CE ESTE RAU IN ASTA :

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: CE ESTE RAU IN ASTA :

Mesaj de gabi1 »

Politickia:
De la cămaşă cu mânecă scurtă şi cravată "asortate" cu sandale şi ciorapi flauşaţi, în "laboratoarele" PUTERII cu caşmir şi mătase.

Dineleee!...te-ai "rocorit"?!? :lol: :lol:
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: CE ESTE RAU IN ASTA :

Mesaj de Florin Pata »

Nu e vina mea ca unii ori nu citesc ori nu inteleg ce spun eu ! Daca raspund si eu in acelasi mod si il numesc pe Dumi/Gabi "Adrian Mititelu" , Ionut & "aiurit si demagog" ...etc. nu cred ca rezolv nimic ! In plus sunt glume de gradinita/santier !
Exista macar o farama de democratie , exista Parlament asa de rahat cum e desi condus de sistemul paralel , exista... . Alternativa ar fi dictatura , colonie(desi cam suntem) , monarhie !
Desi nu prea conteaza avem dreptul sa mergem la vot . Partea cea mai proasta e ca nu putem vota ceva bun ci avem posibilitatea sa votam nemernicii cei mai putin jegosi !
Daca nu te duci la vot nu intereseaza pe nimeni tot unii nemernici sunt acolo !
Hai sa vedem oferta politica :
1) Basescu/PMP...cea mai neagra perioada de dupa Revolutie ! Cei mai mari banditi !
2) Soros&USR ! Baietii&fetele alea fane/fani spirale&pipi , care stau in chiloti in metrou , care dorm in Parlament , care bat batrani sau vor sa-i ucida , care fac luminite si doar panarama in Parlament de zici ca sunt copii de 10 ani drogati si care sustin sistemul paralel si interesele straine, sustinuti de Sandei cu macete si boxuri
3) PNL , anexa sau brelocul sistemului paralel&Johannis care nu fac nimic altceva decat sa spuna NU la orice fara sa vina cu variante concrete .Toti au furat de au rupt ! In plus nu cunosc nici un personaj de valoare acolo !
4) UDMR...nici nu mai comentez !
5) PSD o gasca mare de banditi care au furat de au rupt . Au multi membri de valoare dar din pacate tot banditi . Singurii care au mai si facut ceva ...putin...dar ceva pentru Romania , am intrat in UE...din pacate in genunchi , am intrat in NATO , au majorat putin dar au majorat nivelul de trai .
6) ALDE...cu care am si votat ! Tot banditi dar e format din crema liberalilor , au oameni de valoare si par cei mai aproape de romani si Romania DOAR in comparatie cu ceilalti . Sunt multumit de Tariceanu , in anumite aspecte , singurul care a avut oua sa raspunda SUA ...ca nu suntem colonia lor .

In meseria mea am invatat sa lucrez cu ce am concret si sa scot rezultate in conditiile existente .
Sustin multe masuri ale PSD/ALDE , legile justitiei sunt cele mai importante , trecerea obligatiilor fiscale la angajat pentru a nu mai permite unora...multi si de la stat sa nu-si plateasca contributiile sociale , sustin maririle salariale...suntem cu Bulgaria pe ultimele locuri in UE departe de altii .
SUSTIN taxe cat mai mici si cat mai usor de inteles si de platit dar SA FIE PLATITE DE TOATA LUMEA si NU unii antreprenori romani SA FIE MULSI PANA LA FALIMENT iar multinationalele sa nu plateasca IMPOZIT PE PROFIT pentru ca "sunt pe pierderi" + avantaje enorme si reduceri de taxe pe 5000 de ani. Sa vedem in curand , senatorul Zamfir a spus ca peste 20 de multinationale nu au platit NICI MACAR REDEVENTELE DE 20 de ani adica oricum niste procentulete !
SUSTIN un buget cat mai mare DAR fara sume secrete TOTUL sa fie transparent si la vedere ! Care fura din buget...la puscarie !
- nu as fi avut nici o problema daca "regele" Mihai ar fi primit beneficiile unui "fost sef de stat" conform legii 406/2001 dar nu mai mult si DOAR IN TIMPUL VIETII si O(UNA) locuinta de protocol si asta DOAR DACA nu ar fi avut DEJA 5000 de palate...ca nu a venit cu ele de acasa
NU SUSTIN si pot merge in strada pentru asta IMPOTRIVA PSD/ALDE si guvern :
- scutiri de taxe pentru unii in dauna altora
- marirea bugetului serviciilor secrete in dauna bugetelor de investitii...cele mai importante
- tot felul de gratuitati pentru unii in dauna altora
- tot felul de amnistii pentru politruci
- achizitii nesimtite de masini de lux , girofare , vile de protocol , etc.
- legii transformarii casei regale in ONG de utilitate publica prin care o gramada de trantori care NU AU NICI O LEGATURA CU ROMANIA vor beneficia de palate , servitori , scutiri de taxe ...TOTUL DIN BANI PUBLICI in contextul in care casa regala ocupa DEJA locul 81 in Top 300 din 2015 al celor mai bogati romani, cu o avere estimata la 58-60 milioane de euro, constand in mii de hectare de terenuri agricole, palate si numeroase paduri, potrivit Capital, in plus daca tot vorbim de datornici la stat ...regele Mihai figureaza pe lista ANAF cu o datorie la stat de peste 4 milioane de lei si a pierdut procesul intentat Fiscului in prima instanta.
Ma doare in basca de orice partid politic sau regi strainezi , ma.....stropesc pe orice doctrine...oricum singura lor doctrina e ciordeala , sustin orice e mai bine pentru mine si pentru romani ! Cand unii care conduc fac lucruri bune ii sustin ...cand fac mizerii sunt impotriva lor ! Nu sunt unul care apara una din tabere cu ochii scosi din orbite !
Imi cer scuze , mai clar de atat nu pot fi !

