Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Mesaj de ionut72 »

cupa mondiala se tinea pe sarulesti fara sa fie necesar plantatul...si veneau pescari din toata lumea, care daca nu prindeau niciun peste, erau tot cu fruntea sus si fara frustrari ca s-a intamplat o data sa nu reuseasca sa traga dr. bradu sau vaci 0.

Clar, pe Sarulesti nu e necesar plantatul, da' pe Tancabesti da, neaparat, cine sustine altceva sustine o "tampenie"! :D
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
iohann
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 3183
Membru din: Dum Noi 01, 2009 11:06
Puncte: 0

Re: Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Mesaj de iohann »

cornelserbu scrie:
iohann scrie:din respectul pt varsta inaintata si faptul ca suntem si amici,ma opresc din discutie cu dumneata :wink: .
sa ne vedem sanatosi la concurs la sarulesti ,singura balta unde plantatul este necesar cu adevarat! :D
nu dragul meu "amic", nu are nicio importanta varsta inaintata si mai ales amicitia aici. singurul lucru pentru care te opresti, este ca-ti lipsesc argumentele.
si ca sa-ti dovedesc, am sa-ti spun ca, cu mult inainte sa te inventezi tu, cupa mondiala se tinea pe sarulesti fara sa fie necesar plantatul...si veneau pescari din toata lumea, care daca nu prindeau niciun peste, erau tot cu fruntea sus si fara frustrari ca s-a intamplat o data sa nu reuseasca sa traga dr. bradu sau vaci 0.
ai inteles total gresit nea Cornele...
nu m-am plans de concurs si nici de rezultat,din contra,am zis ca a fost o reusita d t p d v.am avut si rezultate proaste si din contra, am felicitat de fiecare data castigatorii.nu ma cunosti si e mai bine.argumente am destule,dar nu le mai discut.
si repet:NU MA INTERESEAZA DACA AM DERANJAT PE CINEVA SI NICI PARERILE ALTORA.

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Mesaj de cornelserbu »

ionut72 scrie:Clar, pe Sarulesti nu e necesar plantatul, da' pe Tancabesti da, neaparat, cine sustine altceva sustine o "tampenie"! :D
degeaba incerci sa fii ironic, nu-ti iese, fiindca ti-e foarte greu sa intelegi o parere obiectiva. eu personal sustin ca pe orice balta se poate pescui atat plantat cat si aruncat din mana. sunt doua metode de pescuit total diferite si, poate nu-ti vine sa crezi, dar de multe ori e mai dificil la plantat si chiar munca mai multa...depinde de ce vrea pescarul de la partida sau concursul de pescuit.
spune-mi ca macar acum te-ai prins, sa ma pot linisti :D
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Mesaj de cornelserbu »

@ iohann
sa fii sanatos...poate vom avea timp sa ne cunoastem mai bine, depinde probabil numai de varsta mea inaintata... :lol: :lol: :lol:
ne vedem la sarulesti...sa vezi ce-ti fac acolo :D
apropo, de ce crezi ca e mai bine ca nu te cunosc destul...nu cumva ???...nu, nu vreau sa cred !
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Mesaj de ionut72 »

cornelserbu scrie:
ionut72 scrie:Clar, pe Sarulesti nu e necesar plantatul, da' pe Tancabesti da, neaparat, cine sustine altceva sustine o "tampenie"! :D
degeaba incerci sa fii ironic, nu-ti iese, fiindca ti-e foarte greu sa intelegi o parere obiectiva. eu personal sustin ca pe orice balta se poate pescui atat plantat cat si aruncat din mana. sunt doua metode de pescuit total diferite si, poate nu-ti vine sa crezi, dar de multe ori e mai dificil la plantat si chiar munca mai multa...depinde de ce vrea pescarul de la partida sau concursul de pescuit.
spune-mi ca macar acum te-ai prins, sa ma pot linisti :D

Las-o jos ca te-ncurcasi, degeaba incerci "s-o dai de dupa visin"! : :D


"personal sustin ca pe orice balta se poate pescui atat plantat cat si aruncat din mana"

Primo, ce-ar fi ca altcineva sa considere ca asta e o tampenie si, secundo, ca fraza e un truism pe care nu l-a contestat nimeni, dar nu asta era subiectul discutiei. Altfel, nelinistea ta ma ... lasa rece!

