Groaza de viitor...

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

razvan nafornita
Pescar de competitie
Mesaje: 46
Membru din: Joi Sep 05, 2013 11:07

Re: Groaza de viitor...

Mesaj de razvan nafornita »

[/quote] :lol: :lol: :lol: pai ce sa pescuiasca "virtualii" ? :roll: :D

PS in rest, super tare topicul, mai ales nae....care a prezentat realitatea ff bine, in varianta proprie.. :D[/quote]
o sa pescuiasca cu boilies-uri virtuale pe sit-euri gen jocur de pescuit . ro :))))))))))))))))

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Groaza de viitor...

Mesaj de Albert »

popescu59 scrie:ALBERT - esti depasit cu totul la tine este numai si numai invidie , nu numai asupra mea ci a tuturor .
Ce te mai alinti :lol: Sunt convins ca-n lumea ta esti cel putin Nabucodonosor dar nu uita: lumea ta e mica..mica de tot :)
popescu59 scrie:Si nu uitati sfatul meu .......
Mestere, nu mai da sfaturi. Habar nu ai despre nimic. Continua sa te "premiezi". E mai bine sa fii amuzant in loc sa fii penibil.
Asta-i sfatul meu pentru tine.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Groaza de viitor...

Mesaj de ionut72 »

Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
Dan Serban
Pescar de competitie
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Iul 10, 2008 15:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Groaza de viitor...

Mesaj de Dan Serban »

Pescar de rând

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Groaza de viitor...

Mesaj de Claudiu Garlea »

Dan Serban, stiu ca esti stelist. Dar gandeste-te si la conditile Stelei pentru grupele de juniori. Stim cu toti, ca de cand Gigi a "desfintat" intr-un fel grupele de juniori, cam toate facilitatile au fost taiate, iar parintii trebuie sa vina cu bani de acasa pentru a avea acces la facilitati. La talia Stelei, ea trebuie sa riste, nu se stie ce rasare dintr-o grupa de jucatori, un jucator ce poate acoperi si trece pe plus acea grupa la vanzare. Avem exemplul lui Jese de la Real, au platit 100 mil de euro pe Bale, ca sa stea accidentat si Jese sa-i ia fata. Cu 100mil faceau altceva, dar marketing-ul ...

Avatar utilizator
addicted
Mesaje: 813
Membru din: Mie Feb 16, 2011 2:49
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Groaza de viitor...

Mesaj de addicted »

Ma bag si eu in seama aici pentru ca probabil sunt cel mai tanar in acest fenomen al carp fishing`ului,da am 25 de ani si eu m`am jucat pe calculator foarte foarte mult timp...si foarte multe nopti si inca stau si pierd noptile in fata monitorului dar nu am refuzat niciodata o partida de pescuit,un fotbal,o bataie cu zapada,sau orice alta activitate in detrimentul calculatorului....
Da o foarte mare vina o au parintii care sunt multumiti ca ale lor odrasle stau in casa si sunt cuminti nu ies in cluburi,nu se antureaza cu "golanii" dar si cand scapa nu mai stiu ce sa faca.Ce viata de societate are un copil care sta de la 10 ani pe calc....care cand ajunge sa iasa pe strada nu stie cu ce se mananca o vrajeala si il arde toata lumea?
Ii este frica sa iasa in public pentru ca na in spatele monitorului traim ce viata vrem noi...

Si o intrebare pentru toata lumea...De cand nu ati mai auzit un geam sparg la scara blocului de o minge?
De cand nu ati mai calcat pe sute sau chiar mii de cornete trase cu o teava?
De cand nu ati mai auzit Ptiu 1,2,3?
Plus multe altele,copii din ziua de azi nu o sa mai aiba ce povestii inafara de Counter-strike si world of warcraft.

Parinti mei m`au lasat sa ma joc si pe calculator dar daca nu ieseam macar 2-3 ore afara eram certat si am avut calculator de la 6-7 ani nu mai tin minte exact,in vremea aceea nu multi aveau calculator si da eram dat afara la joaca ca sa vad si viata de pe strada si sa stiu cu ce se mananca si aia.

Da este era internetului intelegem cu totii asta pana si babele de 90 de ani au facebook....dar copii nu mai au o julitura in genunchi...ca na la fifa nu iti rupi mana sau spargi capu`.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Groaza de viitor...