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: CE ESTE RAU IN ASTA :

Mesaj de gabi1 »

Imi cer scuze , mai clar de atat nu pot fi !
Dinele,
În poză îl imiţi pe Gh. Zamfir sau pe Zorro?! :D
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: CE ESTE RAU IN ASTA :

Mesaj de DumiD »

Da Florine, esti un o normal, care nu e prost, doar vezi lucrurile altfel. Stiam deja asta. Problema e ca tu iei totul foarte personal, si desi zici ca vrei sa combati idei si nu oameni, la cel mai mic misto gata, razboi! Acuma nu zic ca glumele mele nu sunt de santier, sau ca Gabi are niste mistouri atat de fine ca nici el nu le intelege mereu, dar nu poti sa te superi ca esti aratat cu degetul pe forum cand sari calul, sau chiar si pentru unele idei. Pentru ca aici nu dictezi tu regulile dialogului, si pentru marea majoritate esti doar un user, nu este absolut nimic personal.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: CE ESTE RAU IN ASTA :

Mesaj de Dan Mitranescu »

Dupa parerea mea, atat timp cat ne putem ajuta intre noi cu idei, atat timp cat avem interese comune, atat timp cat putem comunica intr-un grup , aspect cu reale beneficii , nu cred ca trebuie sa punem ideile politice sau politicieni in fata acestor relatii, ca nu ne-au ajutat niciodata mai mult astia.

Daca unul isi varsa amarul pe politica, nu cred ca este cazul sa amplificam lucrurile.
Ascultam, spunem si noi ce ne doare. Concluziile apar si fara polemici.
Zic si eu ...

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: CE ESTE RAU IN ASTA :

Mesaj de Florin Pata »

Eu sunt maxim de serios in astfel de subiecte ! Aici vorbim de un om cu venituri peste medie destul de cunoscut in Romania care isi poate vedea casa daramata cu legea si dreptatea in mana . Aici cea mai mare problema pe care o vad este ca in timp ce multe multinationale incalca legea in mod repetat nimeni nu ia absolut nici o masura deci abuzurile se fac numai in directia antreprenorului roman. Apoi discutia a degenerat in pro si anti multinationale , foarte serioasa pentru mine ca unul care are peste 20 de ani in domeniu !
Ca sa nu mai deschid alt subiect eu am considerat si inca voi considera ca subiectul cu ex-regele e legat de discutia noastra deoarece unul care a fost rege isi lasa trantorii aici si vor sute de milioane de euro pe an din bugetul public...deci din taxele mele si nu sunt de acord . Toata sleahta de trantori au aparut dupa momentul abdicarii asa ca nu putem vorbi de familie regala ci doar de familiile Sigmaringen&Duda fara nici un drept .
Imi exprim ideile cat pot de puternic si de argumentat , asta nu inseamna ca imi depasesc drepturile unui user de forum ! Care e mai pregatit , mai inteligent , mai documentat si mai aproape de adevar dintre noi o vor decide cei care ne vor citi postarile ! Normal ca sunt deranjat , daca dupa o ora de scris argumentatie vine unul si zice "esti prost" fara nici o legatura cu subiectul . E acelasi tip de "glume bune" ca unul care se bese maxim de tare la o inmormantare si se hlizeste la ceilalti crezand ca e cool !
Exista sectiunea bancuri dedicata mistourile mai bune si chiar celor de gradinita de cartier !

