Tazura CLASS 3K + Tazura MX 14000 pareri!

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Tazura CLASS 3K + Tazura MX 14000 pareri!

Mesaj de Dan Mitranescu »

Fares23 scrie:
Mar Mar 23, 2021 22:15
Nu stiu cine esti, dude, dar eu chiar vreau sa imi schimb setul de lansete. Daca nu iti place ce ofera Dan Mitranescu, sau ce are la magazin nu cumpara. Iti pot arata poze cu lanseta + mulineta pe care le am cumparat ieri. +garantie. Ma rog..polemici proaste.
Domnule Dan, o mica problema, George mi a trecut 12 luni garantie pentru mulineta, desii pe site scrie ca are 24! Data viitoare cand vin sa mai cumpar o bucata, sper sa rezolvam acest mic detaliu😄
Daca ne cunosteam putintel mai bine, va asigur ca nici macar nu mai luati formularul de garantie. Ne selectam produsele ca sa nu avem probleme cu garantia, iar daca se intampla, o rezolvam fara sa tinem cont de formalitati.
Multumesc pentru achizitie.

Avatar utilizator
Costin Tudora
Mesaje: 292
Membru din: Vin Iul 03, 2015 14:21
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Tazura CLASS 3K + Tazura MX 14000 pareri!

Mesaj de Costin Tudora »

Cum din când in când ne vine sa mai schimbam una alta prin echipament am zis ca au venit rândul lansetelor. Weekendul trecut am testat si eu noile lansete Tazura si anume Sublim, Class si Class 3k.
O sa trec câteva idei pentru fiecare lanseta.

Sublim se încarcă super ușor și este sensibil mai ușoară, o lanseta care, zic eu, o sa fie best buy pentru cineva care nu vrea distante foarte mari de pescuit.
Am dat cu ea cu plumb de 110gr și bila 20mm si 2bile extra pe fir pva, la fel si cu momitor undeva la sub 120m, doar cu plumb(110gr sau 113gr) zboară bine tare (+150m) dar eu pe balta nu sunt la casting ci la pescuit. Este o lanseta care se încarcă progresiv din cate am observat eu si nu ii trebuie o rapiditate foarte mare in încărcare.
Când pui mana pe ea simți ca este foarte ușoara iar când o scuturi puțin simți ceva acțiune prietenoasa pe partea de vârf.

Class am încărcat cu plumb 110gr/113gr/120gr și săculeț mic sau cu momitor de 80gr+nada dar nu am sărit de ~120m iar cu 120gr și bila de 16mm am sărit de 130m dar simt ca poate mult mai mult si nu pot eu momentan sa o încarc îndeajuns.
Eu caut o lanseta care sa mă ajute îmi îmbunătățesc tehnica de aruncare si sa încerc pescuiesc lejer la distante ~140m si cred ca acest model o sa mă ajute cu siguranța.
Când pui mana pe ea simți ca e nervoasa si iți arunca ce vrei tu, unde vrei tu dar asta cu putina tehnica.

Class 3k, o lanseta foarte frumoasa și țapănă dar nu sta bine în mâinile mele pentru ca nu o pot încarcă suficient.
Este o idee mai grea fata de Class dar si mai rigida, de finisaje nu discutam .. pânza 3k arata superb pe lanseta.

Câteva observații generale, inelele arata bine si sunt vizibil mai subțiri iar mandrina se simte foarte mișto în mana, felicitări pentru inovație cu mandrina de 18mm cu inelele mărite, eu am echipat cu MT14000 și au o priza foarte bună.
Eu personal o singura chestie as avea de obiectat si anume numele lor scris pe talon este puțin cam mare, cred ca dădea mai bine ceva mai finuț și mai elegant pentru a se asorta cu tipul lansetelor in rest felicitări pentru creație.
Per total eu cred ca o sa optez pentru 4 x Class, la prețul asta nu cred ca o pot găsii ceva asemănător.

Imagine
The problem with the world is that the intelligent people are full of doubts, while the stupid ones are full of confidence.

Fares23
Mesaje: 11
Membru din: Joi Mar 18, 2021 16:32
Puncte: 0
Localitate: Popesti Leordeni

Re: Tazura CLASS 3K + Tazura MX 14000 pareri!

Mesaj de Fares23 »

Abia astept sa ies si eu sa testez lanseta. Mometan am bagat o un husa. Sper sa scot maxim din ea. Trebuie rapiditate in lanseu? La tazura class 3k ma refer! Adica daca pescuiesc in 80-100m cum ar trebui sa dau,cu ea ?

soryn
Mesaje: 107
Membru din: Mar Ian 21, 2020 15:51
Puncte: 0
Localitate: cluj

Re: Tazura CLASS 3K + Tazura MX 14000 pareri!

Mesaj de soryn »

Buna ziua ,
Am si eu o intrebare legata de aceste noi lansete : ce lungime are talonul lansetelor ?
Multumesc

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Tazura CLASS 3K + Tazura MX 14000 pareri!

