CE ESTE RAU IN ASTA :

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Eduard Mosneanu
Mesaje: 279
Membru din: Lun Mar 27, 2017 18:59
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: CE ESTE RAU IN ASTA :

Mesaj de Eduard Mosneanu »

1) CEDO
2) Dai Statul Roman in judecata
3) Securistului de vecin, ii dai foc peste 2-3 ani, sau mai rapid, daca e batran si n-o mai duce mult
Gone fishing....

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: CE ESTE RAU IN ASTA :

Mesaj de Dan Mitranescu »

Eduard Mosneanu scrie:1) CEDO
2) Dai Statul Roman in judecata
3) Securistului de vecin, ii dai foc peste 2-3 ani, sau mai rapid, daca e batran si n-o mai duce mult
La CEDO, daca imi dau castig de cauza, imi platiti voi casa cota parte, fara sa fi gresit niciunul dintre noi nimic.
Vreau sa o rezolv in tara si sa ii arat unuia care m-a amenintat pe ton de interlop "ca-mi darama casa daca o fac " , ca nu este chiar asa, ... daca pot.
Pana acum, se pare ca stia pe ce se bazeaza.

Legat de nenorociri, nu vreau sa dau ocazia la nimic si nu discut despre ele.
Au incercat sa ma provoace sa ii amenint ( banuiesc ca ma inregistra ). In timp ce vorbeam absolut normal, explicandu-i legile din constructii pe care tot incercau sa-mi arate ca le incalc ( aberatii ... ), a inceput sa ma intrebe tam nesamn "daca il amenint". Eu il intrebam de unde si pana unde si el o tinea langa intrebandu-ma daca il amenint.
Dupa aia mi-a facut plangere penala pentru violare de domiciliu, in momentul in care baietii care izolau casa, mergeau pe niste grinzi de 15cm, deasupra gardului, de la 2,5m in sus, fara sa atinga nimic din curtea lor. Deci asta este "materialul" ... Dosare penale de inchis gura. Se poarta.

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: CE ESTE RAU IN ASTA :

Mesaj de DumiD »

Mai ai rabdare un pic ca rezolva Slugarel toate problemele justitiei. Pentru ca esti implicat emotional (si material) ma tem ca nu vezi padurea din cauza copacilor. Se dau solutii opuse pe dosare identice in toate domeniile posibile. Si n-au nicio vina procurorii. Dar e vital sa facem puscaria in sufragerie la condamnari sub 5 ani. Cam asta e reforma. Eu am intrat in criza de idei, nu stiu unde m-as adresa in situatia ta, poate ambasadei Australiei, sa vad ce sanse am de emigrare. La CEDO castigi sigur daca legea e de partea ta, dar peste 10-15 ani, ca nu stau aia dupa gardul tau.

Avatar utilizator
iulius_gherase
Mesaje: 309
Membru din: Mie Dec 12, 2012 19:50
Puncte: 0
Localitate: Botosani, jud.Botosani

Re: CE ESTE RAU IN ASTA :

Mesaj de iulius_gherase »

http://www.legal-land.ro/cedo-demolarea ... onventiei/
speta asemanatoare la CEDO, poate ai avut-o....in speta ta, tu stai chiar mai bine....
Doamne ajuta!
Bucovina Carp Club
C.M.M.C. 21,425 kg M.V.2

nicuB
Mesaje: 375
Membru din: Lun Mai 16, 2011 20:57
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: CE ESTE RAU IN ASTA :

Mesaj de nicuB »

In Romania este haos complet in ceea ce priveste legislatia in constructii, indiferent din ce parte privesti.
Primul lucru de care m-am interesat cand am cumparat terenul pe care am construit casa, a fost sa vad regimul de inaltime si ce constructie permite PUZ-ul........si degeaba, nu m-a ajutat cu nimic.
In fata mea e o constructie ilegala, pe care am reclamat-o, impreuna cu doi vecini, iar raspunsul venit de la Primarie si ISC este ca in proiect sunt doua bucatarii, deci nu are cum sa fie mai multe apartamente, chiar daca constructia are 5 balcoane. Acum, cand au tras gazul si au montat 5 contoare de gaz, primaria ridica din umeri. PUZ-ul permite maxim doua apartamente sau un duplex...
Principala problema sunt locurile de parcare, constructia are 3 locuri de parcare si vor fi 10 masini. Acum a inceput a 2-a constructie, n-au niciun stres, chiar daca stiu ca au fost reclamati la ISC, primarie si prefectura.
E mult de scris, unele raspunsuri primite de la actualul arhitect sef sunt de tot rasul. Ca idee, fostul arhitect sef al comunei, a venit pe post cu un opel in dotare, iar cand si-a dat demisia avea un SUV Mercedes si un Ferrari.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: CE ESTE RAU IN ASTA :

Mesaj de Dan Mitranescu »

