Din concursuri adunate !

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Shimano Ci4 XTB vs BBLC XTA CI4

Mesaj de petre iulian »

Zarel scrie:
petre iulian scrie:
Zarel scrie:Dacă m-a intrebi pe mine , diferența majora este la baitrunner.
Eu m-am acomodat repede cu baitrunner spool. Ba mai mult , in prezent , indiferent de mulineta cu care pescuiesc, intep cu mâna pe tambur .
Pana in prezent nu am găsit nici-un defect la XTB.
------------

daca esti deja in drill si-ti trage la alta cum intepi ? :D
La fel.
Mâna de pe lanseta întinde un deget /doua pe tambur .
Acum am înțeles de ce Alex Postelnicu refuza cu desăvârșire sa folosească BR Spool.
Tu dai tonul ?
---------------

Am facut o demostratie live intre mulineta cu bait si fara si am demostrat ca cele cu bait sunt mai bune in situatiile in care pescuiesti singur si-ti trage la 2-3 lansete deodata :wink:

Cine merge la Doripesco stie ce zic ....mai ales la individual

Am mai facut o demostratie live intre o mulineta cu recuperare mare (BBRL-C) si unu cu recupeare mica (Basia) si-au ramas multi surprinsi cat timp pierd cu recuperarea monturii din apa ....Pana schimba unul cu Basia 4 lansete eu cu BBRLC-UL deja am timp sa fac si-un dril :wink:

Par lucruri minore dar adunate intr-un concurs de 3 zile(72 ore ) se aduna, ca eu practic pescuiesc ore in plus fata de altul care pierde timp din mai multe cauze si una este recuperarea mulinetei .

Sunt multe chestii pe care-i invat pe membrii clubului :wink: La concurs trebuie sa-ti calculezi bine miscarile :wink:

Daca `observi stilul "Green Lake" o sa vezi ca toate echipele au standul asejat la fel ,toti pescuiesc cu doua sky-poduri (buz-bari de 3 )cu cate 2 lansete pe fiecare , o anume distante intre sky-uri ,o distanta anume intre cortul unde stam de `paza la lansete ,sunt multe de enumerat .Toate astea sunt pt. o cat mai buna organizare a standului pentru ca am demostrat ca 2-3 metrii in plus la orice echipament pozitionat aiurea ,inseamna defapt sute de metrii in plus si iar pierdem timp + oboseala in plus aiurea :wink:

eu sunt "bolnav" pe organizare si-am molipsit multi membrii ai clubului .....e vorba de experienta si daca nici eu nu am dupa peste 100 de concursuri .....

Pescuitul de `placere nu are nici o treaba cu cel de competitie asa ca ce zic eu se aplica la cel de competitie :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
Cristian Mitroi
Mesaje: 173
Membru din: Mar Dec 10, 2013 23:13
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Shimano Ci4 XTB vs BBLC XTA CI4

Mesaj de Cristian Mitroi »

petre iulian scrie:
Zarel scrie:
petre iulian scrie:
Zarel scrie:Dacă m-a intrebi pe mine , diferența majora este la baitrunner.
Eu m-am acomodat repede cu baitrunner spool. Ba mai mult , in prezent , indiferent de mulineta cu care pescuiesc, intep cu mâna pe tambur .
Pana in prezent nu am găsit nici-un defect la XTB.
------------

daca esti deja in drill si-ti trage la alta cum intepi ? :D
La fel.
Mâna de pe lanseta întinde un deget /doua pe tambur .
Acum am înțeles de ce Alex Postelnicu refuza cu desăvârșire sa folosească BR Spool.
Tu dai tonul ?
---------------

Am facut o demostratie live intre mulineta cu bait si fara si am demostrat ca cele cu bait sunt mai bune in situatiile in care pescuiesti singur si-ti trage la 2-3 lansete deodata :wink:

Cine merge la Doripesco stie ce zic ....mai ales la individual

Am mai facut o demostratie live intre o mulineta cu recuperare mare (BBRL-C) si unu cu recupeare mica (Basia) si-au ramas multi surprinsi cat timp pierd cu recuperarea monturii din apa ....Pana schimba unul cu Basia 4 lansete eu cu BBRLC-UL deja am timp sa fac si-un dril :wink:

Par lucruri minore dar adunate intr-un concurs de 3 zile(72 ore ) se aduna, ca eu practic pescuiesc ore in plus fata de altul care pierde timp din mai multe cauze si una este recuperarea mulinetei .