Mesaj de Vladut Mateianu »

Bravo Radule... :wink:

Si eu consider ca vina o au parintii, dar ce facem in cazurile in care aceiasi parinti ,de fapt exemplul de urmat ptr copil, sta toata ziua pe facebook sau pe jocuri ? :roll: :oops:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Groaza de viitor...

Mesaj de osc1or »

Vladut Mateianu scrie:Bravo Radule... :wink:

Si eu consider ca vina o au parintii, dar ce facem in cazurile in care aceiasi parinti ,de fapt exemplul de urmat ptr copil, sta toata ziua pe facebook sau pe jocuri ? :roll: :oops:

Eu deja am un copil, care inca este foarte mic, dar am tot discutat cu sotia pe aceasta tema si am ajuns la concluzia ca de la 5-6 ani il vom trimite la sport.
Eu am facut sport de performanta 11 ani. Ai mei erau linistiti ca stiau ca decat sa o ard pe strazi aiurea sunt la antrenament in fiecare seara.
Nici nu conteaza la ce sport, orice sport il ajuta, de preferinta unul de echipa.
Si mai e o problema, cum poti trimite copilul sa se duca sa se joace pe afara cand toti ceilalti copii sunt in casa la PC? Sa se duca sa se joace singur? Normal ca nici el nu vrea asta.

Deci un raspuns ar fi sa indrumati copii catre practicarea unui sport de echipa.
Critic echilibrat

Avatar utilizator
Dan Serban
Pescar de competitie
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Iul 10, 2008 15:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Groaza de viitor...

Mesaj de Dan Serban »

Claudiu Garlea scrie:Dan Serban, stiu ca esti stelist. Dar gandeste-te si la conditile Stelei pentru grupele de juniori. Stim cu toti, ca de cand Gigi a "desfintat" intr-un fel grupele de juniori, cam toate facilitatile au fost taiate, iar parintii trebuie sa vina cu bani de acasa pentru a avea acces la facilitati. La talia Stelei, ea trebuie sa riste, nu se stie ce rasare dintr-o grupa de jucatori, un jucator ce poate acoperi si trece pe plus acea grupa la vanzare. Avem exemplul lui Jese de la Real, au platit 100 mil de euro pe Bale, ca sa stea accidentat si Jese sa-i ia fata. Cu 100mil faceau altceva, dar marketing-ul ...
N-ai inteles nimic.. :D
Pescar de rând

Hert
Mesaje: 219
Membru din: Sâm Apr 16, 2011 17:02
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Groaza de viitor...

Mesaj de Hert »

si eu sunt parinte, al meu are 4 ani jumatate. ma surprindeam uneori ca, din cauza oboselii acumulata in timpul zilei, mi-e mult mai usor sa-l stiu ca sta sa se joace pe tableta. din fericire pentru mine, dar mai ales pentru el, am constientizat greseala pe care am facut-o si am "reparat-o". drept urmare, nu i-am interzis tableta, dar mi-am facut mie teava cu gornete :D si ma jucam singur prin casa... instant a uitat de tableta si am incins afara un adevarat razboi. si da, afara nu era niciun copil, insa cativa erau probabil pe balcoane, pentru ca intr-un sfert de ora aveam destui copii sa ne facem doua echipe :D .
alta data m-am apucat singur sa pictez cu acurelele lui...va invit s-o faceti sa vedeti cat e de relaxant. acelasi efect, s-a alaturat imediat activitatii mele. va dati seama cam cum reactioneaza cand intind echipamentul de pescuit prin casa, asta insemnand ca practic imi organizez un stand de pescuit cu tot ce trebuie: lansete, rod pod, scaun, cort etc...
anul asta am de gand sa-i fac prastie, cart cu rulmenti, sa-l invat frunza, "tara, tara, vrem ostasi" etc. eu asa am rezolvat problema si l-am facut sa fie interesat de activitati in natura: nu i-am interzis tableta, doar i-am dat alternative si provocari.
in concluzie, vina nu este a lor sau a veicinilor care nu-si scot copiii afara la joaca. vina este numai a noastra, a parintilor pentru comportamentul copiilor nostri.
Bogdan Chiriac

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”