependentea .
Viitorul este foarte sumbru , sunt si exceptii dar majoritatea sunt sau vor deveni dependenti de net.
Da ia caută-i un loc de muncă si macar în aia 8 ore nu se joaca :d

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Groaza de viitor...

Mesaj de Vladut Mateianu »

Nu este asa. Cunosc oameni maturi(30-50 ani), cu loc de munca, care cum prind momentul cum se joaca pe laptop.... :oops: Apoi, invariabil, se plang ca nu se ajung cu banii acasa.. :oops:

Referitor la copii, corect, cea mai mare vina o au parintii, deoarece, din comoditate, ii trimit la joaca in camera lor, iar ptr ei "joaca" inseamna facebook si alte canale de comunicare VIRTUALA ! Problema este ca la asta sunt asii toti, dar daca ii pui fata-n fata se uita unii la altii ca prostii, nu sunt in stare sa comunice si verbal... :oops:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”