Inchei aici deoarece maieutica presupune un partener pe masura. Cand insa acesta aduce singur in discutie argumente care-i contrazic propriile afirmatii anterioare, orice incercare de dialog devine caduca.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Mesaj de cornelserbu »

ionut72 scrie:
cornelserbu scrie:
ionut72 scrie:Clar, pe Sarulesti nu e necesar plantatul, da' pe Tancabesti da, neaparat, cine sustine altceva sustine o "tampenie"! :D
degeaba incerci sa fii ironic, nu-ti iese, fiindca ti-e foarte greu sa intelegi o parere obiectiva. eu personal sustin ca pe orice balta se poate pescui atat plantat cat si aruncat din mana. sunt doua metode de pescuit total diferite si, poate nu-ti vine sa crezi, dar de multe ori e mai dificil la plantat si chiar munca mai multa...depinde de ce vrea pescarul de la partida sau concursul de pescuit.
spune-mi ca macar acum te-ai prins, sa ma pot linisti :D

Las-o jos ca te-ncurcasi, degeaba incerci "s-o dai de dupa visin"! : :D


"personal sustin ca pe orice balta se poate pescui atat plantat cat si aruncat din mana"

Primo, ce-ar fi ca altcineva sa considere ca asta e o tampenie si, secundo, ca fraza e un truism pe care nu l-a contestat nimeni, dar nu asta era subiectul discutiei. Altfel, nelinistea ta ma ... lasa rece!

Inchei aici deoarece maieutica presupune un partener pe masura. Cand insa acesta aduce singur in discutie argumente care-i contrazic propriile afirmatii anterioare, orice incercare de dialog devine caduca.
pacat, devenisei simpatic, dar ai dat cu oistea-n gard incercand sa pari mai destept decat esti.
...si lasa dex-ul din mana cand scri pe forum caci s-ar putea sa dai chix cand te astepti mai putin, cultivatule :mrgreen: :lol: :mrgreen:
dl. maieutica caduc, sau cum te-o fi chemand, ce ai zice de o intrecere la pescuit cu un partener ce sigur nu ti-e pe masura ?!?
Cornel Serbu
Friends Carp Team

valiauto68
Mesaje: 507
Membru din: Dum Feb 13, 2011 13:25
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Mesaj de valiauto68 »

cornelserbu scrie: si ca sa-ti dovedesc, am sa-ti spun ca, cu mult inainte sa te inventezi tu, cupa mondiala se tinea pe sarulesti fara sa fie necesar plantatul...si veneau pescari din toata lumea, care daca nu prindeau niciun peste, erau tot cu fruntea sus si fara frustrari ca s-a intamplat o data sa nu reuseasca sa traga dr. bradu sau vaci 0.
Eu nu vorbeam de faptul ca vezi doamne am avut partida fara trasatura, dar cand vecinul meu hranea pestele la 250 metrii din 15 in 15 minut, ii dadea mancare ca la cantina, cum dracu sa il mai aduc eu pe vad la 70 metrii? Sa fi fost nada de vina? O sa ma mai gandesc la asta? Sau poate mi-am ales eu locul gresit si trebuia sa intreb cu 2sapt inainte ce stil de pescuit adopta colegii de stand?

Sau poate cand am pescuit pe p1 si de pe ponton 2 se faceau aceleasi ture catre plaur?

Tare mi-asi dori sa fim vecini de standuri si sa fac si eu butina balaceala cu barca...pe valuri... Sa vedem dupa aia frustrare


@ iohan : pai ce are cineva curaj sa iti spuna tie ca ai deranjat? Tu care ai ridicat la meet carp cel mai frumos trofeu al anului? Si mai mergi si la sala :)

@master carp. In primul rand nu m-am inscris si nici nu am participat la concursul organizat de dan city center
Cand o sa am echipa si banii necesari o sa ma inscriu la ce concurs imi place.

Sa imi spui si mie daca ai pescuii pe ponton zero si eu pe rapa asi planta la nasul matale ti-ar conveni?