DumiD scrie:Mai ai rabdare un pic ca rezolva Slugarel toate problemele justitiei. Pentru ca esti implicat emotional (si material) ma tem ca nu vezi padurea din cauza copacilor. Se dau solutii opuse pe dosare identice in toate domeniile posibile. Si n-au nicio vina procurorii. Dar e vital sa facem puscaria in sufragerie la condamnari sub 5 ani. Cam asta e reforma. Eu am intrat in criza de idei, nu stiu unde m-as adresa in situatia ta, poate ambasadei Australiei, sa vad ce sanse am de emigrare. La CEDO castigi sigur daca legea e de partea ta, dar peste 10-15 ani, ca nu stau aia dupa gardul tau.
Eu am rabdare, numai ca nu inteleg legatura cu schimbatul legilor, cand tocmai am dat un exemplu concret ca indiferent cum arara legea "ei" o interpreteaza cum vor si nu aveai ce face.
Au aparut lucruri noi in rezolvarea acestor nenorociri care se faceau si asta este motivul pentru care am deschis subiectul aici, intre noi. Poate este cineva putin mai avansat si ma poate ajuta cu un sfat.

Admiti ca este normal sa se interpreteze legea in diferite feluri. Nu te deranjeaza ?
Asa este la CEDO , asa este normal ?

Spui de mine ca "sunt orbit" de faptul ca mi se darama casa cu japca si pui in balanta problema ta cu Tudorel. Ce sa zic ... :)

P.S. Cand si daca o sa castig la CEDO, o sa-ti transmit cat a fost partea ta in a-i face hatarul lu' domnu' colonel in a-mi darama casa . Pana atunci afla ca esti cetateanul european care plateste cel mai mult din cauza hotararilor CEDO, iar asta se datoreaza justitiei din Romania, care conform convingerilor tale trebuie sa ramana asa. Eu zic ca ceva nu este in regula, dar am suficienta "vedere" pentru a nu ma certa cu tine pe tema asta.

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: CE ESTE RAU IN ASTA :

Mesaj de DumiD »

Dane, problema mea si a ta e cu judecatorii. A lu' Slugarel, Dracnea si compania a fost intotdeauna cu dna-ul si cu procurorii care le fac lor "dosare politice". Procurorii sunt "ei", poate nu ai fost atent cine e statul paralel. Se face reforma la nivel de procurori, procuror general, dna, si daca se poate la curtea constitutionala. Cu alte scopuri decat de a iti oferi tie cetateanului european dreptatea pe care o cauti. Asta e padurea pe care nu o vezi.

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: CE ESTE RAU IN ASTA :

Mesaj de DumiD »

Dan Mitranescu scrie:
DumiD scrie: Admiti ca este normal sa se interpreteze legea in diferite feluri. Nu te deranjeaza ?

Eu zic ca ceva nu este in regula, dar am suficienta "vedere" pentru a nu ma certa cu tine pe tema asta.
Nu doar ca ma deranjeaza, sunt de-a dreptul indignat, si nu doar pentru tine. Este inadmisibil, mai ales ca sunt unii nemernici care dau solutii exact invers decat stipuleaza legile si nu patesc nimic. Nici macar o mustrare.
Stai linistit, ca nu mai am putere sa ma cert cu nimeni, imi dau si eu cu parerea, daca vad ca se inflameaza careva ma retrag...

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: CE ESTE RAU IN ASTA :

Mesaj de Dan Mitranescu »

iulius_gherase scrie:http://www.legal-land.ro/cedo-demolarea ... onventiei/
speta asemanatoare la CEDO, poate ai avut-o....in speta ta, tu stai chiar mai bine....
Doamne ajuta!
Multumesc. Da, este unul dintre capetele de cerere pe care le-am invocat la CEDO.
Am mai cerut si dreptul la un proces echitabil aratand ineptia prin care onorata instanta se tot intreaba de unde eu, primaria si instanta de fond , trimitem art. 612 catre prevederile Urbanismului si ale Legii constructiilor.

Alta este ideea si intrebarea catre tine, ca esti mai bine informat. Vreau sa o rezolv aici si sa fac tot posibilul sa demasc cardasia.
Inca nu stiu ce hram poarta noua sectie de investigat judecatori si procurori.
Am inteles ca si la CSM s-au schimbat multe, dar sa ma duc sa o reclam pe cea care a facut scoala cu kovesi si a dus-o la dna, parca inca nu este o idee asa buna.
Mai am primit un sfat in care am incredere. Sa fac un memoriu catre SRI. Catre noul SRI.

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: CE ESTE RAU IN ASTA :

Mesaj de DumiD »

Dan Mitranescu scrie:Sa fac un memoriu catre SRI. Catre noul SRI.
Inca un mandat cu astia si o sa ai ocazia sa faci si catre militie. Noua militie :lol:

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”