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: CE ESTE RAU IN ASTA :

Mesaj de gabi1 »

Sunt alte situri unde poţi bate câmpii istoriei şi să-ţi verşi frustrările . Succes !
Toţi ne vom stinge, însă puţini lasă şi ceva folositor în urma lor. După umila mea părere Maiestatea Sa Regele Mihai 1 este unul dintre aceşti oameni.
Dumnezeu să-l hodinească în pace !
"De mortuis nil nisi bonum dicendum est".
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: CE ESTE RAU IN ASTA :

Mesaj de Dan Mitranescu »

Reiau discutia dupa aproape un an.
Intre timp mi-a venit motivarea hotararii, mai exact dupa 8 luni de la data de la care a fost data.
Nu vorbesc din ziare, posturi TV, presupuneri sau simtaminte.
Este fix cea ce mi se intampla.
Reiau:

In urma faptului ca am fost dat in judecata de de doi vecini, tata si fiu, unul cu grade in servicii, iar celalalt cu aceleasi semnalmente comportamentale, am ajuns la o sentinta a Curtii de Apel Bucuresti prin care mi se cere demolarea locuintei construite legal, asa cum au prevazut toate institutiile abilitate. Aici enumar:
- Directia de Urbanism - prin Certificatul de Urbanism.
- Primaria Sectorului 5 - prin Autorizatia de Construire si sustinerea din dosar.
- Expertiza Tehnica Autorizata - prin expert autorizat, ce nu a constatat lucrari ce necesita acordul vecinilor.
- Inspectoratul de Stat in Constructii - prin controlul efectuat nu a aprobat faptul ca este nevoie de acordul vecinilor.
Si
- Hotararea Tribunalului Bucuresti - instanta de fond .

Toate aceastea nu au contat.
Nu a contat nici macar ca am fost dat in judecata fara sa existe UN PREJUDICIU sau un INTERES LEGITIM , aspecte fara de care nici nu se putea formula o cerere de chemare in judecate. Totusi unii au putut , mai ales in anul 2015 in apogeul puterii lor.

Printr-o tragere la sorti corecta :roll: si printr-o coincidenta de neluat in calcul :roll: , dosarul meu a fost repartizat la un compet format din cel putin doi judecatori declarati trup si suflet unei grupari cu un evident consens in idei si actiuni, care include inclusiv gradele de mai sus. Aici ma refer la:
- o doamna judecator , fosta sefa de cabinet a lui macovei, prietena si colega de facultate cu kovesi si cea care a adus-o la dna pe aceasta. ( asta pentru Dumi, care imi spunea sa ma duc sa reclam la dna ... )
- un domn judecator, fondator al forumului judecatorilor, revista vehementa in respingerea legilor justitiei, ... ca vor sa darame case si sa nu plateasca ei nimic .

Aceasta onorata instanta, dupa ce precizeaza ca toate aspectele ce au dus la construirea casei sunt indeplinite , vine si cu o idee care anuleaza absolut tot şi isi motiveaza soluţia pe considerentul că prevederile art. 612 Cod civil instituie acordul obligatoriu al recurenţilor pentru obţinerea autorizaţiei de construire :
Curtea considera ca derogarile de la regula consacrata de Codul civil ( art. 612 ) trebuie instituite expressis verbis, cea ce nu este in cazul de fata. Astfel, trimiterile generice ale intimatilor la prevederile Legii 50/1991 sau la regulamentul de urbanism nu pot fi retinute in rationamentul juridic, cat timp nu se invoca nicio reglementare concreta care sa instituie expressis verbis astfel de derogari, nici reglementari aplicabile in privinta distantelor dintre constructii si proprietatile invecinate”.

Textul integral al art. 612 Cod civil este:
„Orice construcţii, lucrări sau plantaţii se pot face de către proprietarul fondului numai cu respectarea unei distanţe minime de 60 de cm faţă de linia de hotar, dacă nu se prevede altfel prin lege sau prin regulamentul de urbanism, astfel încât să nu se aducă atingere drepturilor proprietarului vecin. Orice derogare de la distanţa minimă se poate face prin acordul părţilor exprimat printr-un înscris autentic”.

