Groaza de viitor...

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Groaza de viitor...

Mesaj de gabi1 »

Nae, paraste-i la Mondialu' nu mai sta la vrajeala... :)
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
Decebalus
Pescar de competitie
Mesaje: 461
Membru din: Mie Mar 16, 2011 10:43
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Groaza de viitor...

Mesaj de Decebalus »

popescu59 scrie:(Laudarosenie.Manelism. Taranisme. Tipic.)

Mai Albert stiu de mult ca suferi de invidie , nu este vorba numai de mine la tine toata lumea care este cu ceva peste tine este manelist etc.

Eu am intrat in acest topic si am confirmat tot cea ce a sustinut Vladut , fiindca ma confrunt cu un astfel de caz si nimic mai mult .

Inca nu sa inventat topicul in care sa nu se "regaseasca" Nae :wink:
SpritZCarp

Avatar utilizator
popescu59
Pescar de competitie
Mesaje: 2432
Membru din: Joi Noi 10, 2011 9:56
Puncte: 0
Localitate: Buc

Re: Groaza de viitor...

Mesaj de popescu59 »

Ce va mai place shaorma , mama mama.
Va reclam pe toti la federatie si o sa vedeti voi pe DRACU.

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Groaza de viitor...

Mesaj de gabi1 »

popescu59 scrie:Ce va mai place shaorma , mama mama.
Va reclam pe toti la federatie si o sa vedeti voi pe DRACU.
...si tie ce-ti mi place "la paprika"... :idea: :)
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

danr
Mesaje: 285
Membru din: Mar Ian 11, 2005 17:50
Puncte: 0

Re: Groaza de viitor...

Mesaj de danr »

Vladut Mateianu scrie:Observ cu groaza cum lumea se indreapta catre "sclavia tehnologica", sau mai bine spus catre autodistrugere. Observ saptamanal copii (multi deja supraponderali) care nu au "timp" decat ptr telefon sau laptop.... nu mai exista prieteni reali, ci doar virtuali ! Nu mai exista jocuri, batai cu zapada, seri petrecute pe gard in fata blocului, ci doar mess, facebook sau mesaje... :( Din pacate eu nu pot schimba nimic, si nici nu cred ca poate schimba cineva. Din fericire, am sa mor inainte sa-i vad pe toti viciati.... :D

Si nu vorbesc doar de copii, sunt si oameni maturi (trecuti de 40 de ani) a caror singura preocupare este facebookul sau jocurile pe telefon (sau tableta), fapt ce duce inevitabil la probleme de sanatate , precum si la "drogarea" propriilor copii.... ptr ca da, dependenta de facebook o consider drog. E drept, unul care te omoara lent, dar care iti acapareaza viata treptat.


PS Ca sa nu se inteleaga gresit, jos palaria in fata celor care-si castiga banii necesari familiei din activitati legate de net, ei sunt exact ca muncitorii de pe vremea lui Ceusescu care lucrau in "mediu toxic" si , chiar daca beau zilnic lapte, tot erau contaminati intr-un final...
ma tie ti-e frica ca n-o sa ai pentru cine sa mai produci nada .. :))

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14694
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Groaza de viitor...

Mesaj de gor965 »

Asta e un subiect pe care se scriu carti intregi...degeaba ! Mie m-i se pare cumva o evolutie normala a societatii in sine ... ca mai toate activitatile sociale se muta incet incet in mediul virtual. E drept ca nu poti sa ansamblezi un automobil pe net, dar sa-l proiectezi se poate. Magazinele se muta pe net, televizunile se muta pe net, diverse institutii publice ori private sunt pe net, etc. Legat de cei mici...am si eu unul de 8 ani, care a invatat sa scrie si sa citeasca singur de la 3-4 ani, jucandu-se pe calculator. Scrie pe tastatura mai repede ca mine si mult mai repede decat scrie cu pixul pe foaie , de mana. Per ansamblu e mult mai istet si mai dibaci decat eram eu la varsta lui. Daca ai grija sa controlezi ce anume sa foloseasca de pe net (limitandu-i cumva si timpul dedicat calculatorului) nu vad nici o problema in evolutia lor alaturi de evolutia mediului virtual. La modul in care cresc copii din ziua de azi si la modul in care evolueaza tehnologia si lumea virtuala, nu m-ar surprinde ca tineretul din viitor sa faca faca mult mai multe activitati decat noi, fara sa plece de acasa. Din pacate, in ziua de azi, majoritatea parintilor muncesc nonstop ca sa asigure bugetul necesar traiului de zi cu zi si-atunci ei nu mai pot controla activitatile celor mici. Aici vad eu problema principala in cazul celor care au dependenta de jocurile de pe net. Faptul ca nu au parintii langa ei, ca nu-si permit iesiri in natura sau plecari in concedii, duc la izolarea asta in mediul virtual, in compania jocurilor.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Groaza de viitor...