Sau sa stai pe ponton 1 si eu de pe nae sa ma intind cu 8 bete pe tot plaurul din fata si altul de pe ponton 2 sa iti ia fata la celalalt plaur? Tu unde ai mai planta? Incrucisat?

Hai ca de data asta chiar am "dat-o in barci " cu topicul...of topic

Oare dupa plantat ce mai urmeaza? Camere video sa stim exact ce face pestele, apoi niste plase stanga dreapta sa stea frumusel sa il prindem noi nu?
Ca doar pescuim sportiv si avem mila de peste!

Apropo oare daca nu mai merge asa bine pestele cand se va organiza si concursul cu nada vie la carlig?
Ultima oară modificat Mie Oct 24, 2012 20:11 de către valiauto68, modificat 1 dată în total.

valiauto68
Mesaje: 507
Membru din: Dum Feb 13, 2011 13:25
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Mesaj de valiauto68 »

:idea:

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Mesaj de cornelserbu »

valiauto68 scrie:
cornelserbu scrie: si ca sa-ti dovedesc, am sa-ti spun ca, cu mult inainte sa te inventezi tu, cupa mondiala se tinea pe sarulesti fara sa fie necesar plantatul...si veneau pescari din toata lumea, care daca nu prindeau niciun peste, erau tot cu fruntea sus si fara frustrari ca s-a intamplat o data sa nu reuseasca sa traga dr. bradu sau vaci 0.
Eu nu vorbeam de faptul ca vezi doamne am avut partida fara trasatura, dar cand vecinul meu hranea pestele la 250 metrii din 15 in 15 minut, ii dadea mancare ca la cantina, cum dracu sa il mai aduc eu pe vad la 70 metrii? Sa fi fost nada de vina? O sa ma mai gandesc la asta? Sau poate mi-am ales eu locul gresit si trebuia sa intreb cu 2sapt inainte ce stil de pescuit adopta colegii de stand?

Sau poate cand am pescuit pe p1 si de pe ponton 2 se faceau aceleasi ture catre plaur?

Tare mi-asi dori sa fim vecini de standuri si sa fac si eu butina balaceala cu barca...pe valuri... Sa vedem dupa aia frustrare


@ iohan : pai ce are cineva curaj sa iti spuna tie ca ai deranjat? Tu care ai ridicat la meet carp cel mai frumos trofeu al anului? Si mai mergi si la sala :)

@master carp. In primul rand nu m-am inscris si nici nu am participat la concursul organizat de dan city center
Cand o sa am echipa si banii necesari o sa ma inscriu la ce concurs imi place.

Sa imi spui si mie daca ai pescuii pe ponton zero si eu pe rapa asi planta la nasul matale ti-ar conveni?

Sau sa stai pe ponton 1 si eu de pe nae sa ma intind cu 8 bete pe tot plaurul din fata si altul de pe ponton 2 sa iti ia fata la celalalt plaur? Tu unde ai mai planta? Incrucisat?

Hai ca de data asta chiar am "dat-o in barci " cu topicul...of topic

Oare dupa plantat ce mai urmeaza? Camere video sa stim exact ce face pestele, apoi niste plase stanga dreapta sa stea frumusel sa il prindem noi nu?
Ca doar pescuim sportiv si avem mila de peste!

Apropo oare daca nu mai merge asa bine pestele cand se va organiza si concursul cu nada vie la carlig?
cel mai frumos trofeu al anului l-au ridicat baietii de la brasov la cm
in rest, ce pot sa-ti spun, e greu intr-adevar, dar exista alternative, ori plantezi si tu la 250 de metri, ori te duci pe o balta unde administratia inerzice plantatul.
aia cu pontonul 1 mi se pare nesimtire si parca nu-mi vine sa cred ca se intampla asa ceva la vlad pe balta ?!?
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Pescuitul plantat "strica" balta pentru ceilalti?

Mesaj de Andrei I »

Pescuitul nu mai e ce-a fost, crapul de Tancabesti s-a "culturalizat" si nu mai pune botu' nici la plantat si .... "ursul" s-a trezit din hibernare toamna :D

Unde ai fost Nea Cornel toata vara?? eu de ciuda ca matale nu esti nici nu am mai intrat pe forum :)
Milionar excentric

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”