Mesaj de Dan Mitranescu »

soryn scrie:
Joi Mar 25, 2021 12:36
Buna ziua ,
Am si eu o intrebare legata de aceste noi lansete : ce lungime are talonul lansetelor ?
Multumesc
Lungimea de la cotor si pana la piciorul mulinetei este de 68 cm.

Si pentru ca suntem la lungimi, lansetele Tazura au 3,96 cm.

Oricand, cu placere.

Avatar utilizator
eus
Mesaje: 900
Membru din: Dum Noi 28, 2010 12:20
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Tazura CLASS 3K + Tazura MX 14000 pareri!

Mesaj de eus »

Weekendul acesta (48h) am pescuit si testat ansamblul Tazura CLASS 3K + Tazura MX 14000 , a fost testat cu momitoare de 80 gr, plumb pierdut 120 gr si bags de 55*120+plumb 80gr.
Desi la inceput putin reticienti la comportamentul in dril, dupa primul peste situatia s-a schimbat, lanseta se comporta super ok si la carpi 8 si la 15 kg.
Concluzia, inca de pe balta am mai comandat 2 ;-)
Multumim Dan pentru recomandare, initial eram setati pe LANSETA HAKUYO MTX 14 NEW CONCEPT, dar nu regretam alegerea.
Multumim si pentru posibilitate de a returna lansetele in cazul in care nu se potirveau cu asteptarile noastre (bine ca nu este cazul :)
Viitorul mă interesează foarte mult... este locul unde vreau să-mi petrec următorii ani de viață

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Tazura CLASS 3K + Tazura MX 14000 pareri!

Mesaj de Dan Mitranescu »

eus scrie:
Lun Mai 10, 2021 9:13
Weekendul acesta (48h) am pescuit si testat ansamblul Tazura CLASS 3K + Tazura MX 14000 , a fost testat cu momitoare de 80 gr, plumb pierdut 120 gr si bags de 55*120+plumb 80gr.
Desi la inceput putin reticienti la comportamentul in dril, dupa primul peste situatia s-a schimbat, lanseta se comporta super ok si la carpi 8 si la 15 kg.
Concluzia, inca de pe balta am mai comandat 2 ;-)
Multumim Dan pentru recomandare, initial eram setati pe LANSETA HAKUYO MTX 14 NEW CONCEPT, dar nu regretam alegerea.
Multumim si pentru posibilitate de a returna lansetele in cazul in care nu se potirveau cu asteptarile noastre (bine ca nu este cazul :)
Multuesc pentru apreciere. Ma bucur ca esti multumit de alegerea facuta.

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Tazura CLASS 3K + Tazura MX 14000 pareri!

Mesaj de Andrei91 »

Si eu sunt putin indecis ce sa aleg. Tazura Class , Class 3k sau Class NC. Am avut MTX 14 NC le puteam incarca, imi erau pe mana sa zic asa. Cum e diametrul talonului la classul 3k fata de class NC si Tazura class ? ma bate gandul sa iau Classul 3k, Class-ul Nc mi-e ca nu pot sa beneficiez la maxim de performantele care le poate oferi, ca sa nu zic ca imi place cum e lucrat Classul 3k cu panza de carbon.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Tazura CLASS 3K + Tazura MX 14000 pareri!

Mesaj de Dan Mitranescu »

Andrei91 scrie:
Dum Noi 21, 2021 15:05
Si eu sunt putin indecis ce sa aleg. Tazura Class , Class 3k sau Class NC. Am avut MTX 14 NC le puteam incarca, imi erau pe mana sa zic asa. Cum e diametrul talonului la classul 3k fata de class NC si Tazura class ? ma bate gandul sa iau Classul 3k, Class-ul Nc mi-e ca nu pot sa beneficiez la maxim de performantele care le poate oferi, ca sa nu zic ca imi place cum e lucrat Classul 3k cu panza de carbon.
Diametrul talonului este mai mic la Tazura Class 3K in comparatie cu MTX Class NC.
Class 3K este o lanseta puternica, usoara si cu un plus de estetica datorat panzei 3K.

CLASS New Concept nu mai este in stoc momentan, dar din primavara o sa reintre in stoc ( pe Tazura ). Am reusit sa scad pretul la 650 lei in conjunctura in care toate preturile au crescut. Lanseta o vad in continuare ca pe cel mai bun bat de crap pe care l-am construit, aici intand strict performantele lansetei.
Trebuie sa amintesc ca lanseta New Concept merita diferenta de pret fata de Class 3K doar in cazul unei tehnici de aruncare peste medie, in cazul partidelor de pescuit solicitante ( multe aruncari ) si numai atunci cand este nevoie de cativa metri in plus. In rest Class 3K se comporta foarte bine si are avantajul panzei 3K atat estetic cat si ca rezistenta la zgarieturi.

Asa ca avem:
Class New Concept pentru performanta maxima ( concursuri ) si numai cu o tehnica de la buna in sus.
Class 3K pentru un pescuit complet cu o lanseta ...dichisita. :)

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Tazura CLASS 3K + Tazura MX 14000 pareri!

Mesaj de Andrei91 »

Mersi pentru interventie. Am comandat 4 bucati Class 3k.Ma consider un aruncator mediu. 😁

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”