Or, este evident faptul ca derogarea de la art.612 Cod civil este instituită expressis verbis chiar în conţinutul acestuia prin formularea: „dacă nu se prevede altfel prin lege sau prin regulamentul de urbanism”, iar trimiterile "subsemnatului şi ale intimatei Primăria Sectorului 5 Bucureşti" la prevederile Legii 50/1991 si la Regulamentul de urbanism se datorează strict acestei derogări.

Mai exact, dupa parerea onoratei instante, nu ai voie sa faci nicio lucrare in cei 60cm fara acordul vecinilor. Nu ai voie sa vopsesti gardul, sa iti faci o alee, sa plantezi , sa sapi, sa-ti zugravesti casa sau sa o consolidezi daca aceasta se afla pe limita de proprietatate.
Adica o ineptie, deoarece toate aceste lucrari si multe altele se regasesc atat in lege sau in regulile de urbanism si se pot face fara niciun acord. Asta lasand deoparte limba romana si intelesul ei, care daca aia nu este derogare , atunci am trait degeaba pana acum.
Revin, nu este ineptie, este JAPCA facuta de cei care i-au luat haturile lui Ceausescu.

Nu mai pun ca nu exista speta similara ( si am citit zeci , poate sute ) in care sa existe o astfel de interpretare a art. 612.
Ba mai mult, doamna judecatoare amintita, in spete similare a judecat art. 612 exact invers, asa cum este normal, de a fi subsidiar legii si cu atat mai mult cand exista un certificat de urbanism. Dar la noi nu conteaza asta pentru ca Dumnezeu a primit cateva mii de intruchipari in Romania si se suceste cum vrea el, fara nicio raspundere.

Ce credeti ca pot sa fac in situatia asta ?
Unde pot sa reclam ce se intampla ?
Am cateva idei primite de la prieteni, dar un sfat in plus este bine venit.

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14694
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: CE ESTE RAU IN ASTA :

Mesaj de gor965 »

Dan Mitranescu scrie:...
Unde pot sa reclam ce se intampla ?...
La CEDO !

European Court of Human Rights
Council of Europe
F-67075 Strasbourg Cedex
Fax: +33 (0)3 88 41 27 30
France
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: CE ESTE RAU IN ASTA :

Mesaj de Dan Mitranescu »

gor965 scrie:
Dan Mitranescu scrie:...
Unde pot sa reclam ce se intampla ?...
La CEDO !

European Court of Human Rights
Council of Europe
F-67075 Strasbourg Cedex
Fax: +33 (0)3 88 41 27 30
France
Este trimisa cererea la CEDO de 3 luni.
Poate sa dureze putin mai mult, chiar mai mult de termenul in care poate sa intervina executarea .

Ca executare poate sa fie, ca eu nu pot sa duc la indeplinire sentinta , pentru ca nu pot sa obtin o autorizatie de construire ( demolare ) legala.
Conform legii, demolarea unei locuinte , cu atat mai mult in baza unei hotarari judecatoresti, nu prevede acordul vecinilor. Asa ca urbanismul nu imi cere acordul vecinilor si autorizatia o sa fie data fara acordul acestora ( acord care nu se poate cere fara sa aiba la baza o prevedere a directiei de urbanism ).
Or, in baza ineptiei de care aminteam conform careia "orice lucrare pe limita de proprietate trebuie sa aiba acordul vecinilor" , chiar daca urbanismul sau legea spune altceva, eu nu pot sa obtin o autorizatie legala, deoarece lucrarea ( demolarea ) se desfasoara pe limita de proprietate cu alte trei proprietati. Nu pot sa repet gresala si sa obtin o autorizatie ilegala.
Sa o obtina executorul.

Am inteles ca la CEDO sunt tot "ei". A fost scos un judecator de acolo dupa ce i-au arestat sotia , tot judecator, pe motiv ca a primit mita o prajitura la o intalnire cu colegii din liceu. Asa ca este clar ca au acordat atentie si celor care merg acolo.
Totusi vad ca in ultima vreme vin multe sentinte si impotriva "lor".
Chiar astazi am vazut un om stat in puscarie 3 ani degeaba din cauza "lor", achitat in urma hotararii CEDO.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”