Mesaj de gabi1 »

in ziua de azi, majoritatea parintilor muncesc nonstop ca sa asigure bugetul necesar traiului de zi cu zi si-atunci ei nu mai pot controla activitatile celor mici.
Aici este beleaua George, multi parinti nu mai au timpul necesar sa controleze anturajul copiilor si multi prefera sa-i stie in casa la calculator, chiar ii incurajeaza, decat sa-i stie prin spatele blocului cu drogati, furaciosi, violangii etc.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Groaza de viitor...

Mesaj de Vladut Mateianu »

danr scrie:
Vladut Mateianu scrie:Observ cu groaza cum lumea se indreapta catre "sclavia tehnologica", sau mai bine spus catre autodistrugere. Observ saptamanal copii (multi deja supraponderali) care nu au "timp" decat ptr telefon sau laptop.... nu mai exista prieteni reali, ci doar virtuali ! Nu mai exista jocuri, batai cu zapada, seri petrecute pe gard in fata blocului, ci doar mess, facebook sau mesaje... :( Din pacate eu nu pot schimba nimic, si nici nu cred ca poate schimba cineva. Din fericire, am sa mor inainte sa-i vad pe toti viciati.... :D

Si nu vorbesc doar de copii, sunt si oameni maturi (trecuti de 40 de ani) a caror singura preocupare este facebookul sau jocurile pe telefon (sau tableta), fapt ce duce inevitabil la probleme de sanatate , precum si la "drogarea" propriilor copii.... ptr ca da, dependenta de facebook o consider drog. E drept, unul care te omoara lent, dar care iti acapareaza viata treptat.


PS Ca sa nu se inteleaga gresit, jos palaria in fata celor care-si castiga banii necesari familiei din activitati legate de net, ei sunt exact ca muncitorii de pe vremea lui Ceusescu care lucrau in "mediu toxic" si , chiar daca beau zilnic lapte, tot erau contaminati intr-un final...
ma tie ti-e frica ca n-o sa ai pentru cine sa mai produci nada .. :))
:lol: :lol: :lol: pai ce sa pescuiasca "virtualii" ? :roll: :D

PS in rest, super tare topicul, mai ales nae....care a prezentat realitatea ff bine, in varianta proprie.. :D
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Groaza de viitor...

Mesaj de Albert »

popescu59 scrie: Mai Albert stiu de mult ca suferi de invidie , nu este vorba numai de mine la tine toata lumea care este cu ceva peste tine este manelist etc.
Stii pã dreq sa te pieptene.(musai tre' sa vorbesc pe limba ta ca altfel esti turc) Altceva nu-ti mai spun ca iar imi umplii MP-ul cu injuraturi. Nu ma deranjeaza da' nu vreau sa te spetesti scriindu-mi. Mai bine fa-te de ras aici, in public.
popescu59 scrie:Eu am intrat in acest topic si am confirmat tot cea ce a sustinut Vladut , fiindca ma confrunt cu un astfel de caz si nimic mai mult .
Ntz. Nu te confrunti cu nimic. Asa ai zis. Musai sa se stie ca tu te pricepi si la asta.Te-am crezut. Apoi ai inceput sa te bati pe burta cu cat de jmekerake esti. Tipic. Nu stau acum sa-ti explic de ce , IAR ti-ai dat cu stangu-n dreptu'. E treaba ta si e greseala mea ca am crezut ca ai habar despre ce vorbesti.
Cand o sa ai un asemenea caz(nu doresc nimanui asa ceva), crede-ma, vei stii. Pana atunci..baga mare.
popescu59 scrie:voi sesiza adminul sa ia masuri impotriva ta :mrgreen: :mrgreen:
Daaaa..ma stiu baietii. Sa zici ca te-am injurat, bine? N-am facut-o da' nu conteaza, tu asa sa spui, da?

@Vladut Mateianu
Da, era un topic promitator. Ce-a ajuns...e alta poveste. De la laudarosenia lu' popete pana la pune paru pa el, fi-iar internetu' si calculatoru' de ras. Glume si glumite pe-un subiect extrem de serios. Asta este, imi pare rau ca am intervenit.

Avatar utilizator
popescu59
Pescar de competitie
Mesaje: 2432
Membru din: Joi Noi 10, 2011 9:56
Puncte: 0
Localitate: Buc

Re: Groaza de viitor...

Mesaj de popescu59 »

ALBERT - esti depasit cu totul la tine este numai si numai invidie , nu numai asupra mea ci a tuturor .
Va confirm ca Vladut stie toata situatia si mai ales stie ca tot ce am relatat aici este foarte real, ma intereseaza foarte putin daca ALBERT crede sau nu .

Si nu uitati sfatul meu COPII PESTE 6 ANISORI daca se poate restrictionat pe cit posibil calculatorul , eu unul sunt un caz fericit al acestui virus dar cunosc destule cazuri dramatice .

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”