Sunt multe chestii pe care-i invat pe membrii clubului :wink: La concurs trebuie sa-ti calculezi bine miscarile :wink:

Daca `observi stilul "Green Lake" o sa vezi ca toate echipele au standul asejat la fel ,toti pescuiesc cu doua sky-poduri (buz-bari de 3 )cu cate 2 lansete pe fiecare , o anume distante intre sky-uri ,o distanta anume intre cortul unde stam de `paza la lansete ,sunt multe de enumerat .Toate astea sunt pt. o cat mai buna organizare a standului pentru ca am demostrat ca 2-3 metrii in plus la orice echipament pozitionat aiurea ,inseamna defapt sute de metrii in plus si iar pierdem timp + oboseala in plus aiurea :wink:

eu sunt "bolnav" pe organizare si-am molipsit multi membrii ai clubului .....e vorba de experienta si daca nici eu nu am dupa peste 100 de concursuri .....

Pescuitul de `placere nu are nici o treaba cu cel de competitie asa ca ce zic eu se aplica la cel de competitie :wink:
Nu contest.Aștept o demonstrație .
Sunt ferm convins ca nu faci nimic fără un program bine definit si o organizare in amănunt . Am simțit-o pe pielea mea .
Succes!



Sent from my iPhone using Tapatalk

Avatar utilizator
Ungureanu Bogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2792
Membru din: Joi Oct 29, 2009 15:09
Puncte: 0
Localitate: PITESTI

Re: Shimano Ci4 XTB vs BBLC XTA CI4

Mesaj de Ungureanu Bogdan »

Da Iulica, ai dreptate dar si 520 gr ale Basiei, cantaresc cat 2 driluri de-ale tale...
Dupa 72 ore individual....cu 3 mulinete br...
catch&release

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Din concursuri adunate !

Mesaj de petre iulian »

Ungureanu Bogdan scrie:Da Iulica, ai dreptate dar si 520 gr ale Basiei, cantaresc cat 2 driluri de-ale tale...
Dupa 72 ore individual....cu 3 mulinete br...
-----------

conteaza mai mult viteza decat oboseala acumulata ca ai mulineta mai grea .Acum depinde si de conditia fizica ca eu daca merg la minim 20 concursul pe an am alta conditie fizica/psihica decat unul care merge la 2-3 + ca din experienta acumulata stiu cum sa-mi dozez forta ....

Se poate totusi ca mulinetele sa te ajute ca greutate in aceasta situatie care o s-o povestesc dar sincer nu prea cred ca-i ajuta .... pentru ca dupa programul "meu" nu las mai mult de jumatate de ora o montura in apa daca nu trage (ma refer la concursuri pe cantitate) si daca ai recuperarea mica inseamna ca stai mai mult cu batul in mana si obosesti mai mult :wink:


La concursul cupa Toamnei -Hermes Peris am pescuit doua echipe Geen Lake una langa alta 72 ore/aceeas nada /aceleas monturi /aceias strategie . Dupa 24 ore eram aproape egal la cantitatea prinsa ,dupa 48 ore avea echipa cealalta avans in jur de 90 kg dar la final am avut noi avans 20 kg .

Ce s-a intamplat defapt ?

Echipa cealalta a terminat resursele de energie in ultimle 24 ore si nu a mai avut puterea sa pescuiasca la distanta la care trebuia si noi i-am suflat pestele din fata ... :wink: Au fortat 48 ore si pe final au capitulat . Noi "lupi batrani" (eu cu George ) am mers constant si abia pe final am accelerat :wink: .

Eu sincer i-am avertizat ca nu au un program ok de odihna si pe final o sa capituleze dar nu m-au bagat in seama .... Si uite asa noi de pe locul 4 in ultima sera am terminat pe locul 2 si ei dupa locul 1 si 2 au teminat pe 3 cu emotii ca puteau trece pe 4 :wink: . Greseala lor a fost ca numai o singura persoana putea sa ajunga la distanta de 160 metrii si tot aceeas persoana nadea ,se baga la dril ,etc in loc sa-si odihneasca bratul :wink:

La noi in echipa, eu eram tunarul care lansa contant la distanta ceruta dar alceva nu faceam ....Lansam si atat :wink: In cazul in care dormeam ,intra pe postul de `tunar George si tot asa . In echipa celalta aveau un singur `tunar si cum nu a stiut sa-si dozeze energia , a tras toata echipa in jos :wink:


ps. la noi in echipa aveam un baiat in echipa (al 3-lea)care nu facea drill,nu arunca lanseta ,nu nadea din cobra ...doar pregatea rezervele ,baga minciogul la pesti si baga pestele in saci ...In concluzie trebuia sa ne fie mai greu noua dar cu un program bine stabilit am facut fata cu brio :D

hai ca am facut praff topicul asta :lol: Ne putem muta la discutii daca vreti sa povestim :wink: Am o gramada de povestit din ce-am patit eu :wink: .... si cu bune si cu rele/greseli facute
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
Ungureanu Bogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2792
Membru din: Joi Oct 29, 2009 15:09
Puncte: 0
Localitate: PITESTI

Re: Shimano Ci4 XTB vs BBLC XTA CI4

Mesaj de Ungureanu Bogdan »

Stiu toate aspectele astea, le am patit pe pielea mea.. :)
catch&release

viorel doloc
pescar de competitie
Mesaje: 1327
Membru din: Mar Iun 26, 2007 20:59
Puncte: 0
Localitate: SIBIU

Re: Shimano Ci4 XTB vs BBLC XTA CI4

Mesaj de viorel doloc »

Asa este...am patit-o si eu pe Doripesco, unde eram singurul aruncator din echipa si dupa primul cantar cand eram pe locul I, le-am spus colegilor sa-si faca poza cu clasamentul...a urmat, cum era si firesc, o cadere constanta...
Hai Iulica deschide un subiect pe tema asta...multi vor/vom avea de invatat!!!
Scuze de off topic!
Carp Passion

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Shimano Ci4 XTB vs BBLC XTA CI4

Mesaj de petre iulian »

hai ca zic si una "invers"

Anul trecut (2015) ne inscriem la un concurs (Eu -George si Ghita Adrian -3 veterani :lol: )numit "cupa internationala de boilies -Makonca -Ungaria .

Nu prea aveam informatii de balta dar noi "smecheri" nici nu interesa . Mergem pe premiza suntem buni ,avem nada de calitate si multa (Magnum -4Carp produsa de noi ) ,suntem beton pe echipament ,strategie .... :D :D

Dupa 11 ore ajungem pe balta si dupa extragerea locului asezam noi tabara cum stiam noi ca-i mai bine :lol: . Cort la 2 metrii de lansete ca sa stam langa ele ,cort de dormit la 25 metrii ca sa ne odihnim bine ,12 rezerve puse pe 3 sky-poduri fox , doua sky-iuri pentru cele 4 lansete ,doua cadite pentru primirea pestilor (stanga-dreapta ) ,40 de saci de pastrare ,6 mincioage :lol: :lol: si multe altele la o scara mare . Noi stiam ca se castiga cu peste o tona de peste si eram pregatiti de ciortan-viteza cu gandul ca Tata Nitu castigase cu 1,4 tone .Ne uitam uimiti la vecinii stanga-dreapta ca aveau cortul departe de lansete ,doar 3-4 lansete de rezerva ,o singura cadita ,doar 2 mincioage si ne frecam pe maini de bucurie ca suntem langa niste incepatori si le dam de sar din bocanci :lol: . Incepe concursul si aruncam 4 lansete si dupa o juma de ora scoatem un crap de 11 kg si unul de 13 :shock: . Noi credeam ca se prinde ciortan . Mai scoatem un crap depeste 10 kg si vazand ca vecinii nadesc incepem si noi asaltul .Vecinii(stanga-dreapta) erau din tara gazda si culmea ca erau echipe Makonka . Eram cu ochii pe ei si urmaream ce fac si faceam si noi :lol: . Nadim in jur de 200 de bukgari din pasta de boilies umpluti cu bile sparte ,nadim 3-4 ore in continuu la 2-3 cobre bile solubile si tari si ne punem pe asteptat gandind ca peste mult = multa nada . Stam noi si asteptam o ora .trei ore ,sase ore si nici un tac :oops: Vecinii nadeau in continuu dar ei tot prindeau .... Stam asteptam si pe seara ne decidem sa nadim greu asa ca am mai aruncat inca vre-o 300 de bulgari de pasta cu bile :lol: :lol: . Se face noapte si tot auzeam cobrele de la vecini asa ca nu ne lasam mai prejos si nadim din cobra cu randul cateva ore sa le aratam ca nu suntem niste amarati cu cateva kg de boiliesuri la noi . In fiecarenoapte aveau acelas obicei si anume sa nadeasca seara dupa ce se intuneca si pana dimineata sa doarma "cu paie pe ei " Noi stateam ca fraierii cate 2 pe lansete ,schimbam ,nadeam ne agitam si ei aveau 5-6 trasaturi pe noapte din care faceau 60-70 kg pe noapte si noi nimic .Sa nu o mai lungesc atat ,se intampla ceva ciudat ca noi cu cat nadeam mai mult cu atat prindeam mai putin si vecinii nostrii cu cat nadeau mai mult prindeau mai mult ....Nu concepeam ca boiliesurile Magnum care la noi faceau ravagii pe toate baltile noastre , aici speriau/alungau pestii. Abia dupa 3 zile de pescuit din cele 5 cat tinea concursul am realizat ca boiliesurile noastre nu erau pe placul crapilor de acolo . Aud fel de fel de aberatii ca nu conteaza boiliesul pe o balta bine populata dar daca erau in locul meu vedeam ca nu-i chiar asa . Am fost adevarat umilit de vecinii mei :oops: vedeam in stanga cum le trage la cate doua deodata , urma o pauza mica si vedeam cum le trage si celor din drapta ..... La noi oca . Vecinii din stanga au terminat cu 600 si ceva de kg , cei din dreapta cu 800 kg si noi cu 150 kg si asta ca in ultimele 2 zile am schimbat strategia . Dupa 3 zile am inceput sa pescuim la ciupeala si lansam cat puteam de tare peste patul buclucas facut de noi . Culmea ca nu prindeam decat la bile tari de 14 -belachan dar numai cu un meltex atasat cu 2-3 bile de acelas fel dar de diametrul 16 mm. dar cum nu am avut decat 2 borcane la noi le-am terminat repede si la alceva nu am mai reusit sa prindem ....Ca sa va dati seama de marimea pestilor pot sa spun ca locul 1 a castigat cu peste o tona de peste cu o medie de aproape 10 kg ...pesti nu ciortani cum credeam noi :lol: Majoritatea pestilor prinsi in zona noastra erau intre 8 si 15 kg cu mici exceptii /pesti de 22 -25 kg

Anul asta sunt chitit sa merg din nou la Makonca ca am o polita de platit .....Abia la final am realizat dupa catva informatii primite la premiere ca pestii sunt furajati cu pelete de peste deci trebuie o bila cu multa faina de peste , nu ai ce cauta acolo cu arome de fructe si multe alte informatii pe care noi le-am considerat monore ca doar suntem smecheri :lol:

o mare palma am primit in Ungaria dar nu ma las ....

Si uite asa anul asta scoatem o gama noua de nada numita Royal special pentru aceste situatii :wink: Boilies cu multa faina de peste, peste 40 % din 4 fainuri de peste si cu o aroma de carne si una foarte stearsa de fructa + cateva imbunatatiri la partea lichida :wink: ... Deocamdata este doar in test aceasta noua gama si nu se vinde :wink: dar o sa auziti de aceste bile :wink:

nu am mai corectat si sper sa intelegeti :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
Bogdan Zaharia
Moderator
Mesaje: 5363
Membru din: Dum Oct 03, 2010 21:54
Puncte: 0
Localitate: IASI
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de Bogdan Zaharia »

Multumesc pentru postari Iulian Petre ;)
Lucruri pozitive care nu ar trebui sa se piarda prin randuri interminabile de polemici si certuri
ImagineImagine
BÂZ

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de petre iulian »

inca una in seara asta ........


anul trecut (2015) decid cu 2 zile inainte sa ma inscriu/platesc un loc scos la vanzare pe ultima suta de metrii la un concurs organizat pe Magura 9 -numit parca top snap 5 . Ajung pe balta total nepregatit cu nici un carlig legat ,fir schimbat etc -diverse chestii care le pregatesti dinainte . Coechipierul meu George in noaptea aia facuse febra mare asa ca raman singur cuc pe un ponton sa pescuiesc singur :oops: . Incepe concursul dar numai pentru vecinii mei ca eu trebuia sa leg carlige si sa fac monturi . Dupa o ora de la startul concursului in sfarsit am aruncat si eu 2 lansete si dupa inca o ora inca doua . De rezerve ca sa zic ca am avut fix 1 . Ma uitam stanga-dreapta ca erau cate 3 in echipa ,rezerve ,totul pregatit si eu abia reusisem sa arunc cateva lansete .Afara ploua si eu stateam de unul singur in cabana si ma rugam sa se opreasca ploaiea sa ma pot misca mai in voie sa pot aranja standul .Am plecat din prima pe o strategie clara tinand cont ca sunt singur si anume ca nu schimb lansetele la mai putin de 6 ore orice s-ar intampla .Puneam ceasul sa sune la 6 ore ,schimbam lansetele si ma bagam la somn si uite asa am pescuit pana la final . Auzisem ca pontonul meu parca 10 nu prea este bun si nu ma agitam degeaba si asteptam finalul .Si uite asa la final am terminat pe locul 1 + cel mai mare peste prins in concurs (in jur de 16 kg )pana la urma cu o strategie pe care nu am schimbat-o de loc . In ultima noapte am cerut ajutor si George a revenit pe balta ....simteam ca se poate si asa a fost . In ultima noapte am facut "diferenta" .

Acum ma intrebati ce puteam avea eu in plus fata de altii ca toti pescuiam langa sarma ?..... Eu cred ca , calmul si abordarea corecta a fost tot spilul + o nada si o nadire facuta cu cap .

Nadirea cheia succesului ?

Am observat ca este gresit sa nadesti in linie adica in `linie cu malul alaturat . Cea ma eficace nadire se face in forma de T . Daca nadesti stanga-dreapta prea mult ai sansa ca sa faci in fata ta doar o zona in care tranziteaza pestele si trece prin fata ta mergand dupa nada si se duce mai departe pe nada la vecini . :wink: Daca stati si observati cu atentie cum nadesc toti vedeti ca toti nadesc langa malul alaturat cam tot standul :oops: Pestele merge de la un stand la altul din cauza asta ....ca merge dupa dara de nada care este facuta pe langa mal de toti ...Trebuie sa-l ti pe loc cat mai mult asa ca nadirea in forma de T este ce-a mai indicata . Ai un T format din nada si pestele incepe sa vina dupa nada si daca ai doua lansete la baza T-ului si dupa la 20-30 metrii de baza reusesti sa "hartuiesti pestele de la o lanseta la alta .

Mai concret pe Magura 9 malul alaturat era in jur de 90-100 metrii si latimea standului era de circa 30-40 metrii . Am nadit drept de la 20 metrii de malul meu pana la 5-6 metrii de malul alaturat si stanga dreapta maxim 15 metrii in total (exact ca un T). Practic pe malul opus am nadit exact doar pe centru cu 6-7 metrii abatere stanga si dreapta . Vecinii mei nadeau in linie langa malul opus aproximativ tot standul si monturile lor erau pozitionate toate pe langa mal . Cam toti aveau aceeas strategie zic eu gresita cu nadirea .... Acum ma gandeam ca pestele circula de pe un pat pe altul daca avem paturile "lipite" si impartim pestele si nu este o chestie buna :wink: Am nadit in forma de T eu cu 2 lansete pozitionate la 2-3 metrii de malul opus (lansetele din mijloc ) si doua la 20metrii de malul alaturat (stanga-dreapta de nada de la `baza T-ului .) Si uite asa "hartuiam pestele de la o lanseta la alta cand incepea sa migreze si sa pape :wink: Cum era concurs de calitate am nadit numai cu boiliesuri tari de 20 si 24 mm si la carlig numai boiliesuri tari de 20 . Nu prea stiu daca intelegeti ce vreau sa explic cu T-ul asta dar poate...poate .

In concluzie eu cred ca singurul lucru pe care l-am facut in plus fata de altii a fost strategia de nadire ,timpul de schimbare a lansetelor pt . ca era liniste pe zona mea + nada ...cred ca asta-i ordinea :wink: . Vecinii mei la final sunt sigur ca nu au realizat ce s-a intamplat si chiar era haios ca eu un singur pescar sa ma lupt cu restul echipelor complete de cate 3....

Nadirea in forma de T am inceput s-o adopt la mijlocul anului 2015 si sincer poate face diferente si va sfatuiesc s-o incercati si voi . :wink:

o noapte frumoasa :wink: nu corectez nimic si sper sa intelegeti :wink: Pt intrebari sunt dispus la dialog :D


ps. multumesc vecinilor din stanga mea pt. ajutorul acordat la scoaterea pestelui de 16 kg ...apa era mica la mal si nu reuseam sa bag singur minciogul sub el ...dupa 2 incercari am strigat la vecini sa ma ajuta :wink: Multumesc inca odata :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

simion mihaita
Mesaje: 27
Membru din: Dum Ian 03, 2016 18:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de simion mihaita »

Foarte ingenioasa chestia cu naditul in T chiar cautam o technica ptr o situatie asemanatoare. Multumesc ptr pont si sper sa mai ne impartasesti din bogata experienta pe care o ai.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”